Міністерство економічного розвитку і торгівлі України
Державна підтримка
українського експорту
Укр | Eng | Рус
Словаччина
Перелік країн
Контакти диппредставництв
Довідка про країну
Економічне співробітництво

Огляд економіки

Торговельно-економічні відносини

Торговельні обмеження

Кон’юнктура ринків
Товарообіг з Україною

Дані країни перебування

Дані Держкомстату

Торгівля послугами

Правові питання

Угоди з Україною

Законодавство країни перебування

Міжурядова комісія

Про МК та її склад

Пошук партнера

Комерційні пропозиції від фірм в країні перебування

Торги/тендери в країні перебування

Міжнародні бізнес-події

Інвестиційне співробітництво

Аналіз інвестиційного співробітництва

Галузеві об’єднання
Корисні посилання
Відгуки про Портал
Закарпатська Торгово-промислова палата
«Враховуючи сьогоднішню економічну ситуацію, необхідність у наданні практичної допомоги малому, середньому та крупному бізнесу України в налагодженні, відновленні чи створенні нових виробництв, які в свою чергу будуть сприяти створенню нових робочих місць., збільшенню доходів суб’єктів господарювання та зростання бюджетних надходжень, є одним з найбільш ефективних шляхів стабілізації економічного зростання нашої держави.
Члени Палати, Закарпатська ТПП всілякими ресурсами, всіма наявними можливостями готова підтримати Ваші кроки з популяризації українських товарів, українського товаровиробника не тільки на внутрішньому, але й на зовнішніх ринках»

Украинские нефтепродукты
Україна-Словакія. Проблеми двосторонніх економічних відносин (січень 2009 р.)  
Параметри: Економічне співробітництво, Енергоносії, Товари чорної металургії

Проблеми 2-сторонніх економічних відносин (Україна-Словакія) (січень 2008 р.)

 
 
Завершення будівництва Криворізького гірничо-збагачувального комбінату окислених руд
 
Одним з проблемних питань двосторонніх економічних відносин між Україною і Словаччиною є питання добудови Криворізького гірничо-збагачувального комбінату окислених руд (КГЗКОРу) та розрахунку з країнами-учасницями будівництва.
 
За час спорудження комбінату тоді ще Чехословаччиною було збудовано в м.Долинська близько 1000 квартир та декілька установ соціальної сфери. Після зупинки будівництва КГЗКОРу у 1994р. словацька сторона витратила значні кошти на догляд та охорону майна комбінату.
 
Уряд Словацької Республіки (СР) в процесі переговорів з українською стороною намагався формулювання „платіжні зобов’язання” змінити на формулювання „державний борг” України по відношенню до Словацької Республіки. З цією метою у 2000 р. була прийнята відповідна постанова Уряду СР № 254.
 
Під час зустрічі з Послом України в СР та керівником ТЕМ 12.09.2006 Міністр економіки СР Л. Ягнатек зазначив, що словацька сторона, як і румунська, очікували запрошення представників влади СР і Румунії до складу комісії, яка займатиметься приватизацією КГЗКОРу, а домовленості, досягнуті колишнім Міністром економіки СР Ї. Малхареком і Міністром промислової політики України В. М. Шандрою в листопаді 2005 р. щодо порядку приватизації КГЗКОРу та участі словацької сторони в підготовці приватизації і оцінці майна, не були виконані.
 
8 серпня 2006 р. Посольство Словацької Республіки в Україні надіслало до МЗС України ноту № 2863/2006, в якій у зв’язку з Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 серпня 2006 р. № 451-р щодо питання завершення будівництва Криворізького гірничо-збагачувального комбінату окислених руд і введення його в експлуатацію, Посольство висловлює занепокоєння, оскільки Словацька Республіка, яка має свою частку в КГЗКОРі і майнові питання якої не вирішені, не була офіційно поінформована про дії української сторони. Посольство СР в Україні наполягає на прозорості процесу вибору інвестора для завершення будівництва КГЗКОРу і введення його в експлуатацію та висловлює сподівання, що в майбутньому українська сторона інформуватиме словацьку сторону про свої кроки в цьому напрямку і обговорюватиме її з Словацькою Республікою її бачення та позицію щодо подальшого розвитку КГЗКОРу шляхом включення словацького експерта в комісію, про яку згадується в Розпорядженні КМУ № 451-р.
 
6 листопада 2006 р. Міністр промислової політики України А. Головко у своєму листі до Міністра економіки СР Л. Ягнатека поінформував про необхідність вивчення технічного стану та ринкової вартості всіх об’єктів комбінату та про залучення для цього іноземної компанії.
 
Під час зустрічі Міністра економіки СР Л. Ягнатека з Першим заступником Міністра промислової політики України Д. В. Колосниковим 12 грудня 2006 р. обговорено позиції країн щодо питання добудови КГЗКОРу. Словацьку сторону було поінформовано про рішення Уряду України створити спільне підприємство на базі КГЗКОРу із залученням стратегічного інвестора, а також про залучення для проведення експертизи майна комбінату канадської інженерно-консалтингової фірми „Hatch”.
 
Словацька сторона висловила сподівання щодо дотримання Україною своїх міжнародних зобов’язань та про доцільність створення після отримання результатів експертизи робочої групи і включення до неї представника Уряду СР.
 
Під час першого засідання українсько-словацької Міжурядової комісії з економічного, промислового та науково-технічного співробітництва (29-30 травня 2007 р., м. Київ) українська сторона поінформувала про шляхи вирішення питань, пов’язаних із закінченням будівництва КГЗКОРу.
 
В Протоколі першого засідання Міжурядової комісії зазначено, що українська сторона зобов’язується вирішувати проблематику КГЗКОРу разом зі словацькою стороною, при цьому словацька сторона підтвердить статус Словацької Республіки як єдиного власника заборгованості України у будівництві об’єктів КГЗКОРу.
 
29 травня 2007 р. відбулась робоча зустріч Міністра промислової політики А. І. Головка з Міністром економіки СР Л. Ягнатеком, в якій взяла участь Посол України в СР та керівник ТЕМ у складі Посольства, під час якої обговорено також і питання добудови КГЗКОРу та розрахунку з країнами-учасницями будівництва.
 
Наприкінці 2007 р. за ініціативою Уряду України активізовані дії з вирішення проблеми КГЗКОРу, словацька сторона висунула пропозицію щодо проведення двосторонніх переговорів урядового рівня у листопаді 2008 р. в рамках окремої робочої групи під час ІІ засідання українсько-словацької Міжурядової комісії з економічного, промислового та науково-технічного співробітництва.
 
25 квітня 2008 року відбулася зустріч Уповноваженого Президента України з міжнародних питань енергетичної безпеки Б. Соколовського і Посла України в СР І. Огнівець з Міністром економіки СР Л. Ягнатеком. Українська сторона повідомила, що Уряд України сподівається на проведення переговорів у більш ранній термін і пропонує словацькій стороні розглянути таку можливість. Л. Ягнатек висловив готовність до перенесення переговорів на ближчий термін за умови отримання Міністерством економіки СР результатів міжнародного аудиту у відповідності до досягнутих рані домовленостей між учасниками будівництва КГЗКОР, а також конкретних пропозицій української сторони щодо вирішення цієї проблеми.
 
У серпні 2008 р. у зв’язку із проведенням судового засідання, за результатами якого має бути вирішено, хто саме (Мінекономіки СР або фінансово-інвестиційна компанія "Penta") має право власності на словацьку частку у комбінаті, Міністерство економіки СР запропонувало провести двосторонні переговори з проблематики КГЗКОР у рамках окремої робочої групи під час другого засідання українсько-словацької Міжурядової комісії з економічного, промислового та науково-технічного співробітництва, що мало відбутись наприкінці 2008 року. У жовтні 2008 р. словацькою стороною було запропоновано перенести друге засідання українсько-словацької Міжурядової комісії з економічного, промислового та науково-технічного співробітництва, включаючи переговори з проблематики КГЗКОР у рамках окремої робочої групи, на перший квартал 2009 р.
 
 
Реалізація проекту Євро-Азійського нафтотранспортного коридору
 
Згідно з дорученням Кабінету Міністрів України від 31.10.2003 № 70316, ВАТ "Укртранснафта" мало здійснити експеримент з послідовної перекачки 20 тис. тон малосірчаної нафти системою магістральних нафтопроводів "Дружба" територією Словаччини, результати якого мали б стати основою для подальшого постачання каспійської нафти на НПЗ "Кралупи" (Чехія) в рамках реалізації першого етапу проекту Євро-Азійського нафтотранспортного коридору (ЄАНТК), який включений до стратегії енергетичної безпеки ЄС та має вагому підтримку Єврокомісії (ЄК).
 
З метою погодження всіх умов проведення експерименту, графіків та режимів перекачки нафти, а також положень проекту договору щодо спільних дій по реалізації проекту, неодноразово проводились дво- та багатосторонні переговори за участю представників "Укртранснафти", "Транспетролу", "Уніпетролу" і, за вимогою словацької сторони, "Транснефти" та "Юкосу". Однак деструктивна позиція представників "Транспетролу", які діяли під впливом російських компаній, призвела до затягування в часі термінів проведення експерименту.
 
Компанія "Транспетрол", власником 49-процентного пакету акцій якої поки ще є "Юкос Файненс", зареєстрована в Голландії, має всі можливості, щоб у стислий термін підготувати свою транспортну систему для перекачки каспійської нафти територією Словаччини на НПЗ "Кралупи" (Чехія).
 
На початку липня 2004 р. Кабінет Міністрів України вніс зміни в постанову "Про заходи по підвищенню ефективності використання магістральних нафтопроводів", дозволивши цим самим використання нафтопроводу "Одеса-Броди" в реверсному режимі та укладення з російсько-британською ТНК-ВР контракту на поставку нафти для транспортування нафтопроводом в реверсному режимі. Проект контракту передбачає транспортування російської нафти типу "Urals" по маршруту Мозир – Броди – нафтотермінал "Південний" (м. Одеса) на протязі 3 років 9 млн. тон на рік на умовах "качай і плати".
 
ВАТ "Укртранснафта" схвалило добудову нафтопроводу "Одеса-Броди" до польського Плоцька та створення спільного підприємства з польською компанією "Przyjazn" S.A. ЄК дала згоду на фінансування проекту у сумі 2 млн. євро на транспортування каспійської нафти в Європу по маршруту "Одеса-Броди-Плоцьк".
 
Термін дії угоди про експериментальну перекачку 20 тис. тон малосірчаної української нафти системою магістральних нафтопроводів "Дружба" територією Словаччини закінчився в березні 2005 р., проект не було реалізовано.
 
Під час зустрічі Міністра економіки Словацької Республіки (СР) Л. Ягнатека з Міністром палива і енергетики України Ю. А. Бойком 12 грудня 2006 р. було обговорено також питання реалізації ЄАНТК і словацька сторона заявила про підтримку перекачки легких сортів каспійської нафти нафтопроводом Одеса - Броди нафтопровідною системою "Дружба" територією Словаччини до нафтопереробних заводів Чеської Республіки, Німеччини та Австрії. Л. Ягнатек наголосив, що Словаччина має досвід у послідовній перекачці різних сортів нафти словацькою частиною нафтопроводу "Дружба" і має намір продовжувати таку перекачку.
 
Під час зустрічей керівника ТЕМ у складі Посольства України в СР з керівниками відповідних департаментів МЗС СР та Мінекономіки СР було підтверджено підтримку Урядом СР реалізації проекту ЄНТК, однак наголошено на відсутності реальних угод між постачальниками нафти з Каспійського регіону нафтопереробними компаніями з країн-членів ЄС.
 
19-20 лютого 2007 р. під час 12-го засідання російсько-словацької Міжурядової комісії з економічного та науково-технічного співробітництва Міністр економіки СР Л. Ягнатек не досягнув згоди російської сторони про купівлю 49-відсотків акцій АТ "Транспетрол" у власність Словаччини.
 
Під час переговорів у Москві 4 травня 2007 р. з Президентом Російської Федерації (РФ) В. Путіним Голова Уряду СР Р. Фіцо дав згоду на продаж 49-відсотків акцій власника словацької частини нафтопроводу "Дружба" АТ "Транспетрол" російській державній компанії "Газпром".
 
Під час першого засідання українсько-словацької Міжурядової комісії з економічного, промислового та науково-технічного співробітництва (29-30 травня 2007 р., м. Київ) українська та словацька сторони підтвердили наміри разом з іншими зацікавленими сторонами у стислі терміни підготувати регулярні роздільні перекачування нафти системою нафтопроводів Одеса – Броди територією Словаччини до Чеської Республіки (ЧР), а також наміри створити спільну трьохсторонню (разом з представниками чеської сторони) робочу групу у складі представників відповідних нафтотранспортних компаній з метою оперативного погодження технічних та інших аспектів поставок нафти за цим маршрутом.
 
Під час аукціону проведеного 15 серпня 2007 р. в Москві майно голландської дочірньої фірми „Юкосу” – „Юкос Файненс” купила російська компанія "Промнєфтєстрой", власником останньої до 30 червня 2007 р. була "Роснєфть".
 
З урахуванням сучасної енергетичної політики Росії, а також того, що Президенту Словацької Республіки І. Гашпаровічу не вдалось домовитись з своїм російським колегою про продаж 49-відсотків акцій АТ "Транспетрол" у власність Словаччини, а також результатів аукціону майна голландської дочірньої фірми "Юкос Файненс", проведеного судовим виконавцем банкруту "Юкосу" 15 серпня 2007 р., питання перекачки конкурентної каспійської нафти нафтопроводом Одеса – Броди територією Словаччини до НПЗ Кралупи (ЧР) надалі перебуватиме під політичним впливом Росії.
 
Міністерство економіки СР розраховує на те, що Словаччині новими власниками 49-відсоткової частки "Транспетролу" буде передано менеджерський контроль над компанією, буде збільшено транзитну перекачку нафти, буде надана можливість перекачки легкої каспійської нафти та сприяння у будівництві гілки нафтопроводу між Братиславою і Швехатом.
 
4 квітня 2008 р. у м. Братислава відбулись робочі зустрічі Уповноваженого Президента України з міжнародних питань енергетичної безпеки Б. Соколовського з Державним секретарем МЗС СР І. Алгаєровою та Міністром економіки СР Л. Ягнатеком. У ході переговорів словацька сторона підтвердила свою політичну підтримку щодо реалізації експерименту з перекачки нафти до НПЗ у ЧР. Для остаточного вирішення питання до кінця квітня 2008 р. мають бути проведені робочі переговори представників ВАТ "Укртранснафта" і АТ "Транспетрол".
 
25 квітня 2008 року відбулася зустріч Уповноваженого Президента України з міжнародних питань енергетичної безпеки Б. Соколовського і Посла України в СР І. Огнівець з Міністром економіки СР Л. Ягнатеком. Присутні представники АТ "Транспетрол" підтвердили технічну готовність до перекачки нафти територією Словаччини.
 
25 червня у Братиславі керівництвом АТ "Транспетрол" підписаний Договір між АТ "Транспетрол" і ВАТ "Укртранснафта" про реалізацію експерименту з перекачки нафти територією Словаччини, після чого підписаний Договір направлений до Києва для підписання його українською стороною. На даний час, за ствердженням керівництва АТ "Транспетрол", залишаються невирішеними технічні питання здійснення прийняття нафти на території СР, які відносяться до компетенції АТ "Транспетрол" та компанії "МЕРО".
 
 
Постачання російського газу транзитом через територію України
 
2 січня 2009 року в м. Братислава відбулась зустріч української делегації на чолі з Міністром палива та енергетики України Ю. Продана з Міністром економіки Словацької Республіки (СР) Л. Ягнатеком. Головною метою зустрічі, в якій взяла участь і Посол України в СР, було доведення до словацької сторони повної об’єктивної інформації про сучасний стан взаємовідносин України та Російської Федерації (РФ) у сфері постачання природного газу. Крім того, за ініціативою словацької сторони відбулись зустрічі Посла України в СР з директором 3 ТД МЗС СР Ш. Розкопалом (6 січня 2009 р.) та з Прем’єр-міністром СР Р. Фіцо (7 січня 2009 р.).
 
Після зустрічі з українською делегацією 2 січня 2009 р. словацькою стороною сформована позиція щодо невтручання Словаччини до спору між Україною та Росією, поки не буде реальної загрози зниженню газопостачання до СР. Крім того, словацька сторона має наміри діяти відповідно до рішень Єврокомісії (ЄК) з цього приводу, беручи до уваги та позицію Чеської Республіки як головуючої у ЄС країни. Міністр економіки СР Л. Ягнатек не виключив при цьому участь словацьких експертів у газових переговорах за умов отримання відповідного мандату Єврокомісії.
 
Під час зустрічі в МЗС 6 січня на адресу Посольства була передана нота, в якій висловлюється серйозне занепокоєння суттєвим обмеженням постачання природного газу до СР. При цьому, Міністерством закордонних справ СР було звернуто увагу на необхідність дотримання міжнародних зобов’язань та договорів та висунуто вимогу негайного виправлення сучасного становища та поновлення постачання природного газу до третіх країн, включаючи СР, у встановленому обсязі.
 
Головною метою зустрічі Посла України в СР І. Огнівець з Прем’єр-міністром СР Р. Фіцо було доведення до словацької сторони позиції України з питання транзиту російського газу до Словацької Республіки. Під час зустрічі Прем’єр-міністр СР висловив глибоке занепокоєння припиненням з 7 січня 2009 року транзиту до Словацької Республіки російського природного газу через територію України. За словами Р. Фіцо, внаслідок цього без газу можуть залишитись території Східної і Середньої Словаччини. Крім того, Р. Фіцо поінформував про свою телефонну розмову 7 січня з Прем’єр-міністром України Ю. Тимошенко, під час якої Ю. Тимошенко повідомила про заплановане на 8 січня 2009 року засідання ЄК, головним питанням якого мали стати розгляд та обговорення шляхів якомога скорішого виходу з проблеми постачання російського газу до Європи через територію України.
 
За словами Прем’єр-міністра СР ситуація, що склалась, може мати негативний вплив на існуючі добросусідські взаємовідносини між Україною та Словацькою Республікою, оскільки російський газ СР отримує транзитом через територію України. Р. Фіцо звернувся до Посла України в СР з проханням довести викладену позицію СР до найвищого керівництва України.
 
Посол України в СР поінформувала Прем’єр-міністра СР про те, що припинення транзиту територією України російського природного газу до країн Європи, включаючи Словацьку Республіку, обумовлене діями російської сторони, яка припинила постачання до України природного газу, призначеного для транзиту в країни Європи. При цьому Послом України були надані конкретні дані про динаміку обсягів призначеного для транзиту газу, отриманого Україною від РФ з початку 2009 року, а також ініційовані російською стороною зміни маршрутів транзиту газу. Було підкреслено, що Україна також надзвичайно стурбована ситуацією, яка склалася із транзитом російського природного газу територією України до європейських споживачів, і заподіяною шкодою репутації України як надійного транзитного партнера ЄС, що спричиняється цією ситуацією.
 
У зв'язку з порушенням договірного режиму постачання до СР російського природного газу, з 14 годин 06.01.2009 у країні введений кризовий режим використання газу. Після оголошення 7 січня 2009 р. компанією "Словацька газова промисловість" про припинення постачання газу з РФ через українську газотранспортну систему до Словаччини, Міністр економіки СР Л. Ягнатек заявив на прес-конференції, що припинення газопостачання може викликати відчутну нестачу енергії у Словаччині. Зупинилося Кошицьке металургійне підприємство "US Steel", на черзі – автомобільні заводи.
 
Словацькими ЗМІ після 7 січня 2009 р. оприлюднювались погляди представників політичних партій Словаччини на ролі України та РФ у газовій кризі. Так, голова однієї з партій правлячої коаліції СНП Я. Слота однозначно вважає виною у конфлікті Україну, яка свої власні економічні проблеми перекладає на інші країни. Депутат Парламенту СР від партії правлячої коаліції РЗДС М. Юреня вважає, що причини спору – торгівельні та політичні, якщо розглядати політичні – то винна Україна. Речник найбільшої партії правлячої коаліції Смер-СД К. Кліжанова заявила, що Словацьку республіку не цікавить торгівельний спір між Україною та РФ. СР платить за постачання газу світову ціну та має право на підставі чинних угод отримувати його з Російської Федерації. Речник опозиційної партії ХДР М. Крайович вважає, що це – спір двох урядів, і кожен має свою долю вини. Речник іншої опозиційної партії, ПУК, Є. Дунайська повідомляє, що партія, яку вона представляє, засуджує за припинення постачання газу Російську Федерацію, але вважає, що частково винна в цьому іУкраїна. І. Штефанец, депутат від найбільшої з опозиційних партій, СДХС, вважає винною тільки російську сторону з огляду на те, що угода про постачання газу була підписана Словаччиною саме з Газпромом.
Подібна інформація про інші країни  
Австрія Азербайджан Алжир Аргентина Бельгія Білорусь Болгарія Боснія і Герцеговина Бразилія Великобританія В`єтнам Греція Грузія Естонія Єгипет ЄС Ізраїль Індія Індонезія Ірак Іран Ісландія Іспанія Італія Йорданія Казахстан Канада Киргизстан Китай Кіпр Куба Кувейт Латвія Литва Ліван Лівія Македонія Малайзія Мальта Марокко Мексика Молдова Нідерланди Німеччина ОАЕ Пакистан ПАР Південна Корея Польща Португалія Росiя Румунія Саудівська Аравія Сенегал Сербія Сирія Сінгапур Словаччина Словенія США Таджикистан Туніс Туреччина Туркменістан Угорщина Узбекистан Україна Фінляндія Франція Хорватія Чехія Чорногорія Швейцарія Швеція Японія
Інші документи по цій країні  
Будівництво Вироби з чорних та інших некоштовних металів Географічне розташування Державний устрій Довідкова інформація Економічне співробітництво Економічні новини Енергоносії Законодавство у сфері ЗЕД Захист внутрішнього ринку Зв'язок ЗЕД Інвестиції Інше машинобудування Каміння, скло, кераміка Кон’юнктура ринків Макроекономічні показники Міжурядова комісія Мінеральна сировина Населення Національна символіка Нетарифне регулювання Товари агропромислового комплексу Товари деревообробної промисловості Товари кольорової металургії Товари легкої промисловості Товари фармацевтичної промисловості Товари хімічної промисловості Товари целюлозно-паперової промисловості та друкована продукція Товари чорної металургії Точне машинобудування Транспорт Туризм

 
Підписка на оновлення  

Українські експортери
ДИСКАВЕРИ БУРОВОЕ ОБОРУДОВАНИЕ (УКРАИНА), ООО
ул. Яворницкого, 41, г. Стрий, Львовская обл.
НЕПТУН, ООО
3-ий пер. Шевченка, 3, с. Б. Дальник, Беляевский район, Одесская область
КРАСОТА И ЗДОРОВЬЕ, ООО
ул. Сомовская, 12 Б, Харьков
КРИСТАЛЛ, ВИННИЦКИЙ ЗАВОД, ДП
ул. 600-летия, 21, г. Винница
Експортоспроможна продукція
KSG АGRO, ХОЛДИНГ
Туши и полутуши свиные

ТЕХНОТОН-ЛУГАНСК, ООО
Нить полипропиленовая мультифиламентная

КАЛИБР, ООО
Болты

Комерційні пропозиції
ФАРМАЦЕВТИЧНА КОМПАНІЯ "БАЄР АФЛАК"
Компанія зацікавлена в реалізації фармацевтичної прощукції в Україні

DOMESTAV, LTD.
Компанія зацікавлена в експорті ламелей для каркасу ліжка зі смереки, ялини, сосни, тополі або вільхи. ...

MIVINA S.R.O.
MIVINA s.r.o. зацікавлена в поставках з України: сантехніки, керамічної плитки, покрівельних матеріалів, ...

Тендери за кордоном
Бововняний очіс
Security Paper Mill India

Відбор компаній для проведення незалежних сертифікації та інспектування прибережних проектів
Oil and Natural Gas Corporation Ltd.

Аукціон на право користування надрами родовища кам'яного вугілля "Ташкумирське"
Держкомітет промисловості, енергетики та надрокористування Киргизької республіки