Аналіз економіки Ізраїлю (лютий 2009 р.)
Відбулось незначне зниження показників основних індексів біржі цінних паперів Тель-Авіву.
Так, індекс «Тель-Авів 25» склав 675 пунктів, індекс «Тель-Авів 100» - 610 пунктів, а індекс технологій «Тель-Тек 15» - 150 пунктів. Щоденні торговельні обороти залишились без змін і коливались в межах 1,2 – 1,5 млрд. шекелів.
На негативному фоні роботи фондового ринку у березні Міністерство фінансів Ізраїлю розмістило у США ізраїльські державні цінні папери (боргові зобов’язання) на суму у 1,5 млрд. дол. США. Зазначені папери мають строк погашення 10 років та річну ставку 6%.
Державні цінні папери, які і інші цінні папери, опинились під загрозою в умовах світової кризи, але Національний Банк втримав їх вартість шляхом скуповування.
На сьогодні Мінфін опрацьовує з США розміщення другого траншу державних цінних паперів на суму у 500 млн. дол. США.
Індекс споживчих цін у лютому 2009 року склав мінус 0,1%, при цьому негативний показник індексу фіксується вже четвертий місяць поспіль.
За останні дванадцять місяців реальна інфляція склала 3,4%.
У лютому відбулось зниження цін на одяг на 8,8%, на овочі – на 5,5%, на меблі – на 0,5%.
Поряд з цим, підвищились ціни на фрукти на 5,6%, на продукти харчування в цілому – на 0,5%, утримання житла та охорону здоров’я – на 0,5%, на паливо – на 6,7%, на оренду житла – на 1,3%.
За даними Федерації профспілок Ізраїлю, в останні місяці 54% населення країни у зв’язку з кризою скоротили свої видатки на продукти харчування, а серед сімей з низьким рівнем доходів цей показник складає 63%.
Видатки на взуття та одяг скоротили 61% громадян, видатки на відпочинок – 58%.
Враховуючи те, що зниження споживання призводить до скорочення виробництва та підвищення рівня безробіття, існуюча тенденція виглядає песимістично. Проте Голова Банку Ізраїлю Стенлі Фішер запевняє, що зменшення темпів розвитку економіки відбудеться лише у поточному році, а вже у 2010 році зростання економіки повинно скласти 2,3%, у 2011 – 4%, у 2012 -5%.
На думку Стенлі Фішера, досягнення запланованих показників відбудеться, якщо уряд Ізраїлю буде дотримуватись рекомендацій Національного Банку щодо подолання наслідків світової фінансової кризи.
Основними пунктами програми Національного Банку є утримання існуючого рівня податків, оскільки бюджет 2009 року матиме дефіцит (від 5,8% до 7,8%), направлення державної допомоги на реалізацію інфраструктурних проектів, державне фінансування наукових розробок та імплементація їх у виробничу сферу, пом’якшення правил з отримання допомоги по безробіттю та фінансова підтримка експортних галузей економіки.
Також протягом останніх шести місяців відбулось зміцнення американського долара по відношенню до шекеля на 33%. У липні 2008 року курс одного долара США складав 3,2 шекеля, в у березні 2009 року він склав 4,25 шекеля.
Експерти відзначають, що головним гравцем на валютному ринку залишається Національний Банк. Починаючи з літка минулого року Банк щоденно купує 100 млн. доларів США, тим самим впливаючи на курс валют.
Подібний крок Національного Банку зняв навантаження на експортерів, які страждали від зміцненого шекеля, та поповнив валютні запаси країни до 40 млрд. дол. США. Крім цього, на коливаннях курсу Національний Банк заробив додатково 2 млрд. дол. США. |