Міністерство економічного розвитку і торгівлі України
Державна підтримка
українського експорту
Укр | Eng | Рус
Торгівля з країнами світу
Перелік країн
Контакти диппредставництв
Довідка про країну
Економічне співробітництво

Огляд економіки

Торговельно-економічні відносини

Торговельні обмеження

Кон’юнктура ринків
Товарообіг з Україною

Дані країни перебування

Дані Держкомстату

Торгівля послугами

Правові питання

Угоди з Україною

Законодавство країни перебування

Міжурядова комісія

Про МК та її склад

Пошук партнера

Комерційні пропозиції від фірм в країні перебування

Торги/тендери в країні перебування

Міжнародні бізнес-події

Інвестиційне співробітництво

Аналіз інвестиційного співробітництва

Галузеві об’єднання
Корисні посилання
Відгуки про Портал
Полтавська обласна державна адміністрація
«Структура сайту влаштовує, інформація доступна для зацікавлених користувачів, функціональні можливості сайту відповідають потребам»

Украинские нефтепродукты
Торгівельно-економічне співробітництво між Україною та Туреччиною (2010 р.)  
Параметри: ЗЕД, Економічне співробітництво, Енергоносії, Транспорт

 


Русскоязычный заголовок:
 Торгово-экономическое сотрудничество между Украиной и Турцией (2010 г.)

 

Торгівельно-економічне співробітництво  між Україною та Туреччиною (2010 р.)


 
Динаміка торгівлі товарами між Україною та Туреччиною(за даними Державного комітету статистики України)

 
млн. дол. США
 

 
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
Товарообіг
2352
2642
3159
4622
6583
3079
4324
Експорт
1941
2034
2390
3650
4633
2127
3026
Імпорт
411
607
769
972
1950
952
1298
Сальдо
1530
1427
1621
2630
2683
1174
1728

 
У торгівлі з Туреччиною Україна має найбільше позитивне сальдо серед усіх своїх зовнішньоторговельних партнерів. Туреччина займає друге місце (після Російської Федерації) серед споживачів українських експортних товарів.

Зручне географічне розташування Туреччини, добре розвинуті транспортні комунікації з Україною також об’єктивно сприяють розвитку торгівлі між двома країнами.

У 2008 році товарообіг між Україною та Туреччиною сягнув рекордного показника 6,583 млрд. дол. США. Однак, у 2009 році внаслідок світової економічної кризи товарообіг скоротився до 3,079 млрд. дол. США. У 2010 році намітилася позитивна тенденція відновлення досягнутих в 2008 році високих обсягів торгівлі та у 2010 р. обсяг торгівлі товарами склав 4 млрд. 324,8 млн. дол. США.

Основними товарами українського експорту до Туреччини є сталевий прокат, вугілля, мінеральні добрива та інша продукція хімічної промисловості, а імпорту з Туреччини – текстиль, продукція машинобудування, побутова хімія, сільськогосподарська продукція.

Найбільш відомими українськими компаніями, які здійснюють експорт своїх товарів до Туреччини, є металопродукція металургійної холдингової компанії «Метінвест», металургійного комбінату «Криворіжсталь», а також устаткування підприємства Сумське НВО ім. Фрунзе, а також продукція Одеського припортового заводу і концерну «Стирол».

Відповідно до домовленостей, досягнутих під час офіційного візиту в Україну Прем’єр-міністра Туреччини Р. Т. Ердогана (м. Київ, 24-25 січня 2011 р.), керівництво двох країн поставило завдання у ближчій перспективі вивести товарообіг між Україною і Туреччиною на рівень 10 млрд. дол. США і в перспективі (до 2020 року) довести його до 20 млрд. дол. США.

Цьому завданню також має активно сприяти започаткування найближчим часом переговорного процесу щодо підготовки до підписання між Україною і Туреччиною Угоди про вільну торгівлю.

 
Енергетика


Співробітництво України з Турецькою Республікою (ТР) у сфері енергетики є одним із ключових елементів формування стратегічного партнерства між двома країнами. На даний час цей елемент перспективного партнерства, передусім, означений переважно односторонніми діями обох країн, спрямованими на забезпечення енергетичної безпеки шляхом розвитку або модернізації нафто і газотранспортної систем, диверсифікації джерел і шляхів постачання енергоносіїв, пошуку або розвитку родовищ енергоресурсів на власних територіях.

Ключовим практичним інтересом для обох сторін могли б стати проекти з реалізації енергетичних програм по модернізації газотранспортної системи та інших об’єктах енергетичної інфраструктури України, а також турецького Уряду - створення сектору атомної енергетики, будівництва гідроелектростанцій, газо- та нафтопроводів, започаткування спільної діяльності у двосторонньому або багатосторонньому форматі у сфері спільної розвідки та видобутку енергоресурсів на шельфі Чорного моря та в третіх країнах.

Україна, володіючи значним досвідом у спорудженні та експлуатації нафто- та газопроводів, а також маючи всі необхідні для цього потужності, могла б разом з турецькими компаніями взяти активну участь у розбудові та розширенні існуючих трубопроводів, зокрема, в рамках міжнародних проектів будівництва газопроводу «Набукко» та нафтопроводу Самсун – Джейхан.

У цьому контексті в Туреччині активно працює українське «Сумське машинобудівне науково-виробниче об’єднання ім. М.В.Фрунзе», а також українська металургійна компанія «Метінвест».

У сфері атомної енергетики Україна готова взяти участь у програмі створення та експлуатації в Туреччині атомних електростанцій, зокрема, в частині їх будівництва та підготовці обслуговуючого персоналу.

 
Транспорт


Українсько-турецьке співробітництво у транспортній сфері найбільш активно розвивається в галузі авіації, морських і автомобільних перевезень. Зокрема, за кількістю міст, в які здійснює регулярні рейси турецька авіаційна компанія «Турецькі авіалінії», Україна посідає друге місце, поступаючись лише ФРН. Авіарейси здійснюються зі Стамбула до Києва, Дніпропетровська, Харкова, Донецька, Одеси Сімферополя та Львова. Окрім цього, за результатами домовленостей між авіаційними адміністраціями обох країн за сприяння Посольства України з 23 березня 2011 року українська авіакомпанія «Аеросвіт» здійснюватиме чотири польоти на тиждень за маршрутом Анкара – Київ.
 
У системі морського сполучення між Україною і ТР на сьогоднішній день на постійній основі функціонують поромні сполучення між портами Іллічівськ-Деріндже, Євпаторія-Зонгулдак та Скадовськ-Зонгулдак.

11 листопада 2010 року в Стамбулі за сприяння міжнародної асоціації автоперевізників ТР (UND) і турецької асоціації RO-RO перевезень (RODER) відбулася презентація нового поромного автомобільного сполучення «Blacksea Express». З 15 січня 2011 року цим сполученням здійснюються вантажні перевезення між Одесою (морський торговий порт «Південний») і Стамбулом (вантажний порт «Хайдарпаша») двічі на тиждень, а починаючи з лютого 2011 року – чотири рази на тиждень.

З огляду на наявність інфраструктури залізничного транспорту в порту «Південний», проект зазначеного сполучення між Одесою та Стамбулом передбачає транзит вантажних транспортних засобів територією України до Польщі, інших країн Центрально-Східної Європи (Чехії, Словаччини, Угорщини, Білорусі) та країн Балтії (Литви, Латвії, Естонії). За оцінками обох сторін, започаткування даного поромного сполучення сприятиме суттєвому збільшенню транспортних перевезень по лінії Північ-Південь, а також залученню турецьких транспортних і торговельних компаній до українсько-білорусько-литовського проекту комбінованих залізничних перевезень «Вікінг».

Важливим аспектом у плані посилення транспортно-економічного значення проекту «Вікінг» для обох країн є започаткування практичної роботи з реалізації проекту залізнично-поромних перевезень між Україною і ТР українською компанією «Укрферрі» та керівництвом морського порту міста Самсун. Відповідно до Протоколу, підписаного між зазначеними сторонами 2 грудня 2010 року, визначено конкретний перелік робіт і терміни їх виконання з метою створення сучасного залізнично-поромного терміналу в порту Самсун. Передбачається також, що поромне сполучення Одеса-Самсун у подальшому буде включене до системи поромних сполучень між Україною, Болгарією і Грузією.

Реалізація цього проекту дозволить створити новий транспортний коридор ЄС - ТР і з мінімальними часовими параметрами здійснювати перевезення до ТР вантажів не лише з країн Балтії, Білорусі, Центральної Європи, а також їх транзит до Ірану, Іраку та інших країн Близького і Середнього Сходу.
 
Автомобільні перевезення між Україною і ТР здійснюються на основі дозволів на здійснення міжнародних автомобільних вантажних і пасажирських перевезень, кількість та типи яких визначаються щорічно за результатами засідань Змішаної українсько-турецької комісії з питань міжнародних автомобільних перевезень. У контексті перспектив розвитку співпраці у транспортній сфері необхідно продовжувати послідовну роботу щодо забезпечення взаємодії сторін у процесі розбудови інфраструктурних об’єктів у морських портах України та ТР на Чорному морі. Відповідна співпраця сторін повинна спрямовуватися на забезпечення комплексного розвитку поромного сполучення між чорноморськими портами двох країн і збільшення обсягів морських вантажних перевезень, в тому числі завдяки комбінованим перевезенням із використанням залізничного транспорту.

У цьому контексті виняткового значення має підписана 25 січня 2011 року в Києві Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Турецької Республіки про організацію міжнародного прямого вантажного залізнично-поромного сполучення Україна – Турецька Республіка.

Ключовою метою спільних українсько-турецьких проектів у транспортній сфері має бути створення трансконтинентальних транспортних коридорів, зокрема Балто-Чорноморського, в якому Україна і ТР відіграватимуть ключову транспортно-економічну роль.
 
 
 
Подібна інформація про інші країни  
Австрія Азербайджан Алжир Аргентина Бельгія Білорусь Болгарія Боснія і Герцеговина Бразилія Великобританія В`єтнам Греція Грузія Естонія Єгипет ЄС Ізраїль Індія Індонезія Ірак Іран Ісландія Іспанія Італія Йорданія Казахстан Канада Киргизстан Китай Кіпр Куба Кувейт Латвія Литва Ліван Лівія Македонія Малайзія Мальта Марокко Мексика Молдова Нідерланди Німеччина ОАЕ Пакистан ПАР Південна Корея Польща Португалія Росiя Румунія Саудівська Аравія Сенегал Сербія Сирія Сінгапур Словаччина Словенія США Таджикистан Туніс Туреччина Туркменістан Угорщина Узбекистан Україна Фінляндія Франція Хорватія Чехія Чорногорія Швейцарія Швеція Японія
Інші документи по цій країні  
IT та телекомунікації PR та реклама Будівництво Валюта Вироби з чорних та інших некоштовних металів Географічне розташування Державний устрій Довідкова інформація Економічне співробітництво Економічні новини Енергоносії Законодавство у сфері ЗЕД Захист внутрішнього ринку Зв'язок ЗЕД Інвестиції Інформаційно-аналітичні послуги Інше машинобудування Інші послуги Каміння, скло, кераміка Консалтингові послуги Кон’юнктура ринків Макроекономічні показники Митно-тарифне регулювання Міжурядова комісія Мінеральна сировина Населення Національна символіка Нетарифне регулювання Святкові дні Страхування Товари агропромислового комплексу Товари деревообробної промисловості Товари кольорової металургії Товари легкої промисловості Товари фармацевтичної промисловості Товари хімічної промисловості Товари целюлозно-паперової промисловості та друкована продукція Товари чорної металургії Точне машинобудування Транспорт Транспортне машинобудування Транспортно-експедиційні послуги Туризм Фінансові послуги

 
Підписка на оновлення  

Українські експортери
ДИСКАВЕРИ БУРОВОЕ ОБОРУДОВАНИЕ (УКРАИНА), ООО
ул. Яворницкого, 41, г. Стрий, Львовская обл.
НЕПТУН, ООО
3-ий пер. Шевченка, 3, с. Б. Дальник, Беляевский район, Одесская область
КРАСОТА И ЗДОРОВЬЕ, ООО
ул. Сомовская, 12 Б, Харьков
КРИСТАЛЛ, ВИННИЦКИЙ ЗАВОД, ДП
ул. 600-летия, 21, г. Винница
Експортоспроможна продукція
KSG АGRO, ХОЛДИНГ
Туши и полутуши свиные

ТЕХНОТОН-ЛУГАНСК, ООО
Нить полипропиленовая мультифиламентная

КАЛИБР, ООО
Болты

Комерційні пропозиції
ФАРМАЦЕВТИЧНА КОМПАНІЯ "БАЄР АФЛАК"
Компанія зацікавлена в реалізації фармацевтичної прощукції в Україні

DOMESTAV, LTD.
Компанія зацікавлена в експорті ламелей для каркасу ліжка зі смереки, ялини, сосни, тополі або вільхи. ...

MIVINA S.R.O.
MIVINA s.r.o. зацікавлена в поставках з України: сантехніки, керамічної плитки, покрівельних матеріалів, ...

Тендери за кордоном
Бововняний очіс
Security Paper Mill India

Відбор компаній для проведення незалежних сертифікації та інспектування прибережних проектів
Oil and Natural Gas Corporation Ltd.

Аукціон на право користування надрами родовища кам'яного вугілля "Ташкумирське"
Держкомітет промисловості, енергетики та надрокористування Киргизької республіки