Міністерство економічного розвитку і торгівлі України
Державна підтримка
українського експорту
Укр | Eng | Рус
Чехія
Перелік країн
Контакти диппредставництв
Довідка про країну
Економічне співробітництво

Огляд економіки

Торговельно-економічні відносини

Торговельні обмеження

Кон’юнктура ринків
Товарообіг з Україною

Дані країни перебування

Дані Держкомстату

Торгівля послугами

Правові питання

Угоди з Україною

Законодавство країни перебування

Міжурядова комісія

Про МК та її склад

Пошук партнера

Комерційні пропозиції від фірм в країні перебування

Торги/тендери в країні перебування

Міжнародні бізнес-події

Інвестиційне співробітництво

Аналіз інвестиційного співробітництва

Галузеві об’єднання
Корисні посилання
Відгуки про Портал
Івано-Франківська обласна державна адміністрація
«Веб-Портал Державна підтримка українського експорту» за умови постійного поновлення інформації забезпечить українським товаровиробникам необхідну інформаційну підтримку в здійсненні ними зовнішньоекономічної діяльності»

Украинские нефтепродукты
Огляд економіки Чехії (березень 2009 р.)  
Параметри: Макроекономічні показники, Енергоносії, Інше машинобудування

 

Огляд економіки ЧР у березні 2009 року

Щодо стану чеської економіки. Чеське статистичне управління оприлюднило результати роботи економіки за березень 2009 року. Спад промислового виробництва, який розпочався у листопаді 2008 року, продовжувався протягом січня-березня 2009 року. Так, у порівнянні з відповідним періодом минулого року, обсяг виробництва у січні 2009 року зменшився на 23,3 %, у лютому на 23,4 %, у березні на 9,4 %, у січні-березні на 21 %.
 
У будівництві також продовжується скорочення обсягів виконаних робіт, яке у січні склало 11,1 %, у лютому 14,3 %, у березні 7,9 %, у першому кварталі 2008 року 11,5 %.
 
Зріст ВВП за перший квартал 2009 року склав 1,5 %, у першому кварталі 2008 року цей показник складав 4,9 %. Зниження економічного росту на 3,4 % - найгірший показник за існування з 1993 року Чеської Республіки.
 
Протягом січня-березня 2009 року імпорт чеських товарів скоротився на 34,7 %, експорт на 33,7 %, у порівнянні з відповідним періодом минулого року. Найбільше зниження чеського експорту відбулося: транспортні засоби, залізо та сталь, скло та вироби зі скла, пластмасові вироби, електроніка, меблі, папір, металовироби. У порівнянні з груднем 2008 року обсяг експорту і імпорту в Чехії досяг найнижчих показників за останні роки.
 
У порівнянні з відповідним періодом минулого року експорт в Україну з Чехії у січні-березні 2009 року зменшився на 49 %, український імпорт в Чехію знизився на 60 %. Зниження імпорту відбулося в основному через зменшення поставок за цей період руди на 69 %, алюмінію та виробів з алюмінію на 60 %, чорних металів на 45 %.
 
З початку 2009 р. на ринку металопродукції Чеської Республіки продовжується тенденція зниження попиту на чавун, сталь, прокат та інші вироби металургійних підприємств, на складах накопичується надлишкова продукція. Причиною, в основному, продовжує спостерігатися зменшення експорту до країн ЄС, скорочення виробництва транспортних засобів в ЧР та зменшення обсягів будівництва.
 
У зв’язку з процесами, які відбуваються в економіці та на світових ринках металопродукції важко спрогнозувати кон’юнктуру на продукцію металургії у Чеській Республіці в 2009 р.
 
За даними Чеської спілки підприємств металургії в березні, у порівнянні з січнем 2009 року, знизилося виробництво чавуну на 13,3 %, сталі на 13,9 %, агломерату на 19,6 %, прокату на 6,9 %.
 
Економічна криза повною мірою відбилася на рівні безробіття в ЧР. У квітні 2009 р. даний показник склав 7,9 %, що є найвищим за останні два роки. На думку аналітиків, кількість безробітних в Чехії буде зростати. Центри зайнятості пропонували лише 50,5 тисяч вакантних місць, у квітні минулого року - 152,3 тисяч, це найнижчий показник з 2004 року. Кількість безробітних складає 452 726 тисяч чеських громадян, що на 100,4 тисяч більше, ніж у відповідному періоді минулого року.
 
Чехія розширяє програму по добровільному поверненню іноземців на батьківщину ще на 2 тис. осіб. Таким чином раніше встановлена квота, збільшиться в два рази. Держава, як і раніше, забезпечить іноземних робітників, які бажають повернутися на батьківщину, безкоштовними авіаквитками. В той же час, фінансова допомога для кожного іноземця знизиться з 500 євро до 400 євро. У програмі можуть брати участь не лише працівники, що втратили роботу, але і іноземці, які порушили правила законного перебування на території держави. Найбільше це стосуватиметься громадян Монголії. Заяви від них складають 70 % від загальної кількості на авіаквитки і допомогу.
 
Щодо золотовалютних резервів в ЧР. Золотовалютні резерви Чеської Республіки у березні 2009 року склали 36 855 млн. дол. США, у порівнянні з лютим поточного року вони зросли на 1 214 млн. дол. США.    
 
Щодо державного боргу ЧР. За підсумками першого кварталу 2009 року державний борг ЧР складає 57 644 млн. дол. США, що на 10 235 млн. дол. США менше, ніж на кінець 2008 року.
 
Щодо стану виробництва автомобілів в ЧР. На чеському автомобільному заводі «Шкода Авто», згідно статистичних даних, у першому кварталі 2009 року отримані найгірші показники за останні роки. За три місяці було вироблено 99 тис. автомобілів, що на 44,6% менше, ніж за аналогічний період минулого року. Прибуток знизився на 29,6% до 37,9 млрд. чес. крон. Проте, на 27% більше, ніж у 2008 р. зросли показники реалізації автомобілів «Шкода» в Європі. Аналогічна ситуація спостерігається і на азіатському ринку, де попит на автомобілі «Шкода» за перший квартал зріс на 14%.
 
Щодо прийнятих законодавчих актів, постанов Уряду Чеської Республіки, інших фінансових та економічних заходів, спрямованих на подолання кризових явищ економіки. Парламент ЧР з метою реалізації антикризових заходів Уряду ухвалив зміни та доповнення до Закону ЧР №182/2006 Зб. «Про банкрутство» в редакції Закону ЧР №7/2009 Зб., якій набуде чинності з 1.07.2009 р.
 
Закон передбачає захист підприємств у зв’язку з оголошенням процедури банкрутства під час економічної кризи. Замість закриття та розпродажу майна закон передбачає процедуру реструктуризацію боргів. Закон також передбачає захист прав працівників, які протягом 3 місяців матимуть перевагу перед іншими кредиторами на отримання заробітної плати. Підприємства, які опинилися у стані банкрутства, звільняться від платежів до фондів соціального та медичного страхування.
 
Також внесені зміни та доповнення до Закону ЧР №593/1992 Зб. «Про резерви для забезпечення податкових обов’язків» в редакції Закону ЧР №2/2009 Зб. Закон передбачає збільшення фінансових резервів на спеціальних рахунках банків підприємств, з метою забезпечення їх податкових обов’язків у наступному періоді.
 
Палата депутатів Парламенту ЧР ухвалила пакет антикризових заходів, запропонованих Урядом ЧР. Даний проект передбачає введення державних дотацій за утилізацію бувших у використанні автомобілів при придбанні нових, а також прискорення процесу амортизації в бухгалтерському обліку і збільшення термінів виплати допомоги у зв’язку з безробіттям.
 
Дотація за утилізацію автомобіля зі строком експлуатації більше десяти років складе 30 тисяч чес. крон (1,5 тис. доларів США) при покупці автомобіля вартістю до 500 тис. чес. крон (25 тис. доларів США). Дотації надаватимуться лише приватним особам. В разі придбання електромобіля, машини з гібридним мотором або автомобілів із заправкою зрідженим газом, держава надасть дотацію 60 тис. чес. крон (3 тис. доларів США) при ціні нової машини до 700 тис. чес. крон.
 
Уряд Чехії у квітні 2009 року ухвалив проекти законів та направив на розгляд Парламенту ЧР, які передбачають:
 
  • зниження термінів амортизації товарів 1 і 2 групи майже в 2 рази: автомобілі замість 5 років списуватимуться протягом 2 – 3 років, комп'ютери замість 3 років - 1 рік. При цьому, держбюджет не отримає близько 9 млрд. чес. крон, які на думку Уряду ЧР, можуть бути інвестовані підприємцями в розвиток виробництва;
  • повернення ПДВ (19%) фірмам за придбаний новий автомобіль для службових цілей (загальна сума повернення ПДВ складе близько 3 млрд. чес. крон);
  • скорочення термінів повернення ПДВ підприємцям, які ведуть розрахунки з податковими органами в електронному вигляді з 30 до 14 днів;
  • надання можливості одноразового списання майна на суму до 60 тис. чес. крон (близько 3 тис. дол. США).
 
Щодо економії споживання енергоресурсів. Економіка Чеської Республіки в чотири рази більше енергоємна, ніж в середньому по Європейському Союзу. Такі результати звіту, опублікованого Європейською Комісією. На тисячу євро внутрішнього валового продукту чеській економіці потрібно 852 кілограми нафти. У ЄС цей показник складає 200 кілограм нафти на кожну тисячу євро. По енергоємності Чехія на одному рівні з Болгарією, Румунією, Латвією і Естонією. До 2020 року Європейська Комісія вимагає понизити споживання енергоресурсів на 20 %.
 
З метою реалізації заходів щодо протидії впливу світової економічної та фінансової кризи у Чехії, Уряд ЧР у квітні 2009 р. затвердив програму "Зелене світло економії".
 
Метою програми є реалізація заходів по забезпеченню економії енергії і більшого використання відновлювальних джерел енергії в приватних і багатоквартирних будинках, за винятком панельних будинків.
 
В 2009 році з Державного фонду охорони навколишнього середовища заплановано використати на реалізацію програми 10 млрд. чес. крон. Кошти будуть надаватися у формі дотацій при утепленні будинків, або переводі приватних будинків господарств на екологічно ефективні способи опалення. Дотацію можна буде отримати, як при будівництві нових будинків, так і при реконструкції раніше збудованих. На комплексне утеплення приватного будинку можна отримати дотацію у розмірі 1300 чес. крон (65 дол. США) на м², на утеплення квартир у багатоквартирних будинків можна отримати дотацію розміром 900 чес. крон (45 дол. США) на м². Заяву про надання фінансових дотацій можна буде подавати до 30.06. 2012 р.
 
Виділення коштів передбачається лише на проекти, які будуть здійснюватися на території ЧР. Дотації надаються, як на комплексне, так і на часткове утеплення будинків. Умовою надання коштів є те, що річне споживання теплоенергії не перевищить 70 kwh/м² в приватних і 55 kwh/ м² в багатоквартирних будинків. При подачі клопотання, заявник повинен довести, що у зв'язку з проведеним утепленням будинку, річне споживання тепла знизиться на 40%.
 
При досягненні вищих показників енергозбереження передбачено збільшення розміру дотації.
 
Також планується надавати фінансову допомогу при використанні відновлювальних джерел енергії при опалюванні, або нагріванні води. Власник квартири, або будинку може отримати кошти при заміні неекологічних джерел системи опалення (наприклад, на основі твердих, або рідких фосильних палив) з відновлюваних джерел енергії. Дотації передбачено надавати також при устаткуванні солярно-термічних колекторів.
 
З метою реалізації заходів щодо протидії впливу світової економічної та фінансової кризи у Чехії, зменшення безробіття, Уряд ЧР активізував роботу по реалізації програми "Панель", метою якої є надання фінансової підтримки власникам панельних будинків і квартир в багатоквартирних будинках при комплексному ремонті, або реконструкції панельного будинку.
 
Програма "Панель" здійснюється відповідно до постанови Уряду ЧР №299/2001 Зб. Дотації надаються Державним фондом розвитку житла ЧР. Програма розрахована на фізичні і юридичні особи, які є власниками або співвласниками будинків.
 
У Європейському союзі житлові будинки споживають 40% енергетичних ресурсів. За розрахунками експертів, ці показники можна зменшити шляхом підвищення теплоізоляційних властивостей будівель на 50%.
 
Метою програми є повна регенерація панельних будинків, на їх відповідність до низько енергетичних європейських стандартів. Головною метою програми є утеплення багатоквартирних будинків (дахів, стін, вікон).
 
Умовою отримання дотації, є те, що предметом реконструкції має бути ремонт статичного порушення, або поліпшення енерготехнологічних якостей панельних будинків. 
 
Головні інструменти надання фінансової підтримки:
  • державна кредитна дотація;
  • банківські гарантії за кредит;
  • професійно-технічна і консалтингова підтримка.
 
Дотації надаються у формі погашення державою процентної ставки, яку дотує держава впродовж 15 років по кредитах, які були отримані з метою реалізацію реконструкції панельних будинків, відповідно до умов програми. Розмір процентної ставки, за використання кредитів на даний час складає 2%, планується довести до 4%.
 
Також держава може виступати як гарант погашення кредиту до 80% суми кредиту. Дані заходи повинні полегшити доступ власників панельних будинків до банківських послуг.
 
За статистичними даними у панельних будинках у Чеській Республіці проживає 26% населення. У 2006 р. на підтримку програми державою надано коштів на погашення процентної ставки по кредитах 1,6 млрд. чес. крон, у 2007р. - 4,3 млрд. чес. крон, на 2008 рік передбачено 3,5 млрд. чес. крон.
 
Щодо фінансування закладів освіти. Зменшення податкових надходжень вплинуло на бюджетне фінансування державних вищих учбових закладів в ЧР. З урахуванням цього під керівництвом Карлового університету (м. Прага) розробляється план заходів, який передбачає введення вступних внесків 5 тис. чес. крон (250 доларів) для студентів на рік. Отримані кошти передбачається використовувати виключно на адміністративні потреби та забезпечення учбового процесу. Від внесків передбачено звільнення студентів з числа малозабезпечених громадян та інвалідів.
 
Вищі учбові заклади не згідні з реформою, запропонованою Міністерством освіти ЧР, яка передбачає надання кредитів студентам на навчання, з поверненням коштів після закінчення навчального закладу.
 
Уряд ЧР ухвалив рішення про підвищення заробітної плати працівникам бюджетної сфери на 3,5% на підставі тарифної сітки. Перш за все, це стосується 220 тис. працівників освіти. Раніше Уряд ЧР вважав, що підвищення зарплат у бюджетної сфері неможливим до проведення скорочення кількості робітників. Цей крок називають «золотою серединою» між щорічною валоризацією зарплат і необхідністю економити державні кошти як мінімум до 2011 року.
Подібна інформація про інші країни  
Австрія Азербайджан Алжир Аргентина Бельгія Білорусь Болгарія Бразилія Великобританія Греція Грузія Естонія Єгипет ЄС Ізраїль Індія Ірак Іран Іспанія Італія Йорданія Казахстан Канада Киргизстан Китай Кувейт Латвія Литва Ліван Лівія Македонія Малайзія Марокко Мексика Молдова Нідерланди Німеччина ОАЕ Південна Корея Польща Росiя Румунія Саудівська Аравія Сербія Сирія Сінгапур Словаччина Словенія США Таджикистан Туреччина Туркменістан Угорщина Узбекистан Україна Фінляндія Франція Хорватія Чехія Чорногорія Швейцарія Швеція Японія
Інші документи по цій країні  
Будівництво Валюта Довідкова інформація Економічне співробітництво Економічні новини Енергоносії Законодавство у сфері ЗЕД Захист внутрішнього ринку ЗЕД Інвестиції Інше машинобудування Кон’юнктура ринків Макроекономічні показники Митно-тарифне регулювання Міжурядова комісія Населення Національна символіка Нетарифне регулювання Святкові дні Страхування Товари агропромислового комплексу Товари фармацевтичної промисловості Товари чорної металургії Транспорт Транспортно-експедиційні послуги Фінансові послуги

 
Підписка на оновлення  

Українські експортери
ДИСКАВЕРИ БУРОВОЕ ОБОРУДОВАНИЕ (УКРАИНА), ООО
ул. Яворницкого, 41, г. Стрий, Львовская обл.
НЕПТУН, ООО
3-ий пер. Шевченка, 3, с. Б. Дальник, Беляевский район, Одесская область
КРАСОТА И ЗДОРОВЬЕ, ООО
ул. Сомовская, 12 Б, Харьков
КРИСТАЛЛ, ВИННИЦКИЙ ЗАВОД, ДП
ул. 600-летия, 21, г. Винница
Експортоспроможна продукція
KSG АGRO, ХОЛДИНГ
Туши и полутуши свиные

ТЕХНОТОН-ЛУГАНСК, ООО
Нить полипропиленовая мультифиламентная

КАЛИБР, ООО
Болты

Комерційні пропозиції
ФАРМАЦЕВТИЧНА КОМПАНІЯ "БАЄР АФЛАК"
Компанія зацікавлена в реалізації фармацевтичної прощукції в Україні

DOMESTAV, LTD.
Компанія зацікавлена в експорті ламелей для каркасу ліжка зі смереки, ялини, сосни, тополі або вільхи. ...

MIVINA S.R.O.
MIVINA s.r.o. зацікавлена в поставках з України: сантехніки, керамічної плитки, покрівельних матеріалів, ...

Тендери за кордоном
Бововняний очіс
Security Paper Mill India

Відбор компаній для проведення незалежних сертифікації та інспектування прибережних проектів
Oil and Natural Gas Corporation Ltd.

Аукціон на право користування надрами родовища кам'яного вугілля "Ташкумирське"
Держкомітет промисловості, енергетики та надрокористування Киргизької республіки