Міністерство економічного розвитку і торгівлі України
Державна підтримка
українського експорту
Укр | Eng | Рус
Чехія
Перелік країн
Контакти диппредставництв
Довідка про країну
Економічне співробітництво

Огляд економіки

Торговельно-економічні відносини

Торговельні обмеження

Кон’юнктура ринків
Товарообіг з Україною

Дані країни перебування

Дані Держкомстату

Торгівля послугами

Правові питання

Угоди з Україною

Законодавство країни перебування

Міжурядова комісія

Про МК та її склад

Пошук партнера

Комерційні пропозиції від фірм в країні перебування

Торги/тендери в країні перебування

Міжнародні бізнес-події

Інвестиційне співробітництво

Аналіз інвестиційного співробітництва

Галузеві об’єднання
Корисні посилання
Відгуки про Портал
Міністерство закордонних справ України
«Міністерство закордонних справ України вбачає створений під егідою Міністерства економіки України веб-портал «Державна підтримка українського експорту» є дієвим інструментом висвітлення торговельного потенціалу нашої держави та просування вітчизняної продукції на світові ринки»

Украинские нефтепродукты
Огляд економіки Чехії (2008 р.)  
Параметри: Економічні новини, Товари чорної металургії

 

Огляд економіки Чехії (2008 р.)
 
 
Щодо обмінного курсу чеської крони до долару США у листопаді 2008 р.
 
Максимальний курс: 20,438
Мінімальний курс: 18,938
 
 
Щодо обмінного курсу чеської крони до євро у листопаді 2008 р.
 
Максимальний курс: 25,720
Мінімальний курс: 24,160
 
 
Щодо стану чеської економіки
 
За прогнозами Європейської комісії, які були оприлюднені 19 січня 2009 р., темп зростання чеської економіки у поточному році значно послабиться і складе 1,7%. У минулому році Європейська комісія для Чеської Республіки (ЧР) прогнозувала темп економічне зростання 3,6%.
 
Чеські економісти налаштовані більш песимістично. Чеський національний банк розраховує на зростання економіки на 2,9%.
 
В кінці минулого року чеська промисловість переживала важкі часи. Від скорочення обсягів промислового виробництва Чехія постраждала набагато більше, ніж інші європейські країни. Чеське статистичне управління повідомило, що у листопаді минулого року обсяги промислового виробництва скоротилися на 17,4%, обсяг будівельних робіт зменшився на 5,2%, безробіття зросло до 6,0% у грудні, від 5,2% у жовтні 2008 р. Чеська крона у грудні 2008 року, у порівнянні з червнем, послабила на 20% по відношенню до долару США, що є найбільшим падінням за останні 2 роки. Вартість нових замовлень у промисловій галузі знизилась на 30%. Експорт чеської продукції у листопаді 2008 року зменшився на 18%, у порівнянні з відповідним періодом 2007 року. Імпорт також зменшився на 13,2%. У вересні 2008 року позитивне сальдо зовнішньої торгівлі ЧР складало 10,7 млрд. чес. крон, а у листопаді негативне сальдо склало 474 млн. чес. крон.
 
Найбільше зниження експорту, у порівнянні з листопадом 2007 року, відбулося в основному за рахунок скорочення постачання до країн світу транспортних засобів на 10,7 млрд. чес. крон, електричних приладів і обладнання на 4,4 млрд. чес. крон.
 
У листопаді 2008 року на 36% також знизився товарний імпорт з Чеської Республіки в Україну. Імпорт транспортних засобів зменшився на 68%, виробів з чорних металів на 73%, полімерних матеріалів та пластмас на 59%.
 
В той же час експорт з України до Чехії за цей період збільшився на 54%. Зростання відбулося в основному за рахунок поставок руди до Чехії у листопаді 2008 року, в обсязі 51,4 млн. дол. США, експорт цієї товарної позиції склав у листопаді 2007 року 15,8 млн. дол. США. Поставки алюмінію збільшилися на 2,6 млн. дол. США (92%).
 
Результат розвитку економіки у жовтні-листопаді минулого року – один з найгірших в Європі. І це притому, що ще в серпні-вересні 2008 р. Чехія входила до країн, які впевнено протистояли світовій фінансовій кризі. Але втрати, які зазнала чеська автомобільна промисловість, економіка не змогла поповнити. У листопаді минулого року у Чехії було вироблено на 30% автомобілів менше, ніж було заплановано.
 
 
Щодо золотовалютних резервів в Чеській Республіці
 
Золотовалютні резерви Чеської Республіки у грудні 2008 року склали 36 994 млн. дол. США, у порівнянні з листопадом поточного року, вони зросли на 2 628 млн. дол. США.
 
 
Щодо підготовки та пріоритетів чеського головування в ЄС
 
Подолання негативних наслідків стагнації та рецесії економіки в країнах ЄС Чехія вважає одним із головних напрямків під час головування в Європейському союзі. За дев'ять днів до головування в ЄС Чехія визначилася з пріоритетами. Протягом січня-червня 2009 року Чехія планує зосередити свою діяльність на такі важливі теми як економіка, енергетика, стосунки Європи і решти світу. Голова Уряду Чеської Республіки (ЧР) Мірек Тополанек під час свого виступу про пріоритети чеської політики заявив, що більш всього побоюється несподіваних ситуацій, які зажадають швидкої реакції ЄС. Як приклад він привів російсько-грузинський конфлікт і світову фінансову кризу.
 
Зовнішня політика чеського головування в ЄС буде направлена, в першу чергу на розширення ЄС на Балкани, ратифікацію Лісабонського договору, подальше посилення європейської політики стосовно країн східної Європи, в тому числі України.
 
Насамперед, хід та результати головування Чехії в ЄС покликані закріпити і значною мірою розвинути досягнуті політичні домовленості у переговорному процесі між Україною та ЄС щодо Угоди про асоціацію.
 
Слід зазначити, що одним з найважливіших завдань чеських представників в ЄС буде забезпечення компромісів між сторонами при обговорені суперечливих питань порядку денних засідань Ради ЄС та її робочих органів. Особлива роль тут відводиться чеським міністрам, а також головам робочих груп, які будуть відряджені до Брюсселя відповідними чеськими міністерствами.
 
Для фінансового забезпечення заходів з підготовки та здійснення головування ЧР в ЄС з державного бюджету у 2008 році виділено 700 млн. чеських крон (більше 41 млн. доларів США), у 2009 році на ці цілі передбачається виділити 1 млрд. чеських крон (майже 59 млн. доларів США). Понад 1,4 млрд. чеських крон (майже 83 млн. доларів США) буде використано міністерствами з власних бюджетів. (За встановленою практикою, з коштів ЄС оплачуватимуться лише послуги перекладачів, а також відшкодовуватиметься частина витрат на відрядження для участі у засіданнях міністрів).
 
Підвищена увага приділяється кадровому забезпеченню головування ЧР в ЄС. Протягом 2007-2008 рр. центральні органи державного управління ЧР поповнено 365 співробітниками (найбільший приріст – в МЗС та Міністерстві сільського господарства). З 110 до 220 зросте кількість працівників у Постійному представництві ЧР при ЄС. Передбачається, що із завершенням головування до кінця 2009 року новостворені робочі місця буде поступово згорнуто.
 
Передбачається, що протягом чеського головування в ЄС вирішуватимуться надзвичайно важливі питання розвитку Євросоюзу: реформа Спільної аграрної політики, перегляд бюджету ЄС, продовження Лісабонського процесу, подальше розширення ЄС, створення його нових інституцій тощо. У 2009 році відбудуться вибори до Європейського Парламенту, буде обрана нова Європейська Комісія.
 
Все це було враховано при підготовці основного програмного документа „Головні пріоритети чеського головування в ЄС”, який має бути затверджений Європейським Парламентом на початку 2009 року.
 
7 січня 2009 року в Празі відбулася зустріч Уряду ЧР з Європейською Комісією, яка офіційно започаткувала Чеське головування в ЄС. Віце-прем'єр з європейських питань Уряду ЧР Олександр Вондра представив першочерговий план, що полягає у тісній співпраці європейських країн.
 
«Ми хочемо прискорити об'єднання, як усередині Європейського Союзу, так і за його кордонами з постачаючими і транзитними країнами. У прискореному режимі хочемо закріпити існуючу і створювати нову інфраструктуру нафтопроводів, газопроводів і електророзподільної мережі».
 
На зустрічі були розглянуті пріоритети та робоча програма Чеського головування. Першочергову увагу було приділено проблематиці постачання природного газу до країн-членів ЄС.
 
Під час спільної прес-конференції Прем’єр-міністра ЧР М. Тополанек та Голови Єврокомісії Х. М. Баррозо останній високо оцінив підготовку Чехії до ролі головуючої в ЄС, а також швидке реагування чеського Уряду на нові проблеми та події.
 
Як зазначив у свою чергу М. Тополанек, «старт Чеського головування був швидшим, ніж будь-хто очікував». Першою темою стала енергетика, яка є однією з пріоритетів головування. Він підтвердив, що 8 січня 2009 року ЄС має прийняти рішення щодо направлення міжнародної місії для здійснення моніторингу поставок російського газу територією України до Європи. Як підкреслив М. Тополанек, «пріоритетом є невідкладне відновлення поставок газу до європейських країн. Всі інші питання можуть бути вирішені потім».
 
 
Щодо подолання фінансової кризи в Чеській Республіці
 
Президент Чеської Республіки Вацлав Клаус у інтерв'ю газети «Financial Times» запропонував Європейському Союзу відмовитися від політики обмежень в сферах працевлаштування, екології, медицини та менше приділяти увагу проблемам глобального потепління. Такі кроки, на думку Президента Чехії, допоможуть подоланню фінансової кризи. Вацлав Клаус додав, що окремі раціональні ініціативи країн часто виявляються такими, що не реалізовуються через обмеження та заборони напрацьовані «за півстоліття ери красивого нового світу, в якому правлять соціалізм і екологія».
 
 
Про створення Національної економічної ради Уряду Чеської Республіки
 
Прем’єр-міністр Чеської Республіки (ЧР) М. Тополанек створив Національну економічну раду Уряду ЧР, яка покликана опрацьовувати і вносити пропозиції щодо подолання наслідків світової фінансової кризи та зниження темпів економічного зростання. До складу цього дорадчого органу входять найкращі вітчизняні фахівці з макроекономіки, представники банківського сектору, керівники та менеджери державних і підприємницьких структур, а також керівник Канцелярії Президента ЧР. Вже на наступному тижні рада має представити свої пропозиції щодо конкретних антикризових заходів. Йдеться, зокрема, на опрацювання можливих змін до окремих статей державного бюджету у зв’язку з прогнозами щодо серйозного зниження ВВП у 2009 році.
 
 
Щодо погашення дефіциту державного бюджету Чеської Республіки
 
Відповідно до рішення Уряду Чеської Республіки (ЧР), з метою погашення дефіциту державного бюджету країни, будуть видані облігації на загальну суму 23,6 мільярда чес. крон (944 мільйони євро). Рішення Уряду ЧР повинні підтримати Парламент ЧР та Президент ЧР Вацлав Клаус. Державний борг Чеської Республіки за 2008 рік збільшився на 107 мільярдів чес. крон і складає 999,5 мільярда чес. крон (майже 40 мільярдів євро).
 
 
Щодо металургійної промисловості Чеської Республіки
 
За даними Чеської спілки підприємств металургії в Чеській Республіці продовжується зниження виробництва на металургійних підприємствах. На протязі січня-листопада 2008 року знизилося виробництво: чавуну - на 32%; сталі - на 32%; прокату - на 42%; труб - на 17%. Аналогічна тенденція спостерігалася також у листопаді поточного року, у порівнянні з попереднім місяцем. Вироблено за цей час чавуну менше на 8%, сталі на 3%, прокату на 16%. За прогнозами аналітиків тенденція зменшення виробництва буде спостерігатися у грудні 2008 року.
 
 
Чеське автомобілебудування: сподівання не виправдалися
 
3 листопада 2008 року в Чехії у м. Ношовіце під Остравою розпочав виробництво та випустив перші легкові автомобілі "Hyindai 30" - південнокорейського концерну "Хьюндай". Відкриття заводу відбулося не в самі кращі часи з економічної точки зору, проте представники концерну повні оптимізму. На європейські ринки почнуть надходити економічні і екологічні легкові автомобілі. Попит на них, як впевненні інвестори, буде і під час фінансової кризи. В будівництво автозаводу вкладено найбільші іноземні інвестиції у Чехії, а саме - 990 мільйонів євро.
 
Але сподівання через фінансову кризу не виправдалися. Корейський автоконцерн "Хьюндай" вимушений обмежити виробництво на своєму заводі в чеському м. Ношовіце. Підприємство перейде на чотириденний робочий тиждень, відмінить введення другої зміни і припинило набір нових працівників. За словами керівництва компанії, завод не має на даний час достатньо замовлень та ринку збуту, щоб працювати в звичайному режимі. До кінця 2009 року "Хьюндай" планував працевлаштувати в Чехії до 3000 чоловік.
 
 
Щодо оприлюднення рівня заробітної плати в Чеській Республіці
 
Згідно вимог нормативних документів Міністерство праці і соціальної політики Чеської Республіки зобов'язало роботодавців і біржі праці опубліковувати розміри максимальної і мінімальної зарплат на заявлені вакантні місця. До цих пір це залежало від домовленості роботодавців з біржами праці. Введене правило повинне перешкодити дискримінації працівників при визначені початкової заробітної плати. Перш за все, це стосується іноземців. В кінці 2008 року працедавці за допомогою бірж праці пропонували близько 91 тисячі вільних робочих місць. Протягом останніх трьох місяців число вакантних місць поступово зменшувалося, у зв'язку зі світовою фінансовою кризою.
 
 
Щодо ринку нерухомості в Чеській Республіці
 
Після спаду цін на ринку нерухомості у зв’язку з фінансовою кризою у грудні 2008 року ціни на квартири в Чехії зросли на 6%, що компенсувало падіння цін в листопаді минулого року. Подорожчали головним чином трикімнатні квартири. Найдорожчі квартири традиційно в Празі. Фахівці передбачають, що у зв'язку з фінансовою кризою, зростання вартості житла в Чехії зупиниться.
 
 
Щодо введення «зелених карт» в Чеській Республіці
 
29 грудня 2008 року Міністерство внутрішніх справ Чеської Республіки (ЧР) оприлюднило перелік країн, громадяни яких зможуть отримати в 2009 році «зелену карту» – дозвіл одночасно на роботу і на перебування в Чехії. До цього переліку увійшли 12 країн: Австралія, Чорногорія, Хорватія, Японія, Канада, Південна Корея, Нова Зеландія, США, Боснія і Герцеговина, Македонія, Сербія і Україна. Громадяни цих країн, зможуть претендувати на вільне робоче місце, яке протягом 30 днів не зайняте громадянином Чехії, або громадянином країни що входить до Євросоюзу.
 
З країн колишнього СРСР на «зелену карту» зможуть претендувати лише громадяни України. Громадяни Росії, Білорусії, Казахстану, Молдови і інших країн СНД до списку не увійшли. «Зелені карти» існуватимуть в 3 видах:
 
-    вид А(для осіб з вищою освітою, видається максимально на 3 роки);
-    вид В (для осіб з середньою і середньою спеціальною освітою, видається максимально на 2 роки);
-    вид С (для інших випадків, видається максимально на 2 роки).
 
У серпні 2008 року, перед початком фінансової та економічної кризи у світі, Міністр праці і соціальних питань ЧР Петро Нечас наголошував, що можливість отримати “зелені карти” буде надано для іноземців з усіх “третіх країн”.
 
Перелік вакантних робочих місць з лютого 2009 року буде оприлюднюватися на електронній сторінці Міністерства праці та соціальних питань ЧР.
 
На даний час три п’ятих усіх трудових мігрантів, які мають офіційний дозвіл на роботу в ЧР, становлять українські громадяни.
 
За даними Чеського статистичного управління станом на перше грудня 2008 року в Чехії налічується 323 тис. безробітних осіб та 113 тис. вакантних місць для працевлаштування.
 
 
Щодо рівня споживання товарів в Чеській Республіці
 
За інформацією Чеського статистичного управління в жовтні-листопаді 2008 року зменшились витрати на споживчі товари на 3,3%, у порівнянні з відповідним періодом минулого року. На споживачів впливає невпевненість у зв’язку з світовою фінансовою кризою. У жовтні 2008р. населення менше витрачало на продукти харчування, покупку нових автомобілів та промислових товарів. Покупці більш чутливо реагували на знижки і переносили покупки на останній момент. Навпаки, збільшився продаж бензину і дизпалива, а також побутової електроніки. На думку аналітиків дана ситуація зміниться на початку 2009 р. Фінансова криза пішла на користь Інтернет - магазинам, все більше покупців здійснюють покупки Інтернет - послугами, де можна порівняти ціни і вибрати продукт відповідний фінансовим можливостям.
Подібна інформація про інші країни  
Австрія Азербайджан Алжир Аргентина Бельгія Білорусь Боснія і Герцеговина Бразилія Великобританія В`єтнам Греція Грузія Естонія Єгипет ЄС Ізраїль Індія Ірак Іран Іспанія Італія Йорданія Казахстан Канада Китай Кувейт Литва Ліван Лівія Македонія Малайзія Марокко Мексика Молдова Нідерланди Німеччина ОАЕ Південна Корея Польща Португалія Росiя Румунія Сенегал Сербія Сирія Словаччина Словенія США Таджикистан Туніс Туреччина Туркменістан Угорщина Узбекистан Україна Фінляндія Франція Хорватія Чехія Чорногорія Швеція Японія
Інші документи по цій країні  
Будівництво Валюта Довідкова інформація Економічне співробітництво Економічні новини Енергоносії Законодавство у сфері ЗЕД Захист внутрішнього ринку ЗЕД Інвестиції Інше машинобудування Кон’юнктура ринків Макроекономічні показники Митно-тарифне регулювання Міжурядова комісія Населення Національна символіка Нетарифне регулювання Святкові дні Страхування Товари агропромислового комплексу Товари фармацевтичної промисловості Товари чорної металургії Транспорт Транспортно-експедиційні послуги Фінансові послуги

 
Підписка на оновлення  

Українські експортери
ДИСКАВЕРИ БУРОВОЕ ОБОРУДОВАНИЕ (УКРАИНА), ООО
ул. Яворницкого, 41, г. Стрий, Львовская обл.
НЕПТУН, ООО
3-ий пер. Шевченка, 3, с. Б. Дальник, Беляевский район, Одесская область
КРАСОТА И ЗДОРОВЬЕ, ООО
ул. Сомовская, 12 Б, Харьков
КРИСТАЛЛ, ВИННИЦКИЙ ЗАВОД, ДП
ул. 600-летия, 21, г. Винница
Експортоспроможна продукція
KSG АGRO, ХОЛДИНГ
Туши и полутуши свиные

ТЕХНОТОН-ЛУГАНСК, ООО
Нить полипропиленовая мультифиламентная

КАЛИБР, ООО
Болты

Комерційні пропозиції
ФАРМАЦЕВТИЧНА КОМПАНІЯ "БАЄР АФЛАК"
Компанія зацікавлена в реалізації фармацевтичної прощукції в Україні

DOMESTAV, LTD.
Компанія зацікавлена в експорті ламелей для каркасу ліжка зі смереки, ялини, сосни, тополі або вільхи. ...

MIVINA S.R.O.
MIVINA s.r.o. зацікавлена в поставках з України: сантехніки, керамічної плитки, покрівельних матеріалів, ...

Тендери за кордоном
Бововняний очіс
Security Paper Mill India

Відбор компаній для проведення незалежних сертифікації та інспектування прибережних проектів
Oil and Natural Gas Corporation Ltd.

Аукціон на право користування надрами родовища кам'яного вугілля "Ташкумирське"
Держкомітет промисловості, енергетики та надрокористування Киргизької республіки