Міністерство економічного розвитку і торгівлі України
Державна підтримка
українського експорту
Укр | Eng | Рус
Македонія
Перелік країн
Контакти диппредставництв
Довідка про країну
Економічне співробітництво

Огляд економіки

Торговельно-економічні відносини

Торговельні обмеження

Кон’юнктура ринків
Товарообіг з Україною

Дані країни перебування

Дані Держкомстату

Торгівля послугами

Правові питання

Угоди з Україною

Законодавство країни перебування

Міжурядова комісія

Про МК та її склад

Пошук партнера

Комерційні пропозиції від фірм в країні перебування

Торги/тендери в країні перебування

Міжнародні бізнес-події

Інвестиційне співробітництво

Аналіз інвестиційного співробітництва

Галузеві об’єднання
Корисні посилання
Відгуки про Портал
ЕНЕРНОАТОМ, Національна атомна енергогенеруюча компанія
«Інтернет-портал створений на досить високому технічному рівні і містить багато корисної інформації»

Украинские нефтепродукты
Соціально-економічна ситуація в Македонії у 2009 р. та на початку 2010 р. (лютий 2010 р.)  
Параметри: Інвестиції, ЗЕД, Макроекономічні показники, Економічні новини

Соціально-економічна ситуація в Республіці Македонія у 2009 році та на початку 2010 року (лютий 2010 р.)

Як і більшість країн світу Республіка Македонія (РМ) протягом 2009 року намагалася пом’якшити наслідки світової економічної кризи. Для цього в країні було реалізовано такі основні заходи:
 
§          надання державної підтримки найбільш проблемним державним підприємствам;
§          скасування податку на прибуток у разі його реінвестування у виробництво;
§          зниження податкового тиску для сільськогосподарських підприємств, місячний дохід яких не перевищує 5 тис. євро (100 % звільнення від податку на прибуток), до 20 тис. євро (сума податку - 400 євро).
§          призупинення сплати обов’язкового страхування на охорону здоров’я підприємствами-боржниками цього платежу протягом 2009-2012 років у разі повного погашення заборгованості;
§          списання пені на всі несплачені податкові та соціальні зобов’язання у разі їх повної сплати основної суми заборгованості;
§          надання розстрочки до 36 місяців для сплати прострочених зобов’язань до бюджету;
§          зменшення митних платежів на імпортовану сировину та матеріали для покращання конкурентоспроможності підприємств.
§          продовження мораторію на 2 роки щодо сплати податку на депозити.
 
Незважаючи на антикризові заходи з боку уряду Македонії, протягом 2009 р. негативні економічні тенденції збереглися. У третьому кварталі 2009 р. уряд РМ заявив, що економіка країни увійшла у стан рецесії. Якщо протягом 2003-2006 років ВВП Македонії щорічно зростав в середньому на 4%, а в 2007-2008 роках на 5%, то на початку 2009 р. зростання зупинилося і на кінець першого півріччя зафіксовано падіння ВВП на рівні -1,4%, а на кінець 2009 – 1,0%.
 
За 2009 р. обсяги промислового виробництва в РМ зменшилися на 7,7% з фіксацією падіння у 21 з 24 галузей. Найбільше скорочення у порівнянні з відповідним періодом минулого року відбулося у виробництві:
 
§          транспортних засобів - 46,4%
§          чорних металів – 42,1 %
§          машин та обладнання – 42,5 %
§          деревообробній промисловості – 41,6 %.
 
Значне зменшення обсягів промислового виробництва призвело до скорочення сукупних податкових надходжень до бюджету Республіки Македонія на 30 %, а ПДВ на 40,0%. При цьому ПДВ формує майже 50,0 % доходної частини бюджету РМ. Тому в червні та жовтні 2009 р. вносилися зміни щодо скорочення дохідної (2,3 млрд. євро) та видаткової (2,4 млрд. євро) частини бюджету на 3,2 % при збереженні дефіциту на рівні 2,8% ВВП. Зменшено фінансування видатків на зарплати в сфері державного управління на 3%, видатків на відрядження на 50%, капітальних видатків на 18 %. Обсяги пенсій та інших соціальних виплат залишено без змін.
 
За офіційними даними у 2009 року дефіцит державного бюджету Македонії становив 178,0 млн. євро, або 2,77% ВВП. На 2010 рік передбачено дефіцит держаного бюджету на рівні 2,5 % ВВП основі прогнозів щодо економічного зростання на рівні 2,0%.
 
На кінець 2009 року у РМ було зареєстровано майже 120 тис. компаній, з них лише половина були економічно активними. Найбільша питома частка діючих фірм відзначалася в сферах, які отримують бюджетне фінансування: охорона здоров’я (77,4%), державне адміністрування, оборона та соціальний захист (73,9%), а також в сфері готельного та ресторанного господарства (46,4 %). Через зниження зовнішнього та внутрішнього попиту на македонські товари кількість економічно активних фірм в промисловості та сільському господарстві є незначною, а підприємства несуть значні збитки. При цьому, за офіційною інформацією антикризовими заходами уряду скористалися 27,1% македонських фірм на суму еквівалентну 330,0 млн. євро.
 
Кількість офіційно зареєстрованих безробітних у 2009 році склала майже 300 тис. осіб (31,7%), що на 4,1 % менше у порівнянні з відповідним періодом минулого року. Разом з цим близько 150,0 тис. осіб зайняті у «тіньовому секторі» економіки, де створюється до 50,0% ВВП. Тому рівень реального безробіття в РМ не перевищує 15,0 %.
 
У 2009 році в РМ запроваджено реформу оплати праці, суть якої полягає у неможливості виплати власне зарплати без сплати до бюджету всіх нарахувань на неї (від 33 до 39%). Середньомісячна зарплата склала 20,0 тис. денарів. При цьому вартість споживчого кошика для домогосподарства з 4 осіб протягом 2009 р. за офіційною статистикою не перевищувала 12,0 тис. денарів (курс 44,7 денарів за 1 дол. США). Разом з цим офіційні доходи майже 35,0% населення РМ не перевищували 3,2 тис. денарів на 1 особу у місяць, що є межею бідності в країні. Середньорічний індекс споживчих цін у 2009 р. становив 99,2% по відношенню до 2008 р.
 
За 11 місяців 2009 року зовнішній товарообіг РМ склав 7,0 млрд. дол. США, що на 31,1% менше у порівнянні з відповідним періодом 2008 року. Македонський експорт становив 2,4 млрд. дол. США, зменшившись при цьому на 34,9 % у порівнянні з відповідним періодом минулого року, а імпорт – 4,6 млрд. дол. США і зменшився на 25,1 %. Негативне зовнішньоторговельне сальдо склало 2,2 млрд. дол. США.
 
За підсумками 11 місяців 2009 р. в експорті РМ провідними статтями експорту були вироби із сировини, у т. ч. з металу (28,8%), різні готові вироби (27,5 %), продукти харчування (10,7%), напої та тютюн (7,6%), мінеральне паливо (7,6%). Серед окремих товарів - це вироби з металу та чавуну, одяг, феронікель. В імпорті - вироби з сировини, в.ч. з металу (24,0%), машини та транспортне обладнання (23,9%), , мінеральні палива (16,0%), продукція хімічної промисловості (11,4%), продукти харчування (11,0%). Серед окремих товарів це нафта, електроенергія, транспортні засоби для особистого користування.
 
Найбільше македонських товарів експортувалося до країн-членів Європейського Союзу (56,0%) та західнобалканських країн (37,5%), а імпорт надходив з країн-членів ЄС (52,3%) та країн, що розвиваються (26,5%). Найбільшими торговельними партнерами РМ серед окремих країн були Німеччина, Сербія, Греція, Італія та Росія, на які припадає 45,6 % загального товарообігу.
 
Хоча РМ і не має значного потенціалу для інвестування в інші країни, загальна сума прямих іноземних інвестицій із Македонії в економіку України складає 2,1 млн. дол. США. Вони вкладені в 14 українських підприємств.
 
Станом на початок жовтня 2009 р. в економіку РМ залучено 148,7 млн. дол. США прямих іноземних інвестицій. У порівнянні з відповідним періодом минулого року обсяги іноземного інвестування скоротилися на 67,7%. Інвестиції переважно надійшли з Нідерландів, Австрії та Швейцарії.
 
Державний борг Македонії за результатами 2009 р. сягнув 2140 млн. дол. США або 24,7% ВВП країни.
 
Сукупні валютні резерви РМ на кінець 2009 року становили 2230,6 млн. дол. США і у порівнянні з відповідним періодом 2008 року зросли на 77,9 млн. дол. США.
Подібна інформація про інші країни  
Австрія Азербайджан Алжир Аргентина Бельгія Білорусь Болгарія Боснія і Герцеговина Бразилія Великобританія В`єтнам Греція Грузія Естонія Єгипет ЄС Ізраїль Індія Ірак Іран Ісландія Іспанія Італія Йорданія Казахстан Канада Киргизстан Китай Кіпр Куба Кувейт Латвія Литва Ліван Лівія Македонія Малайзія Мальта Марокко Мексика Молдова Нідерланди Німеччина ОАЕ Пакистан Південна Корея Польща Португалія Росiя Румунія Саудівська Аравія Сенегал Сербія Сирія Сінгапур Словаччина Словенія США Таджикистан Туніс Туреччина Туркменістан Угорщина Узбекистан Україна Фінляндія Франція Хорватія Чехія Чорногорія Швейцарія Швеція Японія
Інші документи по цій країні  
PR та реклама Будівництво Валюта Довідкова інформація Економічне співробітництво Економічні новини Законодавство у сфері ЗЕД Захист внутрішнього ринку ЗЕД Інвестиції Інформаційно-аналітичні послуги Інші послуги Кон’юнктура ринків Макроекономічні показники Міжурядова комісія Нетарифне регулювання Товари агропромислового комплексу Товари кольорової металургії Товари чорної металургії Транспортно-експедиційні послуги Фінансові послуги

 
Підписка на оновлення  

Українські експортери
ДИСКАВЕРИ БУРОВОЕ ОБОРУДОВАНИЕ (УКРАИНА), ООО
ул. Яворницкого, 41, г. Стрий, Львовская обл.
НЕПТУН, ООО
3-ий пер. Шевченка, 3, с. Б. Дальник, Беляевский район, Одесская область
КРАСОТА И ЗДОРОВЬЕ, ООО
ул. Сомовская, 12 Б, Харьков
КРИСТАЛЛ, ВИННИЦКИЙ ЗАВОД, ДП
ул. 600-летия, 21, г. Винница
Експортоспроможна продукція
KSG АGRO, ХОЛДИНГ
Туши и полутуши свиные

ТЕХНОТОН-ЛУГАНСК, ООО
Нить полипропиленовая мультифиламентная

КАЛИБР, ООО
Болты

Комерційні пропозиції
ФАРМАЦЕВТИЧНА КОМПАНІЯ "БАЄР АФЛАК"
Компанія зацікавлена в реалізації фармацевтичної прощукції в Україні

DOMESTAV, LTD.
Компанія зацікавлена в експорті ламелей для каркасу ліжка зі смереки, ялини, сосни, тополі або вільхи. ...

MIVINA S.R.O.
MIVINA s.r.o. зацікавлена в поставках з України: сантехніки, керамічної плитки, покрівельних матеріалів, ...

Крамниця-А
Тендери за кордоном
Бововняний очіс
Security Paper Mill India

Відбор компаній для проведення незалежних сертифікації та інспектування прибережних проектів
Oil and Natural Gas Corporation Ltd.

Аукціон на право користування надрами родовища кам'яного вугілля "Ташкумирське"
Держкомітет промисловості, енергетики та надрокористування Киргизької республіки