ЄС: зміни вимог до сертифікації органічної продукції
У другій половині лютого 2013 року Європейська Комісія (ЄК) повідомила про свій намір внести зміни до постанови, що регулює імпорт органічних продуктів до ЄС. Зокрема, передбачається зміна вимог до сертифікації імпортної продукції з третіх країн. Ухвалення документу очікується наприкінці червня 2013 року. Термін подачі коментарів спливає 21 квітня 2013 року. В разі ухвалення документ набуде чинності 1 січня 2014 року.
21 лютого 2013 року Європейська комісія оприлюднила повідомлення про розробку Проекту Регламенту Комісії, яким вносяться зміни до Постанови (ЄС) № 1235/2008, що містить детальні правила для виконання Постанови Ради № 834/2007 щодо заходів стосовно імпорту органічних продуктів з третіх країн.
Ухвалення документу очікується наприкінці червня 2013 року." Він набуде чинності 1 січня 2014 року. Термін подачі коментарів спливає 21 квітня 2013 року.
Сфера дії документу поширюється на продукти сільського господарства (включаючи продукцію аквакультури), призначені для розміщення на ринку ЄС як органічні продукти. Метою Проекту є покращення можливостей для контролю за обігом імпортних органічних продуктів.
Органічні продукти, що імпортуються до ЄС, мають супроводжуватися сертифікатом, що видається компетентним органом управління або контролюючим органом у третій країні, які, відповідно до законодавства ЄС, визнаються як еквівалентні, зокрема пройшли процедуру авторизації імпорту в будь-якій країні-члені ЄС згідно зі статтею 19 Регламенту ЄС № 1235/2008.
У Проекті зазначено, що протягом останніх років урядами або приватними установами деяких третіх країн були розроблені та запроваджені спеціальні системи контролю за обігом органічних продуктів. Відповідно до документу, пропонується надати можливість контролюючим органам, що здійснюють сертифікацію імпортної продукції з третіх країн до ЄС, вносити до сертифікатів конкретні посилання на ці системи з метою покращення процесу моніторингу вказаної продукції.
Крім того, передбачається зазначати безпосередньо у сертифікаті код контролюючого органу третіх країн. Це дозволить краще відслідковувати, який саме орган здійснив сертифікацію продукції, та режим, за якого товар був імпортований.
Наведені вище зміни повністю узгоджені з позицією Регуляторного комітету ЄС з виробництва органічної продукції.
Частка експорту українських товарів сільського господарства та рибальства до ЄС у загальному обсязі експорту до цього торговельного партнера в середньому складає близько 16%.
Офіційна інформація щодо експорту органічної продукції з України відсутня. Водночас, за даними Федерації органічного руху України загальна площа органічних сільськогосподарських земель протягом 2002-2011 років зросла в 1,6 рази (до 270,3 тис. га), кількість органічних господарств збільшилась в 5 разів (до 155). Внутрішній ринок оцінюється на рівні 5,1 млн. євро.
Отже, незважаючи на те, що ринок органічної продукції України на сьогодні залишається достатньо малим, виробництво та експорт вітчизняної органічної продукції протягом останніх десяти років стрімко зростає й є перспективним напрямом розвитку міжнародної торгівлі.
З огляду на це, зміни до Закону заслуговують на увагу з боку вітчизняних підприємств, що постачають або мають намір постачати органічну продукцію до ЄС.
Джерело: Відомості країн членів СОТ, Інформаційний Бюлетень, Випуск №10, березень 2013
|