Інвестиційне співробітництво (січень-вересень 2009 р.)
На цей час, Грузія є виключно країною реципієнтом, а не донором по відношенню до інвестиційної діяльності.
За даними Департаменту статистики країни перебування, за період з січня по вересень 2009 року загальна сума прямих іноземних інвестицій до Грузії склала 505,2 млн. дол. США, що майже в 2 рази менше аналогічного періоду 2008 року. У тому числі, в I кварталі інвестиції досягли 76,3 млн. дол., у II кварталі – 154,5 млн., в III кварталі - 274,4 млн. При цьому в III кварталі, у порівнянні з тим же періодом 2008 року, вкладення збільшилися на 66%. Найбільший об'єм інвестицій приходився на Єгипет - 70 млн. дол. США, за яким слідують Панама - 52 млн., США - 35 млн. і Туреччина - 26 млн.
При цьому, за секторами економіки лідирує промисловість – 143,9 млн. доларів, нерухомість – 103,6 млн., будівництво - 65,7 млн., енергетика - 30,1 млн., транспорт і зв'язок - 29,3 млн., банківський сектор – 7,6 млн., сільське господарство, рибальство - 5 млн., інші сектори – 120 млн. дол. США.
Об’єктивним фактором, який сьогодні ще стримує активний розвиток економічних й інвестиційних відносин регіонів Грузії з Україною є нерозвинений власний експортний потенціал країни перебування та обмежена кількість конкурентноздатних підприємств.
Проте, наявність позитивних кроків у здійсненні Грузією економічних реформ дає підстави для розширення інвестиційних відносин з Україною, зокрема, у залученні українських інвесторів до придбання власності в країні перебування, їх участі у діяльності створених на території Грузії у 2009 році вільних індустріальних зон в порту Поті та м. Кутаїсі.
За наявними даними, станом на 1 жовтня 2009 року сума спрямованих до Грузії українських інвестицій склала 32,7 млн. дол. США. Основну частину з них вкладено у фінансово-банківський та виробничий сектори економіки країни.
При цьому, розвиток різноманітних форм співпраці у торговельно-економічній та інших сферах буде безпосередньо залежати від платоспроможності грузинських партнерів, сучасного економічного стану Грузії та подальшого впливу на її економіку загальних світових тенденцій. |