Міністерство економічного розвитку і торгівлі України
Державна підтримка
українського експорту
Укр | Eng | Рус
Польща
Перелік країн
Контакти диппредставництв
Довідка про країну
Економічне співробітництво

Огляд економіки

Торговельно-економічні відносини

Торговельні обмеження

Кон’юнктура ринків
Товарообіг з Україною

Дані країни перебування

Дані Держкомстату

Торгівля послугами

Правові питання

Угоди з Україною

Законодавство країни перебування

Міжурядова комісія

Про МК та її склад

Пошук партнера

Комерційні пропозиції від фірм в країні перебування

Торги/тендери в країні перебування

Міжнародні бізнес-події

Інвестиційне співробітництво

Аналіз інвестиційного співробітництва

Галузеві об’єднання
Корисні посилання
Відгуки про Портал
Івано-Франківська обласна державна адміністрація
«Веб-Портал Державна підтримка українського експорту» за умови постійного поновлення інформації забезпечить українським товаровиробникам необхідну інформаційну підтримку в здійсненні ними зовнішньоекономічної діяльності»

Украинские нефтепродукты
Соціально-економічна ситуація в Республіці Польща (станом на 19.02.2009)  
Параметри: Макроекономічні показники, Економічні новини, Енергоносії, Будівництво, PR та реклама, Фінансові послуги

 

Соціально-економічна ситуація в Республіці Польща (13 – 19 лютого 2009 р.)
 
(За даними польської преси)
 
 
Кількість безробітних у Польщі збільшується
 
Протягом місяця кількість безробітних зареєстрованих на біржі безробітних складає понад 1,63 млн. осіб.
 
За словами експертів польського банку Invest-Bank SA, такий рівень безробіття є найвищим, беручи до уваги місячний ріст безробіття з 1991 р.
 
Економісти прогнозують, що до кінця року зареєстроване безробіття може скласти 12,5%.
 
Натомість, за словами Яцека Меціна, експерта польського об’єднання приватних підприємців «Левіатан», рівень безробіття може стати вищим, якщо не буде внесено змін до закону про працевлаштування, який мав би бути більш еластичним щодо робочого часу і заробітних плат.  
 
 
Польські магазини і супермаркети вимагають від постачальників продукції знижок
  
Більшість польських фірм здійснює свою підприємницьку діяльність на межі рентабельності.
 
Торгівельні центри Польщі побоюються, що економічне сповільнення в країні призведе до зниження попиту з боку споживачів. З метою втримати свої прибутки і клієнтів, деякі супермаркети наполягають на підвищенні розміру знижки з боку постачальників товарів на 5%, інші супермаркети вимагають знижку навіть до 20%.
 
До Міністерства сільського господарства Польщі надходять скарги і прохання від виробників продукції, які потерпають від вимушеного зниження цін на свою продукцію.
 
Поки що втручання з боку держави у торгівельні процеси всередині країни дозволила собі лише Франція.
 
Міністерство сільського господарства Республіки Польща також розглядає можливість вплинути на ситуацію у сфері торгівлі. Деяким польським виробникам подобаються наміри польського відомства, але решта виробників висловлюють своє незадоволення, вважаючи, що в умовах вільного ринку держава не повинна вживати жодних заходів, оскільки це нагадуватиме часи планової економіки і може призвести до зворотних наслідків через постійне вимагання знижок від постачальників продукції.
 
 
Польські підприємці про антикризові заходи польського уряду
 
За словами Марека Клочка, Генерального секретаря Торгово-промислової палати Польщі, позитивним в діях польського уряду є лише те, що він не збільшує розміру дефіциту державного бюджету і розглядає можливості забезпечення певної еластичності трудовому законодавству.
 
На думку Марека Голішевського, керівника Business Centre Club, потрібно організувати «круглий стіл» за участю кабінету Прем’єр-міністра Республіки Польща, представників профспілок та підприємців, на якому потрібно чітко змалювати справжню економічну ситуацію в країні.
 
Експерти вважають, що потрібно якнайшвидше використовувати фонди ЄС і ліквідовувати бюрократичні бар’єри (йдеться про забезпечення сприятливих умов для здійснення інвестицій у сфері будівництва, а також створення і функціонування нових підприємств).
 
У свою чергу, експерти об’єднання польських працедавців вважають, що пропозиція Уряду Республіки Польща щодо фінансування закордонних підприємців, які купують товари в Польщі, є згубною.
 
На думку об’єднання польських підприємців «Левіатан», абсурдною видається ідея збільшення дефіциту державного бюджету і використання валютного резерву на інші цілі, аніж інтервенційні.
 
 
Малий польський бізнес потерпає від високих процентних ставок за користування кредитом
 
У зв’язку із високими процентними ставками за користування кредитом фонди з надання кредитів звертаються до Уряду Республіки Польща за допомогою.
 
Вартість кредитів відповідних фондів, яких додатково фінансує ЄС, опираються на т.зв. базовій процентній ставці. Метод її обчислення є некорисним для позикоодержувачів. Процентна ставка опирається на однорічний індекс WIBOR (середній індекс з вересня, жовтня і листопада), який не враховує останніх знижок запроваджених Національним банком Республіки Польща.
 
Водночас, Європейська комісія визначає рівень базової процентної ставки один раз на рік, яка може стати актуальною у випадку різких змін на ринку, проте однорічний індекс WIBOR такі зміни відображає з великим запізненням.
 
На практиці середній рівень відсотків за користування кредитом складає від 7,5%, оскільки до основної суми, за вимогою ЄС, фонди з надання кредитів додають маржу у розмірі 60-1000 пунктів.
 
За словами експертів, кожен додатковий пункт, закладений у відсоток за користування кредитом є надзвичайно важливим для клієнтів. Фінансова криза призводить до того, що підприємствам не вистачає фінансів сплачувати свої борги.
 
Фонди з надання кредитів є вигідними для малого бізнесу, оскільки не вимагають від фірм під час отримання кредиту довідок про кредитну історію фірми або гарантійне засвідчення щодо спроможності сплати фірмою кредиту.
 
У Польщі діє 66 фондів з надання кредитів. Станом на червень 2008 р. фонди запропонували 162 кредити на суму 2,6 млрд. злотих (0,69 млрд. дол. США). Водночас, діяльність фондів стрімко зростає, оскільки вони фінансуються за допомогою додаткового фінансування ЄС. 
 
 
Вартість акцій найбільших польських фірм на Варшавській фондовій біржі падає
 
Вартість акцій найбільших фірм на Варшавській фондовій біржі знизилась на 3,8%. Індекс найбільших спілок – WIG20, знизився до найнижчого рівня з листопада 2003 року.
 
На стан Варшавської фондової біржі негативно впливає банківський сектор.
 
Станом на 16.02.2009 р. ціни акцій двох найбільших польських банків PKO BP і Pekao, знизились на 8%, що становить майже половину обігу усієї біржі.
 
За даними агенції Reuters у четвертому кварталі 2008 р. Bank Pekao, за результатами останніх трьох місяців, рівень доходу банку виявився на 22% нижчим, ніж рік тому (чистий дохід у цьому році склав 660 млрд. злотих).
 
 
Результати виконання державного бюджету Республіки Польща станом за січень 2009 р.
 
За даними Міністерства фінансів Республіки Польща у результаті виконання державного бюджету Польщі за результатами січня 2009 р. надлишок бюджету склав 2,91 млрд. злотих (0,78 млрд. дол. США).
 
Витрати державного бюджету склали 24,756 млрд. злотих (6,63 млрд. дол. США), що становить 7,7% від суми 321,221 млрд. злотих (86,1 млрд. дол. США) усіх витрат запланованих на 2009 р.
 
Дохідна частина державного бюджету склала 27,670 млрд. злотих (7,41 млрд. дол. США), тобто 9,1% від річного плану, який складає 303,035 млрд. злотих (81,24 млрд. дол. США).
 
За даними Міністерства фінансів Республіки Польща випливає, що Польща характеризується значно гіршими показниками щодо доходу з податку від юридичних осіб (0,9% річних надходжень). Натомість надходження з податку від фізичних осіб склали 7,5% річних.
 
 
Приєднання Польщі до зони євро може принести позитивні результати для польської економіки
 
Польські експерти вважають, що економічна ситуація в Польщі може стати стабільною завдяки приєднанню країни до зони євро.
 
Приклад Словаччини демонструє, що країна не відчуває наслідків фінансової кризи настільки гостро, як інші країни.
 
Найбільшу користь від впровадження євро країна вбачає у прирості рівня ВВП країни на 1%, який буде триматись на цьому рівні протягом наступних кілька років.
 
 
Рівень інфляції в Республіці Польща знижується
 
Головне статистичне управління Республіки Польща інформує, що рівень інфляції в Польщі в у січні 2009 р., у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, склав 3,7%.
 
У грудні минулого року рівень інфляції склав 4,4% (за даними НБ Республіки Польща базовий рівень інфляції склав 3,3%).
 
Не знайшли підтвердження також побоювання щодо необґрунтованого підвищення цін на споживчі товари.
 
На початку січня ціни на споживчі товари в Польщі зросли на 0,7%, ціни по наданню послуг у сфері охорони здоров’я – на 1,8%, натомість знизились ціни на залізничні білети – на 6,5%.
 
Найбільший ріст цін (на 10%) спостерігається у сфері енергопостачання та щодо вартості утримання помешкань.
 
 
На польських підприємствах перестають вчасно виплачувати заробітну плату
 
На польських підприємствах з’явились проблеми пов’язані з невчасною виплатою заробітних плат.
 
За даними Державної інспекції з питань працевлаштування, у районах польського Прикарпаття за результатами 2008 р. величина заборгованості працедавців по відношенню до працівників перевищила 17 млн. злотих (4,45 млн. дол. США), що у чотири рази перевищує показник за 2007 р.
 
Спостерігається також заборгованість по виплаті заробітних плат й у інших регіонах Польщі (район Малопольщі – несплата заробітних плат склала суму 795 тис. злотих (208,1 тис. дол. США) у порівнянні з минулим роком – 532 тис. злотих (139,2 тис. дол. США).
 
Ситуація із заборгованістю у виплаті заробітних плат пояснюється наслідками фінансової кризи, а саме невчасним отриманням фінансових ресурсів фірмами від своїх замовників, а також складністю отримати кредит в банку.
 
 
Будівельна галузь Польщі потерпає від різкого зниження рівня попиту
 
За словами представників польських будівельних складів, за результатами січня 2009 р. попит на пропоновану продукцію зменшився на 10% у порівнянні з 2008 р.
 
З початку 2009 р. попит на столярні вироби зменшився на 20% у порівнянні з минулим роком.
 
За оцінками представників об’єднання виробників цементу, рівень продажу цементу на внутрішньому ринку склав лише 541 тис. тон. У порівнянні з минулим роком такий показник був вищим на 44%.         
 
 
Заходи Уряду Республіки Польща по врятуванню польського злотого від подальшого послаблення
 
Уряд Республіки Польща з метою уникнути подальшого послаблення польського злотого та маніпулювання курсом валют планує розпочати процес продажу євро на валютному ринку лише у випадку, якщо курс євро буде сягає 5 злотих.
 
Одразу після цієї заяви реакція ринку була негайною – курс злотого, який був на рівні 4,85 злотих за євро, через кілька хвилин підвищився до 4,92 злотих за євро.
 
Таким чином, польський злотий наблизився до критичної межі у своєму послабленні.
 
За словами Прем’єр-міністра Республіки Польща, потрібно сподіватись на зміцнення злотого, тому зараз потрібно використати хороший момент для продажу євро, щоб уникнути наступного коливання курсу валют.
 
Заступник Прем’єр-міністра Республіки Польща, Міністр економіки Республіки Польща Вальдемар Павляк вчора пояснював, що Міністерство фінансів Республіки Польща буде надалі здійснювати продаж євро з метою підтримати слабкий польський злотий.
 
Президент Польщі Лех Качинський, у свою чергу, висловив побоювання, що рішення Прем’єр-міністра є доречним, але може бути запізнілим. Уряд Республіки Польща має на рахунках у Національному банку Польщі квоту у розмірі 3,2 млрд. євро у вигляді фінансових засобів ЄС.
 
Польські економісти оцінюють здебільшого позитивно рішення Уряду Республіки Польща, проте критично оцінюють те, що Прем’єр-міністр оприлюднив інформацію про умови продажу євро на валютному ринку, після чого польський злотий різко послабиться до рівня 5 злотих за євро.   
 
 
Європейський Союз запропонував фінансову підтримку для польської енергетики
 
Вартість антикризового пакету Європейського Союзу для енергетичного сектора складає 3,5 млрд. євро, в якому для Польщі передбачено фінансову підтримку в сумі 780 млн. євро.
 
Передбачається, що Польща разом із Швецією, Німеччиною і Данією візьме участь в проекті побудови повітряних електростанцій на березі Балтійського моря (Балтика I і II, а також Kriegers Flak).
 
Європейська комісія для виконання даного проекту запропонувала доплату у розмірі 150 млн. євро.
 
За словами Катажини Міхаловської, представника Інституту відновлюваної енергетики в Польщі, Польща не готова використовувати дотації ЄС, оскільки низка польських фірм даної галузі не підготовлені до такого проекту.
 
До сьогоднішнього дня у Польщі не було реалізовано жодної такої інвестиції, а відсутність правового регулювання цих питань свідчить про те, що найближчим часом ситуація у сфері електроенергетики не зміниться.
 
Збігнєв Камєньський з департаменту енергетики Міністерства економіки Республіки Польща також вважає, що Польща не зможе предметно використати дотації ЄС для будівництва повітряних електростанцій, проте більш реальним є використання трьох інших енергетичних інвестицій, які також підтримує Європейський Союз: будівництво спеціального обладнання з нагромадження і зберігання CO2 у польській місцевості Белхатув, термінал сконденсованого газу в Свиноусті і газопровід Skanled в Норвегії через скандинавські країни до Польщі.
 
 
Польський ринок реклами переживатиме стагнацію у 2009 р.
 
За оцінками фірми Zenith Optimedia Group Polska (ZOG) польський ринок реклами у 2009 р. зросте у порівнянні з 2008 р. лише на 0,2% (у 2008 р. – на 11%), тобто видатки на рекламу становитимуть 7,8 млрд. злотих нетто (після відрахування знижок, які ЗМІ надають рекламодавцям).
 
Таким чином, рівень витрат на рекламу відповідатиме показникам 2008 р. 
Подібна інформація про інші країни  
Австрія Азербайджан Алжир Аргентина Бельгія Білорусь Болгарія Боснія і Герцеговина Бразилія Великобританія В`єтнам Греція Грузія Естонія Єгипет ЄС Ізраїль Індія Ірак Іран Іспанія Італія Йорданія Казахстан Канада Киргизстан Китай Кувейт Латвія Литва Ліван Лівія Македонія Малайзія Марокко Мексика Молдова Нідерланди Німеччина ОАЕ Південна Корея Польща Португалія Росiя Румунія Саудівська Аравія Сенегал Сербія Сирія Сінгапур Словаччина Словенія США Таджикистан Туніс Туреччина Туркменістан Угорщина Узбекистан Україна Фінляндія Франція Хорватія Чехія Чорногорія Швейцарія Швеція Японія
Інші документи по цій країні  
IT та телекомунікації PR та реклама Будівництво Валюта Вироби з чорних та інших некоштовних металів Географічне розташування Державний устрій Довідкова інформація Економічне співробітництво Економічні новини Енергоносії Законодавство у сфері ЗЕД Захист внутрішнього ринку ЗЕД Інвестиції Інформаційно-аналітичні послуги Інші послуги Консалтингові послуги Кон’юнктура ринків Макроекономічні показники Митно-тарифне регулювання Міжурядова комісія Населення Нетарифне регулювання Святкові дні Страхування Товари агропромислового комплексу Товари кольорової металургії Товари легкої промисловості Товари фармацевтичної промисловості Товари хімічної промисловості Товари целюлозно-паперової промисловості та друкована продукція Товари чорної металургії Транспорт Транспортне машинобудування Транспортно-експедиційні послуги Туризм Фінансові послуги

 
Підписка на оновлення  

Українські експортери
ДИСКАВЕРИ БУРОВОЕ ОБОРУДОВАНИЕ (УКРАИНА), ООО
ул. Яворницкого, 41, г. Стрий, Львовская обл.
НЕПТУН, ООО
3-ий пер. Шевченка, 3, с. Б. Дальник, Беляевский район, Одесская область
КРАСОТА И ЗДОРОВЬЕ, ООО
ул. Сомовская, 12 Б, Харьков
КРИСТАЛЛ, ВИННИЦКИЙ ЗАВОД, ДП
ул. 600-летия, 21, г. Винница
Експортоспроможна продукція
KSG АGRO, ХОЛДИНГ
Туши и полутуши свиные

ТЕХНОТОН-ЛУГАНСК, ООО
Нить полипропиленовая мультифиламентная

КАЛИБР, ООО
Болты

Комерційні пропозиції
ФАРМАЦЕВТИЧНА КОМПАНІЯ "БАЄР АФЛАК"
Компанія зацікавлена в реалізації фармацевтичної прощукції в Україні

DOMESTAV, LTD.
Компанія зацікавлена в експорті ламелей для каркасу ліжка зі смереки, ялини, сосни, тополі або вільхи. ...

MIVINA S.R.O.
MIVINA s.r.o. зацікавлена в поставках з України: сантехніки, керамічної плитки, покрівельних матеріалів, ...

Крамниця-А
Тендери за кордоном
Бововняний очіс
Security Paper Mill India

Відбор компаній для проведення незалежних сертифікації та інспектування прибережних проектів
Oil and Natural Gas Corporation Ltd.

Аукціон на право користування надрами родовища кам'яного вугілля "Ташкумирське"
Держкомітет промисловості, енергетики та надрокористування Киргизької республіки