Міністерство економічного розвитку і торгівлі України
Державна підтримка
українського експорту
Укр | Eng | Рус
Польща
Перелік країн
Контакти диппредставництв
Довідка про країну
Економічне співробітництво

Огляд економіки

Торговельно-економічні відносини

Торговельні обмеження

Кон’юнктура ринків
Товарообіг з Україною

Дані країни перебування

Дані Держкомстату

Торгівля послугами

Правові питання

Угоди з Україною

Законодавство країни перебування

Міжурядова комісія

Про МК та її склад

Пошук партнера

Комерційні пропозиції від фірм в країні перебування

Торги/тендери в країні перебування

Міжнародні бізнес-події

Інвестиційне співробітництво

Аналіз інвестиційного співробітництва

Галузеві об’єднання
Корисні посилання
Відгуки про Портал
Миколаївська обласна державна адміністрація
«Вважаємо, що сайт є зручним та інформаційно корисним для підприємств, які здійснюють зовнішню торгівлю, державних установ та інших користувачів»

Украинские нефтепродукты
Соціально-економічна ситуація в Польщі (станом на 19.03.2009)  
Параметри: Макроекономічні показники, Валюта, Економічні новини, Туризм

 

Соціально-економічна ситуація в Польщі (13-19 березня 2009 р.)
 
За даними польської преси
 
 
Розмір дохідної частини державного бюджету РП поступово збільшується
 
 
Надходження до дохідної частини державного бюджету Польщі зростають, але повільніше, ніж планувалось. У січні-лютому ц.р. до державного бюджету Польщі надійшло, у результаті сплати податків, 39,5 млрд. злотих (у аналогічному періоді 2008 р. – 38,5 млрд. злотих). Таким чином, дефіцит державного бюджету склав 5,3 млрд. злотих, що становить 29% від запланованих 18,2 млрд. злотих.
 
Уряд Республіки Польща сподівається за результатами 2009 р. отримати дохід державного бюджету на суму 303 млрд. злотих.
За результатами двох перших місяців 2009 р. Уряд вже досяг суми доходу на рівні 46,7 млрд. злотих, тобто 15,4% запланованої квоти. 27,7 млрд. злотих надійшло вже у січні ц.р., у лютому ц.р. – 19 млрд. злотих.
 
Якщо не брати до уваги фінансові ресурси ЄС, надходження яких на думку експертів є незадовільним, то показники дохідної частини бюджету є прийнятними – надходження з податкових і неподаткових джерел у січні і лютому 2009 р. сягнули 15,7% запланованих. Минулого року за аналогічний період дохідна частина бюджету нараховувала 16,7% запланованої суми.
Міністр фінансів Республіки Польща Яцек Ростовський раніше пояснював, що нестача у державному бюджеті - це результат високих поточних витрат, а також сплати польського внеску до Брюсселю.
 
За словами Януша Янковяка, головного економіста Польської ради з питань бізнесу, у січні 2009 р. дохідна частина державного бюджету Польщі завдячує незапланованому надходженню від сплати акцизного збору на тютюнові вироби, що становить 4 млрд. злотих. На думку Янковяка, якщо відняти суму акцизного збору від загальної суми надходжень до державного бюджету за січень 2009 р., то така сума надходжень до дохідної частини бюджету була б меншою від минулорічної.
 
 
 
У Польщі у зв’язку із фінансовою кризою знижується рівень виїздів поляків на відпочинок за кордон
 
1/4 поляків, які минулого року їздили відпочивати за межі Польщі, сьогодні декларують невпевненість щодо свого відпочинку у інших країнах.
 
З досліджень проведених у лютому ц.р. фірмою Mondial Assistance випливає, що 1/3 опитаних поляків планують провести свою відпустку у Польщі та обмежитись туризмом всередині країни.
 
За даними World Travel Reports у 2009 р. кількість закордонних подорожей зменшиться на 2%. Відповідно до даних Польського інституту туризму, 43% опитаних осіб задекларували, що поїдуть за кордон лише один раз, 25% - не виїжджатиме за межі Польщі взагалі, 15% - планують два виїзди за кордон, 13% - ще не знають, 3% - планують три виїзди за кордон.
 
 
 
У Польщі надходить хвиля звільнень
 
Рівень звільнень у Польщі підвищився на 40%. Польські підприємства поінформували, що за результатами лютого ц.р. кількість безробітних збільшилась на 14 тис. осіб.
 
Наступна хвиля звільнень очікується на таких польських підприємствах як: фабрика «Syntex» (виробництво шкарпеток), яка планує звільнити 366 осіб, фабрика «Kodan» (виробництво одягу та тканин) – передбачається звільнення 137 осіб, а також фірми по виробництву бавовни «Texton» та «Onda Mode», де свого звільнення очікують близько 100 осіб.    
 
 
 
За прогнозами експертів BNP Paribas у Польщі за результатами 2009 р. різко гальмуватиметься розвиток промислового сектора країни
 
Виходячи із зниження рівня замовлень (за результатами січня-лютого 2009 р. на 19,2% річних), відповідно знижуватиметься рівень промислової продукції. На думку експертів BNP Paribas у лютому рівень промислової продукції знизився навіть на 20%.
 
На думку експертів Міністерства економіки Республіки Польща за остаточними підрахунками рівень зниження промислової продукції в Республіці Польща складатиме 10% річних.
 
Рада з питань грошової політики Республіки Польща планує чергове зниження процентних ставок.
 
 
 
Прогнози щодо курсу злотого по відношенню до основних іноземних валют залишаються невтішними
 
Польський злотий зміцнюється по відношенню до швейцарського франка на 6% та до євро на 2%. На думку експертів, економіка Швейцарії вже протягом десяти днів переживає найгірший регрес, тому швейцарський Національний банк знизив головну процентну ставку на 0,25%. Процентування короткотермінових кредитів у швейцарських франках знизилась на 0,05%. Таким чином, швейцарський франк втратив у своїй вартості по відношенню до євро 3%. Станом на 13.03.2009 р. у Польщі за один франк потрібно заплатити 2,93 пол. злотих (минулої доби – 3,13 пол. злотих), за євро - 4,50 пол. злотих (на 11 грошів менше, ніж минулої доби), за долар – 3,48 пол. злотих (на 13 грошів менше).
  
Проте, польські експерти прогнозують подальше послаблення польського злотого по відношенню до основних іноземних валют. На думку Анджея Войтини, члена Ради з питань грошової політики, фінансова криза може перенестись з банківського сектора на валютний ринок. Експерт переконаний, що сьогодні необхідно прийняти чіткі заходи щодо переходи Польщі на валюту євро, проте поки що ситуація на валютному ринку Польщі зупинилась на рівні декларацій Уряду РП.
 
 
 
У лютому 2009 р. рівень виробництва промислової продукції Польщі знизився на 14,3%
 
За результатами лютого 2009 р. рівень виробництва промислової продукції знизився на 14,3% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.
 
Економісти сподівались на нижчий показник рівня виробництва промислової продукції, а саме зниження на 16-17%.
 
Економісти банку Millennium вбачають зниження рівня виробництва як наслідок різкого погіршення кон’юнктури, а також як наслідок зменшення кількості робочих днів у лютому ц.р.
 
Станіслав Гомулка, головний економіст BCC, зауважує, що у першому півріччі 2009 р. у польській промисловості спостерігається регрес. Гомулка звертає увагу, що у металургійній та машинобудівній галузях, які орієнтовані на експорт, зниження рівня виробництва перевищує 30%.
 
На думку економістів, приріст ВВП Республіки Польща у першому півріччі 2009 р. знаходитиметься на рівні 0-1%. Значне зниження рівня виробництва може стати основним аргументом для подальшого зниження процентних ставок. Проте, на рішення Ради з питань грошової політики можуть вплинути дані про значний ріст цін на продукцію споживання за результатами лютого 2009 р. (5,4% річних і 2,3% у порівнянні до січня ц.р.).
 
Водночас, за результатами лютого 2009 р. значно підвищились ціни на виробництво електроенергії, а також забезпечення водою (понад 21,6% річних). У галузі переробної промисловості ціни зросли на 3,1%. Натомість, у будівельній галузі спостерігається підвищення рівня виробництва на 1,9% у порівнянні з минулим роком.
 
 
 
У Польщі підприємства промислової галузі почали звільняти працівників і заморожувати заробітну плату
 
Економісти прогнозують, що безробіття може зростати до осені 2010 року. Середня заробітна плата на промислових підприємствах знизилась у лютому ц.р. на 20 пол. злотих у порівнянні із січнем 2009 р., проте залишається вищою на 5,1% у порівнянні з минулим роком.
 
Середній розмір заробітної плати брутто у Польщі становить 3195,6 пол. злотих.
 
Починаючи з 2004 р. на промислових підприємствах, на яких працює від десяти і більше осіб, кількість працівників зменшилась у лютому ц.р. у порівнянні з минулорічними даними на 12 тис. осіб, тобто на 0,2% по відношенню до лютого 2007 р.
 
Міністерство праці Республіки Польща підтверджує дані і стверджує, що у лютому ц.р. до центрів зайнятості звернулось 84,6 тис. осіб, з яких 1/5 – це особи, які раніше не мали статусу безробітних.
 
За прогнозними оцінками Уряду Республіки Польща, якщо приріст ВВП становитиме 2%, то у 2009 р. продуктивність праці повинна зрости на 2,3%, заробітна плата - на 0,4%, а рівень працевлаштування – на 0,5%.
 
Експерти і економісти польського уряду сподіваються, що наприкінці 2009 р. рівень безробіття в Польщі сягне рівня 13-14%.
 
 
 
Місцеві органи самоврядування Польщі побоювалися більшого дефіциту
 
Місцеві органи самоврядування Польщі сподівались, що за результатами 2008 р. занотують дефіцит бюджетів на суму 13,6 млрд. злотих.
 
Натомість, за попередніми даними Міністерства фінансів Республіки Польща, наприкінці грудня 2008 р. дефіцит бюджетів місцевих органів самоврядування склав 1,6 млрд. злотих.
 
У порівнянні з 2007 роком місцеві органи самоврядування мали дефіцит бюджету на рівні 2,3 млрд. злотих. Проте, у 2008 р. дохідна частина бюджетів місцевих органів самоврядування була меншою майже на 4 млрд. злотих і склала 142,3 млрд. злотих, що пояснюється нижчим рівнем росту ВВП у 2007 р.
 
 
 
 
 
 Журнал «Forbes»опублікував список 100 найзаможніших поляків, серед яких першу десятку займають:
 

 
Ім’я і прізвище
 
Майно (млн. злотих)
Галузь
 
 Зигмунт Солож-Жак
 
 3 900
 ЗМІ
 
Лешек Чернецький
 
 
2 400
Фінансовий сектор, нерухомість
 
Інвестує в Україну в належний йому «Плюс-Банк» (м. Івано-Франківськ)
 
 
Міхал Соловов
 
 
2 000
 
Санітарна кераміка, нерухомість
 
Найбільший польський інвестор в Україні : фабрика паркету «Барлінек», фабрика будівельної кераміки «Церсаніт»
 
 
Анна Возняк-Старак, Єжи Старак
 
 2 000
 Фармакологія
 
 Гражина Кульчик
 
1 700
Споживчі товари, нерухомість
 
Ярослав Павлюк
 
1 600
Транспорт
 Роман Каркосік
 1 400
 
Хімічна і металургійна промисловість
 
 
Богуслав Цюпял
 
1 100
Кабель, світло-провідники  
 
 Геронім Рута
 
 940
 ЗМІ
 
Маріуша Світальський
 
900
Торгівля

 
 
Подібна інформація про інші країни  
Австрія Азербайджан Алжир Аргентина Бельгія Білорусь Болгарія Боснія і Герцеговина Бразилія Великобританія В`єтнам Греція Грузія Естонія Єгипет ЄС Ізраїль Індія Ірак Іран Іспанія Італія Йорданія Казахстан Канада Киргизстан Китай Куба Кувейт Латвія Литва Ліван Лівія Македонія Малайзія Марокко Мексика Молдова Нідерланди Німеччина ОАЕ Пакистан Південна Корея Польща Португалія Росiя Румунія Саудівська Аравія Сенегал Сербія Сирія Сінгапур Словаччина Словенія США Таджикистан Туніс Туреччина Туркменістан Угорщина Узбекистан Україна Фінляндія Франція Хорватія Чехія Чорногорія Швейцарія Швеція Японія
Інші документи по цій країні  
IT та телекомунікації PR та реклама Будівництво Валюта Вироби з чорних та інших некоштовних металів Географічне розташування Державний устрій Довідкова інформація Економічне співробітництво Економічні новини Енергоносії Законодавство у сфері ЗЕД Захист внутрішнього ринку ЗЕД Інвестиції Інформаційно-аналітичні послуги Інші послуги Консалтингові послуги Кон’юнктура ринків Макроекономічні показники Митно-тарифне регулювання Міжурядова комісія Населення Нетарифне регулювання Святкові дні Страхування Товари агропромислового комплексу Товари кольорової металургії Товари легкої промисловості Товари фармацевтичної промисловості Товари хімічної промисловості Товари целюлозно-паперової промисловості та друкована продукція Товари чорної металургії Транспорт Транспортне машинобудування Транспортно-експедиційні послуги Туризм Фінансові послуги

 
Підписка на оновлення  

Українські експортери
ДИСКАВЕРИ БУРОВОЕ ОБОРУДОВАНИЕ (УКРАИНА), ООО
ул. Яворницкого, 41, г. Стрий, Львовская обл.
НЕПТУН, ООО
3-ий пер. Шевченка, 3, с. Б. Дальник, Беляевский район, Одесская область
КРАСОТА И ЗДОРОВЬЕ, ООО
ул. Сомовская, 12 Б, Харьков
КРИСТАЛЛ, ВИННИЦКИЙ ЗАВОД, ДП
ул. 600-летия, 21, г. Винница
Експортоспроможна продукція
KSG АGRO, ХОЛДИНГ
Туши и полутуши свиные

ТЕХНОТОН-ЛУГАНСК, ООО
Нить полипропиленовая мультифиламентная

КАЛИБР, ООО
Болты

Комерційні пропозиції
ФАРМАЦЕВТИЧНА КОМПАНІЯ "БАЄР АФЛАК"
Компанія зацікавлена в реалізації фармацевтичної прощукції в Україні

DOMESTAV, LTD.
Компанія зацікавлена в експорті ламелей для каркасу ліжка зі смереки, ялини, сосни, тополі або вільхи. ...

MIVINA S.R.O.
MIVINA s.r.o. зацікавлена в поставках з України: сантехніки, керамічної плитки, покрівельних матеріалів, ...

Крамниця-А
Тендери за кордоном
Бововняний очіс
Security Paper Mill India

Відбор компаній для проведення незалежних сертифікації та інспектування прибережних проектів
Oil and Natural Gas Corporation Ltd.

Аукціон на право користування надрами родовища кам'яного вугілля "Ташкумирське"
Держкомітет промисловості, енергетики та надрокористування Киргизької республіки