Запорізька обласна державна адміністрація «Структура та можливості створеного Вами інформаційного порталу, на наш погляд, цілком відповідають завданням державної політики з розвитку експорту та будуть корисні як підприємствам, так і фізичним особам»
Огляд економіки РФ (січень-квітень 2009 р.)
Параметри: Кон’юнктура ринків, Макроекономічні показники, Вироби з чорних та інших некоштовних металів, Товари деревообробної промисловості, Енергоносії, Товари хімічної промисловості, Товари кольорової металургії, Інше машинобудування
Огляд економіки РФ (січень-квітень 2009 р.)
Промисловість
Видобувна (нафта, газ, вугілля, залізна руда, апатитовий концентрат тощо);
обробна (чорна і кольорова металургія, хімічна і нафтохімічна промисловість, машинобудування і металообробка, паливна промисловість, електроенергетика, лісова, деревообробна і целюлозно-паперова промисловість, будівельні матеріали, легка, харчова);
Виробництво і розподіл електроенергії, газу і води.
Продукція сільського господарства
Худоба і птиця на забій, риба, молоко, яйця, шерсть, мед, зернові культури, цукрові буряки, соняшники, картопля, соя, льон-довгунець, овочі
ВВП – структура
Оптова і роздрібна торгівля – 32,8%
обробні виробництва – 17,8%
будівництво – 11,7%
операції з нерухомістю, оренда – 12,3%
транспорт і зв’язок – 9,1%
фінансова діяльність – 5,2%
держуправління – 3,2%
видобуток корисних копалин – 2,0%
сільське господарство – 2,1%
готелі і ресторани – 1,3%
охорона здоров’я – 0,9%
виробництво і розподіл електроенергії, газу і води – 0,6%
освіта – 0,5%
рибальство – 0,1%
надання інших комунальних, соціальних та персональних послуг – 1,8%
На початку червня Мінекономрозвитку РФ озвучив прогнозні оцінки динаміки ВВП у 2009 р., що припускають ріст економіки в другому півріччі стосовно першого на 4-5%.
При оцінці поквартальної динаміки ВВП у 2009 р. ми виходимо з того, що його падіння в першому кварталі не буде сильно відрізнятися від попередніх оцінок (9,5% рік до року), а в другому кварталі складе близько 10%, з огляду на падіння на 10,5% за підсумками квітня (попередня оцінка МЕР).
У цьому випадку очікуваний ріст економіки в другому півріччі на 4-5% (зі знятою сезонністю) стосовно першого може означати, що темпи падіння ВВП у річному вираженні в третьому кварталі сповільняться до мінус 3,6-4,0%, а в четвертому кварталі до мінус 1,2-1,6%, тобто не вийдуть у позитивну область навіть незважаючи на низьку базу минулого року.
У той же час, як добре видно на графіку, такий прогноз припускає могутній «відскік» російської економіки вже в третьому кварталі і більш помірний ріст у четвертому. Щоб зрозуміти, чи є підстави для такого оптимізму, ми вирішили уважніше подивитися на те, що відбувається в промисловості, що дотепер падала темпами приблизно в півтора разу вище, ніж ВВП Росії в цілому. Хоча частка промисловості у виробництві ВВП у 2008р. склала всього 31%, стан у цій галузі економіки впливає на динаміку інших секторів за допомогою генерування доходів населення, інвестицій, податків. Та й по якості і кількості статистики цей сектор економіки дає набагато більше інформації для аналізу.
Якщо виходити зі збереження сформованої галузевої структури економіки, що для короткострокового періоду природно, то для росту ВВП у другому півріччі на 4,5% промисловість повинна «забезпечити» хоча б 3%-ний ріст.
Характеристики структуры растущих сегментов промышленности, в январе-апреле 2009 г.
январь-март
март
апрель
Количество растущих секторов (из 117)
9
11
13
Доля растущих секторов в добавленной стоимости промышленности, %
5,3
6,9
14,2
Положительный вклад растущих секторов в прирост промышленности, п.п.
0,380
0,222
0,379
Источник: Росстат, расчеты Центра развития
Стабільність останнього показника в нашій таблиці при помітному збільшенні числа зростаючих секторів (з 9 у першому кварталі до 13 у квітні) і їхньої питомої ваги в складі промисловості в цілому (з 5,3 до 14%) може говорити про те, що напір т.зв. «зелених паростків» у російській промисловості слабшає, найбільш ймовірним поясненням чому може бути зміцнення карбованця, яке спостерігається в останні місяці
Ми не схильні перебільшувати значення імпортозаміщення для відновлення росту в російській промисловості. Але і зовсім скидати цей фактор з рахунків було б неправильно. Більш того, у короткостроковій перспективі, коли подальше зниження інвестиційної активності неминуче, імпортозаміщення може залишатися єдиним працюючим двигуном у промисловості. А швидке зміцнення карбованця неминуче буде гальмувати його дія. Одним словом, поки ми не бачимо серйозних основ для підтримки «оптимістичного» варіанта розвитку російської економіки, що озвучив МЕР.