Міністерство економічного розвитку і торгівлі України
Державна підтримка
українського експорту
Укр | Eng | Рус
Чехія
Перелік країн
Контакти диппредставництв
Довідка про країну
Економічне співробітництво

Огляд економіки

Торговельно-економічні відносини

Торговельні обмеження

Кон’юнктура ринків
Товарообіг з Україною

Дані країни перебування

Дані Держкомстату

Торгівля послугами

Правові питання

Угоди з Україною

Законодавство країни перебування

Міжурядова комісія

Про МК та її склад

Пошук партнера

Комерційні пропозиції від фірм в країні перебування

Торги/тендери в країні перебування

Міжнародні бізнес-події

Інвестиційне співробітництво

Аналіз інвестиційного співробітництва

Галузеві об’єднання
Корисні посилання
Відгуки про Портал
Запорізька обласна державна адміністрація
«Структура та можливості створеного Вами інформаційного порталу, на наш погляд, цілком відповідають завданням державної політики з розвитку експорту та будуть корисні як підприємствам, так і фізичним особам»

Украинские нефтепродукты
Огляд економіки Чехії (лютий 2009 р.)  
Параметри: Кон’юнктура ринків, ЗЕД, Економічні новини

 

Огляд економіки Чехії (лютий 2009 р.)
 
Щодо стану чеської економіки. Основними зовнішніми чинниками, що впливали в лютому 2009 р. на економічну ситуацію в Чехії, залишалися:
•              світова фінансова криза;
•              зниження темпів економічного зростання в країнах ЄС;
•              значне коливання курсу чеської крони до євро і долара.
 
В Чехії спад промислового виробництва розпочався в листопаді 2008 р. і склав 17,4%, у порівнянні з відповідним періодом попереднього р., у грудні 14,6%. У 2009 р. продовжується тенденція скорочення виробництва. Обсяг виробництва у січні зменшився на 23,3%, у лютому на 23,4%, у порівнянні з відповідними місяцями минулого року. У будівництві скорочення обсягів виконаних робіт склало у січні 11,1%, у лютому 14,3%.
 
Чеське статистичне управління оприлюднило інформацію про зменшення за січень-лютий 2009р. імпорту чеських товарів на 37,3%, експорту на 35,8%, у порівнянні з відповідним періодом минулого року.
 
Найбільше зниження чеського експорту в лютому 2009 р. відбулося на товари:
·          транспортні засоби
·          залізо та сталь
·          скло та вироби зі скла
·          пластмасові вироби
·          електроніка
·          меблі
·          папір
·          металовироби.
 
Відбулося також зниження експорту та імпорту в січні-лютому 2009р., у порівнянні з груднем 2008р. Обсяг експорту і імпорту в Чехії досяг найнижчих показників за всю історію існування Чеської Республіки. Зниження експортних показників пояснюється, на думку експертів, рецесією в країнах, які є головними торговельними партнерами Чехії.
 
Експорт на Україну з Чехії у січні-лютому 2009р. зменшився на 61,5%, імпорт в Чехію знизився на 58,8%, у порівнянні з відповідним періодом минулого року.
 
Голова Чеського національного банку Зденек Тума офіційно заявив щодо економічної рецесії в країні в 2009р. За прогнозами Національного банку темпи зростання чеської економіки в поточному році знизяться до мінус 2%. В державному бюджеті Чеської Республіки на 2009р. темпи зростання ВВП були заплановані 4,8%. За даними Чеського статистичного управління в 2008р. ВВП зріс на 3,1%, в 2007р. цей показник складав 6,5%.
 
Міністр фінансів Чеської Республіки Мирослав Калоусек 16 березня 2009р. заявив, що в 2009р. економіка країни не зростатиме, але навпаки, почне інтенсивно поглинати резерви.
 
Щодо золотовалютних резервів в ЧР. Золотовалютні резерви Чеської Республіки у лютому 2009 року склали 35 613 млн. дол. США, у порівнянні з січнем поточного року, вони зросли на 691 млн. дол. США.            
 
Щодо законодавчих актів ЧР. З метою реалізації заходів, спрямованих на подолання кризових явищ економіки, Парламент ЧР прийняв зміни та доповнення до Закону №589/1992 Зб. «Про обов’язкове соціальне страхування» в редакції Закону №41/2009 Зб., який набув чинності з 1. 03. 2009 р.       Закон передбачає зниження податку на соціальне страхування та державну політику зайнятості на 1,5%. Для держави це означає зниження надходжень від даного податку на 18 млрд. чес. крон на рік.         Прямого впливу на українсько-чеське співробітництво прийняття цього закону немає, але буде сприяти розвитку економіки ЧР.
 
На виконання заходів також внесені зміни та доповнення до Закону №187/2006 Зб. «Про обов’язкове медичне страхування» в редакції Закону №306/2008 Зб., який набув чинності з 14. 03. 2009 р.Закон передбачає зниження витрат з державного бюджету на охорону здоров’я працюючих. Оплата лікарняних листів протягом перших 14 днів хвороби буде здійснюватися за рахунок роботодавців.             
 
Щодо безробіття в Чехії. В Чеській Республіці продовжує збільшуватися кількість безробітних, що відтворює процес зниження промислового виробництва, та експорту ЧР, який продовжується з початку 2009 р.
 
Рівень безробіття станом на 1 січня 2009 р. складав 6%, на 1 лютого поточного року - 6,8%. За інформацією Чеського статистичного управління на 1 квітня рівень безробіття зріс до 7,7%.
 
Міністерство праці і соціального забезпечення Чеської Республіки розробило програму, яка буде сприяти збереженню 70 тисяч робочих місць. Використовуючи кошти Чехія має намір, за рахунок коштів Європейського соціального фонду, надати фінансову підтримку працівникам, які підвищують свою професійну кваліфікацію.
 
Підприємства зможуть подавати заявки на виплату спеціальної дотації з наступного тижня. Працівникам яких фірми не можуть в даний час забезпечити роботою, але вони продовжують підвищувати свою кваліфікацію, буде виплачуватися допомога максимально до рівня трьох мінімальних зарплат, тобто 24 тис. чес. крон (900 євро). Взяти участь в проекті можуть, як великі фірми, так і підприємці.
 
738 іноземних робітників, які добровільно погодилися покинути Чехію, звернулися до структур Міністерства праці та соціального забезпечення ЧР. В умовах економічної кризи і зростаючого безробіття, держава не в змозі забезпечити іноземців роботою.
 
У першому кварталі 2009 року до своїх країн повернулися 405 монголів, 58 узбеків, 19 українців, 18 в'єтнамців, два молдаванина і один росіянин. Іноземці отримають 500 євро в аеропорту, після реєстрації і паспортного контролю. Програма почалася 16 лютого, і в перший тиждень на її пропозицію відгукнулися 250 чоловік. Всього на реалізацію проекту виділено 60 млн. чес. крон. Цих грошей вистачає, щоб відправити додому 2000 іноземців, що втратили роботу.
 
Щодо запровадження Євро в ЧР. Відповідно до Угоди про вступ Чехії до ЄС вона зобов'язана запровадити розрахунки в євро в період 2009-2010 рр. Уряд ЧР планував ввести євро з 2010 р., що повинне було супроводжуватися встановленням фіксованого курсу обміну крона/євро вже починаючи з 2007 р. У другому півріччі 2009 р. ціни в чеській роздрібній торгівлі будуть вказуватися не лише в кронах, але і в євро.
 
На думку експертів, наявність національної валюти дозволяє Чехії перенести негативний вплив наслідків світової фінансової і економічної кризи на чеську економіку з меншими втратами. В зв'язку з цим висловлюються прогнози про можливе введення євро після 2013 р.
 
В той же час, у зв’язку з відставкою Уряду Чехії у квітні 2009 р., Міністр фінансів ЧР М. Калоусек, заявив, що термін переходу країни на єдину європейську валюту відкладається на невизначений час. Раніше колишній прем'єр ЧР Мірек Тополанек планував оприлюднити ці строки не пізніше першого листопада поточного року, але через дострокові вибори у жовтні 2009 р., це питання доведеться відкласти.
 
Необхідно підкреслити, що за підсумками минулого року Чехія не відповідала двом критеріям з чотирьох, необхідних для введення в країні загальноєвропейської валюти.
 
Щодо антикризових заходів в охороні здоров’я. Міністр охорони здоров'я Чеської Республіки, Даніела Філіппіова, запропонувала на розгляд Уряду ЧР антикризовий план, який повинен запобігти впливу фінансової кризи на галузь охорони здоров'я. Заходами передбачається, що держава збільшить платежі в фонди медичного страхування, які сплачує за дітей, студентів, пенсіонерів і безробітних. Пропонується для працівників з високою зарплатою скасувати ліміт заробітної плати 24 тис. чес. крон, якій підлягав оподаткуванню з метою відрахувань до фондів медичного страхування. Також Міністр охорони здоров'я запропонувала об'єднати дві страхові компанії, де основним акціонером є держава: страхове товариство Міністерства внутрішніх справ ЧР і страхове товариство Міністерства оборони ЧР.
 

Запропоновані заходи
Додаткові надходження
Платежі за державне страхування
2,6 млрд. чес. крон
Скасування лімітів для працівників з високою зарплатою
1 млрд. чес. крон
Обмеження витрат на забезпечення страхових товариств
1 млрд. чес. крон
Вдосконалення контролю сплати обов’язкового медичного страхування
0,5 млрд. чес. крон

Щодо спорудження газосховищ. Чехія отримає додатково один мільярд чес. крон на спорудження нових газосховищ від Євросоюзу. 20 березня 2009 року на саміті в Брюсселі Євросоюз прийняв рішення перерахувати 950 млн. чес. крон на виконання цих робіт в ЧР. Кошти будуть виділені в рамках програми надання дотацій країнам-членам ЄС.
 
Європейський Союз також виділить країнам майже 4 млрд. євро на енергетичні проекти, в першу чергу на розробку альтернативних джерел енергії, удосконалення електромереж.
 
Щодо надання фінансової підтримки Латвії. На звернення Латвії до країн Євросоюзу про надання фінансової допомоги, у зв’язку з економічної кризою, Президент ЧР Вацлав Клаус, підписав закон, який передбачає надання довгострокового кредиту в рамках програми стабілізації економіки в 2009-2010 рр.
 
Перша частина кредиту у сумі 100 млн. євро надійде до Латвії вже цього року, другу половину Чехія перерахує в наступному році.
 
Щодо вартості житла в ЧР. У зв'язку зі світовою фінансовою кризою в Чехії в 2009 році знижуються ціни на житло. Виняток становлять однокімнатні квартири, які користуються попитом в Чехії. Найбільше зменшення цін на квартири спостерігається в м. Прага, також значно знизилися ціни в Середньо-Чеському краю та у м. Острава. 

 
Ціна
1.09. 2008 р.
Ціна
1.03. 2009 р.
±
(чес. крон)
±
(%)
Середня ціна в ЧР
2 259 370
2 117 452
- 141 918
- 6,28%
однокімнатна
1 253 507
1 284 323
+ 30 816
+ 2,46%
двокімнатна
1 714 533
1 627 222
- 87 311
- 5,09%
трьохкімнатна
2 121 617
1 942 515
- 179 102
- 8,44%

 
Подібна інформація про інші країни  
Австрія Азербайджан Алжир Аргентина Бельгія Білорусь Болгарія Боснія і Герцеговина Бразилія Великобританія В`єтнам Греція Грузія Естонія Єгипет ЄС Ізраїль Індія Ірак Іран Іспанія Італія Йорданія Казахстан Канада Киргизстан Китай Куба Кувейт Латвія Литва Ліван Лівія Македонія Малайзія Марокко Мексика Молдова Нідерланди Німеччина ОАЕ Пакистан Південна Корея Польща Португалія Росiя Румунія Саудівська Аравія Сенегал Сербія Сирія Сінгапур Словаччина Словенія США Таджикистан Туніс Туреччина Туркменістан Угорщина Узбекистан Україна Фінляндія Франція Хорватія Чехія Чорногорія Швейцарія Швеція Японія
Інші документи по цій країні  
Будівництво Валюта Довідкова інформація Економічне співробітництво Економічні новини Енергоносії Законодавство у сфері ЗЕД Захист внутрішнього ринку ЗЕД Інвестиції Інше машинобудування Кон’юнктура ринків Макроекономічні показники Митно-тарифне регулювання Міжурядова комісія Населення Національна символіка Нетарифне регулювання Святкові дні Страхування Товари агропромислового комплексу Товари фармацевтичної промисловості Товари чорної металургії Транспорт Транспортно-експедиційні послуги Фінансові послуги

 
Підписка на оновлення  

Українські експортери
ДИСКАВЕРИ БУРОВОЕ ОБОРУДОВАНИЕ (УКРАИНА), ООО
ул. Яворницкого, 41, г. Стрий, Львовская обл.
НЕПТУН, ООО
3-ий пер. Шевченка, 3, с. Б. Дальник, Беляевский район, Одесская область
КРАСОТА И ЗДОРОВЬЕ, ООО
ул. Сомовская, 12 Б, Харьков
КРИСТАЛЛ, ВИННИЦКИЙ ЗАВОД, ДП
ул. 600-летия, 21, г. Винница
Експортоспроможна продукція
KSG АGRO, ХОЛДИНГ
Туши и полутуши свиные

ТЕХНОТОН-ЛУГАНСК, ООО
Нить полипропиленовая мультифиламентная

КАЛИБР, ООО
Болты

Комерційні пропозиції
ФАРМАЦЕВТИЧНА КОМПАНІЯ "БАЄР АФЛАК"
Компанія зацікавлена в реалізації фармацевтичної прощукції в Україні

DOMESTAV, LTD.
Компанія зацікавлена в експорті ламелей для каркасу ліжка зі смереки, ялини, сосни, тополі або вільхи. ...

MIVINA S.R.O.
MIVINA s.r.o. зацікавлена в поставках з України: сантехніки, керамічної плитки, покрівельних матеріалів, ...

Тендери за кордоном
Бововняний очіс
Security Paper Mill India

Відбор компаній для проведення незалежних сертифікації та інспектування прибережних проектів
Oil and Natural Gas Corporation Ltd.

Аукціон на право користування надрами родовища кам'яного вугілля "Ташкумирське"
Держкомітет промисловості, енергетики та надрокористування Киргизької республіки