Чеська рада з питань торгівлі та інвестицій щодо співробітництва Чеської Республіки з Україною (жовтень 2009 р.)
Міністерствами промисловості та торгівлі, закордонних справ Чеської Республіки створена «Чеська рада з питань торгівлі й інвестицій» (Рада) для ухвалення стратегічних рішень, які стосуються торговельно-економічної політики і захисту економічних інтересів Чехії за кордоном.
До Ради увійшли представники державних органів, підприємницьких союзів та агентств «ЧехТрейд» і «ЧехІнвест». До її роботи залучаються також представники ділових кіл, співробітники торговельних представництв і економічних відділів посольств ЧР. Рада визначає і контролює не лише пріоритетні напрямки розвитку чеського експорту, але й бере участь у вирішенні кадрових питань при призначенні на посади співробітників економічних відділів посольств ЧР, а також представництв торгівельних агентств і палат закордоном.
У квітні 2009 р. відбулося чергове засідання Ради, на якій було прийнято низку принципових рішень.
По-перше, був скорочений з 19 до 12 список країн, які для Чехії мають пріоритетне значення і на розвиток торговельно-економічних стосунків з якими виділятимуться державні дотації (залишились: Бразилія, Китай, Єгипет, Індія, Казахстан, Мексика, Росія, Сербія, Туреччина, Україна, США, В'єтнам).
По-друге, для просування інтересів Чехії у вказаних країнах торговельним представництвам доручено створити по кожній країні «карту пріоритетних галузей» і представити її широкому колу підприємців.
Втретє, по кожній країні рекомендовано створити групи експертів (фахівців з ЧР), які контролюватимуть, і надаватимуть спільно із торговельними представництвами Посольств пропозиції по корегуванню економічної політики Чехії у стосунках з даною державою.
Прийнято рішення об'єднати представництва агентств «ЧехТрейд» і «ЧехІнвест» в країнах світу і, у разі потреби, збільшити штат співробітників економічних відділів посольств.
Рада також прийняла рішення про збільшення в засобах масової інформації обсягу опублікованих матеріалів економічного характеру, які б сприяли розвитку торговельно-економічних стосунків з визначеними пріоритетними країнами.
Відносно України Чеська рада з питань торгівлі та інвестицій визначила такі напрямки співробітництва:
Виробництво продуктів харчування:
За висновками Ради: виробництво продуктів харчування складає 20% від всього промислового виробництва України. Саме у цей сектор спрямована значна частина іноземних інвестицій. На даний час в Україні немає власного виробництва харчових добавок, таких як консерванти, стабілізатори, емульгатори і смакові добавки, велика частина даної продукції імпортується.
Машинобудування:
За висновками Ради: Значна частина українського промислового машинобудування технічно і морально застаріла. Постачання оброблювальних машин є ключовою частиною чеського експорту. Більш за все технологічних ліній потрібно для скляної промисловості, а також лінії з виробництва цегли, машин та обладнання для видобувної і деревообробної промисловості.
Енергетика:
За висновками Ради: За наявною потужністю і річним виробництво Україна входить до 20 світових лідерів. Виробництво енергії складає 10% ВВП країни. Держава є регулювальником і власником виробництв та дистріб´ютером електроенергії. Модернізація енергетичного сектора залежатиме від державних програм і з ними пов'язаними фінансовими джерелами. Значну роль відіграватимуть міжнародні фінансові інституції за допомогою кредитних програм. Окремі такі програми були використані і чеськими підприємцями. Чеські підприємці також зможуть взяти участь в модернізації підприємств теплової та ядерної енергетики, компресорних станцій, розподільчих мереж, а також комунальній енергетиці. У галузі ядерної енергетики Чеська Республіка на Україні успішно діє завдяки постачанням систем контролю для всіх 4 ядерних електростанцій України.
Впровадження технології щодо захисту навколишнього середовища:
За висновками Ради: Дана галузь має перспективу подальшого розвитку. Українська громадськість поступово усвідомлює необхідність законодавчого регулювання даного сектора, про що свідчать низка прийнятих державних програм щодо розвитку екологічно чистих видів енергії. Резерви є й у використанні водних і альтернативних джерел. На Україні залишаються значні проблеми з переробкою промислових і комунальних відходів. На даний час тут накопичено більше 30 мільярдів тонн сміття на площі 160 тис. гектарів. Приймаючи до уваги зазначену ситуацію, існують широкі можливості в будівництві і постачанні технологій для підприємств з переробки сміття і пристосувань для очищення стічних вод, а також встановлення промислових фільтрів. |