Міністерство економічного розвитку і торгівлі України
Державна підтримка
українського експорту
Укр | Eng | Рус
Ізраїль
Перелік країн
Контакти диппредставництв
Довідка про країну
Економічне співробітництво

Огляд економіки

Торговельно-економічні відносини

Торговельні обмеження

Кон’юнктура ринків
Товарообіг з Україною

Дані країни перебування

Дані Держкомстату

Торгівля послугами

Правові питання

Угоди з Україною

Законодавство країни перебування

Міжурядова комісія

Про МК та її склад

Пошук партнера

Комерційні пропозиції від фірм в країні перебування

Торги/тендери в країні перебування

Міжнародні бізнес-події

Інвестиційне співробітництво

Аналіз інвестиційного співробітництва

Галузеві об’єднання
Корисні посилання
Відгуки про Портал
ЕНЕРНОАТОМ, Національна атомна енергогенеруюча компанія
«Інтернет-портал створений на досить високому технічному рівні і містить багато корисної інформації»

Украинские нефтепродукты
Основні галузі економіки Ізраїлю  
Параметри: Кон’юнктура ринків, Економічне співробітництво, Довідкова інформація, Товари агропромислового комплексу, IT та телекомунікації, Інше машинобудування

 

ОСНОВНІ ГАЛУЗІ ЕКОНОМІКИ ІЗРАЇЛЮ
 
Високі технології

Дослідження та розробки в галузі високих технологій відіграють особливу роль в економіці Ізраїлю. Крихітна країна з обмеженими природними та фінансовими ресурсами змушена постійно шукати нестандартні творчі рішення. Одним з найбільш яскравих прикладів такого підходу є крапельне зрошення - як спосіб вирішення проблеми обмежених водних ресурсів. Внаслідок свого особливого історичного та географічного становища Ізраїль зобов'язаний чітко формулювати завдання, що стоять перед ним, знаходити шляхи їхнього ефективного вирішення та розробляти надійні способи практичного втілення цих рішень.
Останнє десятиріччя відзначають надзвичайно високі темпи розвитку високих технологій за межами військової промисловості або університетських чи інших спеціалізованих дослідницьких центрів, де вони були від початку сконцентровані. Загальновизнаним є факт, що галузь високих технологій скаладає сьогодні основу ізраїльської економіки. У перерахунку на душу населення Ізраїль займає друге (після США) місце у світі зі створення нових фірм у галузі високих технологій, що виробляють іноваційну, ринково зорієнтовану продукцію.
Науково-дослідницькою роботою в країні займаються десятки урядових та громадських установ, медичні центри та заклади вищої освіти. Окрім хайфського Техніона та Єврейського університету в Єрусалимі, нею займаються університет імені Бар-Ілана, Тель-Авівський університет, Хайфський університет та університет імені Бен-Гуріона у Негеві. Всі ці університети, а також медичний центр “Хадаса” в Єрусалимі та сільськогосподарський факультет Єврейського університету в Реховоті запровадили спеціальні компанії, які займаються патентною діяльністю та пошуком шляхів комерційного використання досліджень та розробок. Завдяки орієнтації ізраїльських університетів на науково-дослідницьку діяльність кількість патентів, отриманих їхніми співробітниками вдвічі більша ніж у США та у 9 разів більша, ніж в Канаді.
Окрім цього, ізраїльські університети працюють в тісному співробітництві з розташованими поблизу промисловими парками. Ось кілька прикладів такого співробітництва: промисловий парк “Кір'ят-Вейцман” та Інститут імені Вейцмана в Реховоті; єрусалимські технологічні парки “Хар Хоцвім” та “Малха” і Єврейський університет; парк високих технологій МАТАМ в Хайфі та хайфський Техніон; парк високих технологій “Атідім” і Тель-Авівський університет.
 
Сільське господарство
 
Ізраїль – одна з найбільш густонаселених країн світу, при цьому тільки 20% її земель придатні для сільськогосподарського використання, і половина їх потребує зрошення. Більш ніж 50% ериторії країни складають пустелі й напівпустелі, значна частина країни являє собою гористу місцевість з крутими кам'янистими схилами. Однак, завдяки використанню передових технологій Ізраїль не тільки задовільняє власні потреби в продуктах харчування, але й експортує щорічно продукцію сільськогосподарського сектора загальною вартістю у 1,3 млрд. доларів. Окрім продуктів землеробства, експорт включає у себе засоби сільськогосподарського воробництва та відповідні технології (на суму близько 1,2 млрд. доларів).
Ізраїльські фермери та вчені звикли діяти у складних умовах дефіциту води та родючих земель, тому їхній досвід є надзвичайно важливим для країн, що розвиваються. Успіхи тепличних господарств, насінництва й тваринництва, впровадження нових добрив та пестицидів забезпечили процвітання ізраїльського сільського господарства у вкрай несприятливих природних та кліматичних умовах. До тогож, ізраїльські фермери оволоділи методами створення нових прогресивних видів сільськогосподарської продукції, які приносять їм високі прибутки і забезпечують конкурентоспроможність на ринках порівняно з виробниками з низькими витратами виробництва. Продумане управління водними ресурсами, повторне використання стічної води, опріснення морської води або підземних запасів мінералізованої води, будівництво Всеізраїльського водогону дозволили вирішити в державному масштабі серйозну проблему нестатку цього найважливішого природного ресурсу.
 
Раз у три роки досягнення Ізраїлю в галузі сільського господарства демонструються на національній виставці “Агротехнологія”; щороку такі виставки приваблюють увагу все більшої кількості відвідувачів.
80% національних сільськогосподарських земель знаходяться у використанні в кібуцах (колективних господарствах) та мошавах (кооперативних господарствах), решта 20% - здебільшого цитрусові плантації, що знаходяться у центрі країни, належать приватним компаніям. Кібуци не тільки виробляють та реалізують сільськогосподірську продукцію, вони активно співпрацюють з вченими у модернізації та підвищенні продуктивності всіх галузей сільськогосподарського виробництва. Саме в кібуці було створено систему крапельного зрошування; багато базових підприємств із виробництва сільськогосподарського обладнання також знаходяться у кібуцах.   
 
Промисловість
 
В умовах прискорених темпів індустріального розвитку витрати на дослідження й розробки у галузі промисловості зросли з 1969 по 1985 рік більше ніж у 13 разів, а число інженерів та вчених, задіяних у цій сфері, зросло у 5 разів. Характерною рисою досліджень та розробок в ізраїльській промисловості є велика питома вага досліджень та розробок у галузі електроніки (67%) а також те, що більшість досліджень здійснюються обмеженою кількістю крупних фірм. Основними джерелами зростання зайнятості та експорту в промисловості є компанії, які ведуть інтенсивні дослідження й розробки протягом багатьох років. Стимулювання подальшого розвитку таких підприємств є основою стратегії зростання ізраїльського промислового виробництва. Уряд ухвалив Закон про заохочення досліджень та розробок; за його втілення у життя відповідає бюро Головного вченого Міністерства промисловості та торгівлі, яке тільки у 1996 р. фінансувало близько 1200 досліджень та розробок у 800 різноманітних компаніях. Продукція, пов'язана із дослідженнями та розробками, складає більше половини усього промислового експорту.
 
Електронна промисловість, яка до кінця 60-років випускала здебільшого товари широкого вжитку, сьогодні досягла високого технологічного рівня як у військовій, так і у цивільній галузях. Науково-дослідницькі розробки широко використовуються для цифрової обробки, передачі та поліпшення якості зображення, звуку та іншої інформації у виробництві телескопних станцій, систем синтезу голосу та дублювання телефонних ліній.
 
Інтенсивно розвивається оптична промисловість, включно з електронною оптикою та лазерною технікою.  Ізраїль є світовим лідером у галузі волоконної оптики, електрооптичних систем контролю друкарських плат, систем нічного бачення, електрооптичних роботизованих виробничіх ліній. В Ізраїлі розроблені та широко використовуються комп'ютерні системи, які включають програмне забезпечення та спеціалізовані периферійні прилади.
 
Ізраїльські системи комп'ютерної графіки та побудови зображення з успіхом застосовуються у друкарській справі в Ізраїлі та за його межами. Ефективність шкільної освіти значно підвищується завдяки використанню комп'ютерних навчальних систем, багато з яких було розроблено спеціально для експорту. Створюються програми і для великих комп'ютерних комплексів, а також для малих та середніх комп'ютерів.
Робототехніка почала розвиватися в кінці 70-х років і сьогодні використовується для виконання багатьох різноманітних технологічних операцій: шліфовки дорогоцінного каміння, зварювання, упаковки, збирання і т. ін. Ведуться інтенсивні дослідження із застосування штучного інтелекту.
 
Аерокосмічна промисловість, пов'язана з потребами оборони, дала поштовх технологічному розвитку в цивільних галузях. Після першого ізраїльського цивільного літака “Арава” було створено реактивний “директорський” літак “Уествінд”. В Ізраїлі запущено супутники – результат співробітництва Авіабудівельного концерну та Ізраїльської космічної агенції. Ізраїль виробляє та експортує супутникове обладнання: дісплейні системи, аеронавігаційні комп'ютери та польотні тренажери. Країна є світовим лідером в галузі технології та виробництва безпілотних летальних апаратів.
Незважаючи на відчутний обсяг експорту, ізраїлька нафтопереробна та нафтохімічна промисловості все ж таки в першу чергу зорієнтовані на внутрішній ринок. Фірма “Ойл Ріфайнеріз” – підприємство за участю державного та приватного капіталу виробляє увесь спектр нафтопродуктів для місцевого використання, включно з бензином, керосином, паливним мазутом (для промислових потреб), мастилами та битумом. Нафтопереробні заводи “Ойл Ріфайнеріз”, які відповідають усім сучасним вимогам, розташовані на березі Хайфської затоки та в Ашдоді. Дочірні підприємства фірми виробляють основну сировину для потреб пластмасової промисловості. Прибуток “Ойл Ріфайнеріз” складає 2 млрд. доларів, 25% яких  припадає на долю експорту. Фірма перероблює 13 млн. тон сирої нафти на рік. На сьогоднішній день особлива увага приділяється виробництву екологічно безпечних продуктів, підвищенню якості бензину, а також зменшенню вмісту сірки в неетилованому бензині з 0,08% до 0,05%. Основна експортна продукція фірми – газойль вакуумної переробки, яка виробляється з високоякісного дистилянту на новій установці для гідрокрекінгу.
 
Газів Петрокемікелз” – дочірня компанія “Ойл Ріфайнеріз” виробляє широший спектр нафтохімічних продуктів (90% яких постачаються на експорт), включаючи ароматичні з'єднання та аліфатичні розчинники. “Кармель Оліфінз”, інша дочірня компанія “Ойл Ріфайнеріз” виробляє цілу низку мономерів та полімерів для потреб як ізраїльської, так і закордонної пластмасової промисловості: етилен, поліетилен, поліпропилен та пористий полістірол. “Ізраіл Петрокемікел Індастріз”, також дочірня компанія “Ойл Ріфайнеріз”, виробляє аналогічну продукцію, включаючи етилен, поліетилен, поліпропилен та полістирол. Ці пластмаси використовуються для виробництва широкого кола товарів повсякденного ужитку – теплиць, поліетиленової плівки, упаковочних матеріалів, труб, домашнього приладдя та посуду, іграшок, меблів, а також волокон, ниток та мотузок. Решта великих підприємств виробляють органічні речовини, такі як полівінілхлорід, етіленхлорид та мономер вінілхлориду, а також неорганічні продукти, такі як хлорин, каустичну соду, соляну кислоту, сировину та проміжну продукцію для виробництва миючих засобів, термічні затвердники, меламін та уретанову формувальну масу, полімери та клеючі речовини, а також неорганічні пігменти, водноемульсійні та синтетичні фарби, поліуретан, епоксидні смоли, лаки, текстурні покриття та грунтовку.
 
Видобування та переробка сировини  
 
Вважається, що на території Ізраїлю повністю відсутні будь-які користі копалини – при тому, що він з усіх боків оточений нафтовими полями. Така точка зору не зовсім відповідає дійсності: Мертве море має багато запасів мінералів, а пустеля Негев відома своїми значними покладами фосфатів. 
 
Починаючи з 80-х років ця галузь развивається надзвичайно швидкими темпами, безперервно удосконалюючи способи видобування мінеральної сировини та виробництва добрив та пестицидів, нафтохімічних продуктів та пластмас. Високій якості ізраїльської продукції, яка здебільшого постачається на експорт, відповідає її риночна вартість. Фактично більшість компаній хімічного та нафтохімічного сектору є великими корпораціями, які підтримують ділові зв'язки з усім світом. За останні п'ять років 1,3 млрд. доларів було інвестовано у іноземні підприємства, здебільшого у країнах Європи та Латинської Америки, що дозволило відчутно розширити збут продукції.
 
У 1999 році експорт продукції мінеральної сировини складав близько 3 млрд. доларів. Обсяг збуту хімічної продукції за останнє десятиріччя зріс утричі і досяг 8 млрд. доларів – близько 14% усієї промислової продукції Ізраїлю.
 
“Підприємства Мертвого моря” сьогодні є найбільшою дочірньою фірмою “Ізраїльських хімічних підприємств” – багатогалузевої міжнародної корпорації з щорічним обсягом та подальшою переплавкою в метал (карнеліт). 65% акцій компанії “Магній Мертвого моря” належить “Підприємствам Мертвого моря” та 35% - німецькому автомобільному концерну “Фольксваген”. Цей виробничій комплекс, який почав споруджуватися 1996 поблизу Сдому, був в той час найбільшим промисловим проектом Ізраїлю. 1998 року (після досягнення повної проектної потужності) біло вироблено близько 25 тисяч тон магнію-металу.  Магній вдвічі легший від алюмінію, значно міцніший та більш тривкий, його термостійкість дорівнює 1800°С. Світовий попит на магній склав у 1998 році 350 тисяч тон і вже зрозуміло, що потреби у цьому легкому металі автомобільної та авіакосмічної промисловостей в першому десятиріччі XXI сторіччя будуть постійно збільшуватися. 
 
Фосфатна порода видобувається в Негеві, на південь та схід від Беєр-Шеви. Розробку родовищ здійснює фірма “Ротем Амферт Негев”, також дочірня компанія “Ізраїльських хімічних підприємств”. Фірма здійснює весь компекс робіт – від видобування сировини до випуску кінцевої продукції. Після промивання видобуті фосфати використовуються для виробництва фосфорної кислоти, суперфосфатів та комплексних добрив. Впровадження нових технологій дозволяє виробляти більш чисту продукцію й збільшити швидкість видобування сировини.  Фірма виробляє фосфорні, фосфорно-калійні, азотно-фосфорно-калійні та марганцево-калійно-фосфорні добрива, а також повністю розчинні азотно-фосфорно-калійні добрива. Річний обсяг продажу (включно з сировиною та фосфатною породою, а також фосфорною кислотою, спеціальними хімікаліями, фосфатними солями та добривами) складає 720 млн. доларів. 95% продукції постачається на експорт.
 
Фірма “Добрива та хімікалії”  - ще одна дочірня компанія “Ізраїльських хімічних підприємств” виробляє широкий асортимент простих та комплексних добрив, рідких та гранульованих, у різноманітних комбінаціях. Річний обсяг збуту складає близько 100 млн. доларів. Спеціалісти фірми розробили більше 100 найменувань й понад 800 сумішей, які забезпечують весь діапазон потреб сільського господарства у добривах, і надають фермерам професійні консультації під час вибору найбільш відповідної до конкретних умов продукції. До числа нових розробок належать повністю розчинні суміші зі зменшеним вмістом нітратів та нульовим вмістом хлору для використання у системах крапельної ірігації, а також азотно-фосфорно-калійні добрива уповільненої дії, розраховані на вивільнення поживних речовин протягом трьох місяців.
Ще дві фірми, що займаються виробництвом добрив - “Хайфа кемікелз” та “Махтешим Аган”. “Хайфа Кемікелз” є світовим лідером із виробництва калієвої селітри (KN03). Добрива на основі цієї речовини повністю засвоюються рослинами, не залишаючи жодних шкідливих відкладень, таких як хлорид або натрій. “Хайфа кемікелз” виробляє також системи для фертигації (добривного зрошення), під час якого добрива підводяться безпосередньо до кореневої системи рослин разом із водою.  
 
Водні ресурси: проблеми та можливості
 
Для Ізраїлю характерне вкрай нерівномірне випадіння опадів. Якщо на півночі країни їхній рівень сягає 700 мм на рік, у центральних районах – 600 мм, то на півдні він становить незначне число – 25 мм на рік. Для того, щоб вирівняти цей регіональний дисбаланс було створено національну мережу водопостачання – Всеізраїльський водогін.
Проблеми, пов'язані з браком водних ресурсів в південній частині країни, вирішуються не лише шляхом перенесення туди надлишків води з півночі. Ефективне управління водними ресурсами дозволило збільшити обсяг сільськогосподарсьвого виробництва за останні півсторіччя у 12 разів практично без додаткового постачання води – завдяки пильному нагляду за станом інфраструктури, підтримці рівня водогонних шарів, встановленню відповідних квот на воду та фінансових санкцій за її перевитрату. Ще один спосіб  вирішення проблеми – використання водного обігу. З загального огбсягу 1,1 млрд. куб. м води, яка використовується на сільськогосподарські потреби (1998 р.) приблизно 250 млн. куб. м  складали очищені стічні води. 
 
70 млн. куб. м води щорічно водобувається з підземних джерел; при цьому використовуються навіть геотермальні води, знайдені в районі Негева. Землеробці встановили, що поливання мінералізованою солонуватою водою сприяє визріванню більш солодких, у порівнянні з тими, що поливалися звичайною прісною водою, сільськогосподарських культур. Помідори та дині сорту “пустельні солодкі”  продаються на європейських ринках за ціною вищою за звичайну.
 
Ефективним виявився також метод збільшення інтенсивності опадів (“доїння хмар”) шляхом їх засіювання кристалічним йодом. Найбільш рентабельному використанню водних ресурсів чимало сприяють наукові дослідження, у тому числі новітні розробки у галузі сейсмологічної техніки, боротьби із забрудненням навколишнього середовища, охорони та раціонального використання грунтів, осушення сільськогосподарських угіддь і т.ін. Змінення напрямку паводкових стоків, планування оптимального розташування гаїв, садів, полей та плантацій – все це дає відчутні результати у боротьбі з наступом пустелі.
Вочевидь одним з найважливіших досягнень у галузі раціонального використання води слід назвати систему крапельного зрошування, яку було створено в Ізраїлі 35 років тому. Сьогодні мережа пластикових труб з невеликими отворами для зрошення кожного окремого дерева або рослини вкриває усі сільськогосподарські угіддя країни. Існує мождивість підводу крізь ці крапельниці чітко дозованої кількості добрив до кожної рослини – система, відома як добривне зрошення.
 
Від початку крапельне зрошування використовувалося лише там, де відчувався помітний брак води, проте поступово його було розповсюджено на всю країну - з'ясувалося, що підведення вологи безпосередньо до коріння рослин має величезні переваги. 
 
До числа інших видів ірігації відносяться поливання водою від тиском, підгрунтове зрошення (яке запобігає всмокруванню води поверхневим корінням) та дощування – для зрошення садових та полевих дільниць, з використанням спеціальних установок. Усі ці системи можуть бути найпростішими, як, наприклад, двопозиційне  регулювання за допомогою водомірів, так і складними, заснованими на сучасній комп'ютерній технології, яка дозволяє враховувати такі показники, як рівень вологості грунту, щоденне збільшення діаметру стовбуру або плоду та ін. Серед інших пристроїв, які використовуються в ізраїльських ірігаційних системах – спеціальні фільтри, які перешкоджають забрудненню крапельниць, крапельниці з мінімальним постачанням води для теплиць з безгрунтовими субстратами. Розроблено цілу низку спеціальних ірігаційних методів, розрахованих на вкрай малі витрати води.
 
 

 

Подібна інформація про інші країни  
Австрія Азербайджан Алжир Аргентина Бельгія Білорусь Болгарія Боснія і Герцеговина Бразилія Великобританія В`єтнам Греція Грузія Естонія Єгипет ЄС Ізраїль Індія Індонезія Ірак Іран Ісландія Іспанія Італія Йорданія Казахстан Канада Киргизстан Китай Кіпр Куба Кувейт Латвія Литва Ліван Лівія Македонія Малайзія Мальта Марокко Мексика Молдова Нідерланди Німеччина ОАЕ ООН Пакистан ПАР Південна Корея Польща Португалія Росiя Румунія Саудівська Аравія Сенегал Сербія Сирія Сінгапур Словаччина Словенія США Таджикистан Туніс Туреччина Туркменістан Угорщина Узбекистан Україна Фінляндія Франція Хорватія Чехія Чорногорія Швейцарія Швеція Японія
Інші документи по цій країні  
IT та телекомунікації Валюта Географічне розташування Державний устрій Довідкова інформація Економічне співробітництво Економічні новини Законодавство у сфері ЗЕД ЗЕД Інвестиції Інше машинобудування Кон’юнктура ринків Макроекономічні показники Міжурядова комісія Населення Національна символіка Святкові дні Товари агропромислового комплексу Товари фармацевтичної промисловості

 
Підписка на оновлення  

Українські експортери
ДИСКАВЕРИ БУРОВОЕ ОБОРУДОВАНИЕ (УКРАИНА), ООО
ул. Яворницкого, 41, г. Стрий, Львовская обл.
НЕПТУН, ООО
3-ий пер. Шевченка, 3, с. Б. Дальник, Беляевский район, Одесская область
КРАСОТА И ЗДОРОВЬЕ, ООО
ул. Сомовская, 12 Б, Харьков
КРИСТАЛЛ, ВИННИЦКИЙ ЗАВОД, ДП
ул. 600-летия, 21, г. Винница
Експортоспроможна продукція
KSG АGRO, ХОЛДИНГ
Туши и полутуши свиные

ТЕХНОТОН-ЛУГАНСК, ООО
Нить полипропиленовая мультифиламентная

КАЛИБР, ООО
Болты

Комерційні пропозиції
ФАРМАЦЕВТИЧНА КОМПАНІЯ "БАЄР АФЛАК"
Компанія зацікавлена в реалізації фармацевтичної прощукції в Україні

DOMESTAV, LTD.
Компанія зацікавлена в експорті ламелей для каркасу ліжка зі смереки, ялини, сосни, тополі або вільхи. ...

MIVINA S.R.O.
MIVINA s.r.o. зацікавлена в поставках з України: сантехніки, керамічної плитки, покрівельних матеріалів, ...

Тендери за кордоном
Бововняний очіс
Security Paper Mill India

Відбор компаній для проведення незалежних сертифікації та інспектування прибережних проектів
Oil and Natural Gas Corporation Ltd.

Аукціон на право користування надрами родовища кам'яного вугілля "Ташкумирське"
Держкомітет промисловості, енергетики та надрокористування Киргизької республіки