
Легка промисловість (січень-квітень 2009 р.)
За січень-квітень 2009 року індекс обсягів виробництва промислової продукції легкої промисловості до січня-квітня попереднього року за даними Держкомстату України склав 64,2%, в тому числі за основними видами економічної діяльності:
· текстильна промисловість –58,9%;
· виробництво одягу та виробів з хутра-62,4%;
· виробництво шкіри та взуття-78,0%.
По всій контрольованій Держкомстатом номенклатурі товарів легкої промисловості спостерігалось зниження обсягів виробництва.
Разом з тим, намітилась тенденція скорочення відставання. Так, індекс виробництва промислової продукції товарів легкої промисловості у квітні проти березня склав 101,4%.
Зниження обсягів виробництва пов’язано з фінансовою кризою, в наслідок чого підприємства не були в змозі отримати короткострокові кредити на поповнення обігових коштів для закупівлі сировини, допоміжних матеріалів та запасних частин .
Крім того, негативно на показники роботи швейної та трикотажної галузей продовжує впливати запровадження спрощеної системи оподаткування, яка створила нерівні умови конкуренції на ринку країни і призводить до розукрупнення великих підприємств. Водночас, слід зазначити, що вже третина реалізованої продукції легкої промисловості припадає на малі підприємства.
Погіршення ситуації на ринку готового одягу та взуття вітчизняних виробників пов’язано із зростанням імпорту даних товарів, в тому числі завезених контрабандно та із заниженням митної вартості.
Скорочення виробництва зі шкіри та хутра пов’язане із перенасиченням внутрішнього ринку відповідними імпортними товарами, переважно китайського та турецького виробництва.
В даний час у зв’язку зі вступом 16.05.2008р. України до Світовій Організації торгівлі торгівля текстильною продукцією регламентується угодами та правилами цієї організації.
Протягом січня-березня 2009 року спостерігалось зменшення основних показників розвитку зовнішньої торгівлі товарами порівняно з січнем-березнем 2008 року.
Якщо загальний експорт у січні-березні 2009 року порівняно з січнем-березнем 2008 року зменшився на 39,6%, то по товарах легкої промисловості він зменшився на 42,7%. Це відбулося за рахунок зменшення експорту:
· шкіряної та хутряної сировини-59,7% (55,1 млн. дол..США);
· текстилю та виробів з текстилю-39,7% (103,2 млн.дол.США);
· взуття, головних уборів, парасольок.
Разом з тим зменшився і імпорт продукції легкої промисловості на 38,3% (249,8 млн.дол.США) у т.ч.:
· шкіряної та хутряної сировини-48,8% (25, млн..дол. США.);
· текстилю та виробів з текстилю-37,9%(176,6 млн.дол.США.);
· взуття, головних уборів, парасольок-35,7% (47,5 млн.дол.США.).
Основні чинники, що стримують ефективний розвиток легкої промисловості:
· ввезення товарів легкої промисловості із заниженою митною вартістю;
· засилля внутрішнього ринку товарами легкої промисловості «секонд-хенд», імпорт яких постійно зростає;
· відсутність сприятливих умов для залучення інвестицій в легку промисловість, та для закупівлі технологічного обладнання, яке не виробляється в Україні.
З метою створення сприятливих умов для функціонування та розвитку підприємств легкої промисловості Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження від 12.11.2008 року «Про невідкладні заходи щодо стабілізації ситуації в легкій промисловості.
|