Міністерство економічного розвитку і торгівлі України
Державна підтримка
українського експорту
Укр | Eng | Рус
Польща
Перелік країн
Контакти диппредставництв
Довідка про країну
Економічне співробітництво

Огляд економіки

Торговельно-економічні відносини

Торговельні обмеження

Кон’юнктура ринків
Товарообіг з Україною

Дані країни перебування

Дані Держкомстату

Торгівля послугами

Правові питання

Угоди з Україною

Законодавство країни перебування

Міжурядова комісія

Про МК та її склад

Пошук партнера

Комерційні пропозиції від фірм в країні перебування

Торги/тендери в країні перебування

Міжнародні бізнес-події

Інвестиційне співробітництво

Аналіз інвестиційного співробітництва

Галузеві об’єднання
Корисні посилання
Відгуки про Портал
Міністерство закордонних справ України
«Міністерство закордонних справ України вбачає створений під егідою Міністерства економіки України веб-портал «Державна підтримка українського експорту» є дієвим інструментом висвітлення торговельного потенціалу нашої держави та просування вітчизняної продукції на світові ринки»

Украинские нефтепродукты
Соціально-економічна ситуація в Республіці Польща (станом на 30.04.09)  
Параметри: Макроекономічні показники, Валюта, Економічне співробітництво, Економічні новини, Енергоносії, Транспорт, IT та телекомунікації, Фінансові послуги

 

Соціально-економічна ситуація в Республіці Польща (24-30 квітня 2009 р.)
 
(За даними польської преси)
 
 
У Швіноуйсцє відбувся Перший Міжнародний інвестиційний форум «Україна – нові можливості» 
 
 
22-24 квітня 2009 р. у м. Швіноуйсцє, яке знаходиться у північно- західній частині Польщі на кордоні з Німеччиною, відбувся Перший Міжнародний інвестиційний форум «Україна – нові можливості».
 
Це перший такого роду економічний форум на тему міжнародного економічного співробітництва з Україною, який відбувся в західно-поморському регіоні Польщі.
 
В роботі Форуму взяли участь представники влади і бізнесу України, Польщі, Німеччини, Данії, скандинавських країн.
 
Україну представляли, зокрема, Перший заступник Глави Секретаріату Президента України О. Шлапак, Надзвичайний та Повноважний Посол України О. Моцик, заступник Міністра юстиції України Л. Єфіменко, заступник Голови Державного агентства України з інвестицій та інновацій С. Москвін, а також керівництво Української торгово-промислової палати, підприємці з України, країн ЄС та представники неурядових організацій, економісти, експерти, політики.
 
У ході Форуму були розглянуті питання енергетичної безпеки Європи, міжрегіонального співробітництва, проблеми розвитку інфраструктури в Україні та Польщі, питання співпраці у сільськогосподарській сфері.
 
Окрім цього, значну увагу було приділено принципам програми ЄС «Східне партнерство», а також євроінтеграційним перспективам України.
 
Форум став важливим заходом в контексті залучення країн балтійського басейну до співпраці з Україною, встановлення бізнес-контактів між представниками ділових кіл України та країн ЄС.
 
Під час Форуму, присвяченого Україні, було досягнуто домовленості про регулярне щорічне проведення економічного форуму в м. Швіноуйсцє.
 
 
Польські авіалінії «LOT» зареєстрували рекордові збитки фірми у сумі 700 млн. злотих
 
Польські авіалінії «LOT», за результатами 2008 р., зареєстрували рекордові збитки фірми у сумі 700 млн. злотих, з яких понад 300 млн. злотих становить суму трансакцій, які забезпечують ціни закупівлі пального.
 
«LOT» не може покрити сьогодні більшість фактур, оскільки не має на це фінансових коштів. Банки, у свою чергу, відмовляють фірмі у кредитуванні. Фірма також не може розраховувати на допомогу держави.
 
Не погоджується на це Європейська Комісія, оскільки уряд одного разу, у 2001 р., фінансував перевізника за рахунок акцій об’єднань Державного казначейства Республіки Польща.
 
Фірма «LOT» вже ліквідувала свого дешевого перевізника “Centralwings”.
 
На думку спеціалістів Міжнародного об’єднання менеджерів авіаліній, якщо «LOT» хоче утриматись на ринку, то повинен зменшити кількість своїх працівників. На сьогоднішній день на 50 літаків фірми «LOT» нараховується 500 пілотів, що становить найвищий показник серед європейських авіаліній.
 
Експерти вважають, що після падіння суднобудівельних заводів в Польщі, падіння крупної авіакомпанії «LOT» може стати престижною поразкою Державного казначейства Польщі.
 
           
Рівень заощаджень поляків починає скорочуватись
 
У результаті негативного впливу економічної кризи рівень заощаджень поляків починає скорочуватись.
 
За даними дослідницької фірми «Analizy Online», за результатами 2008 р., рівень заощаджень поляків знизився на 23 млрд. злотих (до 671,3 млрд. злотих) у порівнянні з 2007 р.
 
За словами економістів польського банку “Citibank Handlowy”, результатом зниження рівня заощаджень стало різке зниження ціни акцій на фондових біржах, оскільки поляки здебільшого здійснюють заощадження через участь у фондових біржах.
 
Таким чином, індекс WIG зменшився протягом року на 50%.
 
За результатами 2008 р. надто змінилась структура здійснення заощаджень у Польщі. Поляки почали надавати перевагу банківським депозитам. Наприкінці 2008 р. на банківських депозитних рахунках знаходилось понад 330 млрд. злотих, тобто частка депозитних заощаджень від загальної вартості заощаджень в Польщі становила 50% у порівнянні з 38% наприкінці 2007 р.
 
Натомість, у результаті зниження ціни акцій на фондових біржах, а також у результаті згортання депозитних рахунків, різко знизився рівень вартості заощаджень в інвестиційних фондах (близько на 60%, тобто з 110 до 43 млрд. злотих), а також в акціях (на 53%, з 56 до 26 млрд. злотих).
 
 
Уряд Республіки Польща допомагатиме у сплаті іпотечних кредитів
 
Уряд Республіки Польща планує 5 травня 2009 р. розглянути проект Закону «Про допомогу Уряду Республіки Польща у сплаті іпотечних кредитів».
 
Закон передбачатиме допомогу у сплаті кредиту на помешкання або дому особам, які втратили роботу після 1 липня 2008 р., зареєструвались як безробітні і мають право на отримання соціальної допомоги.
 
Джерело виплати допомоги становитимуть фінансові засоби Фонду праці Республіки Польща. Фінансові ресурси на банківські рахунки платників кредиту буде перераховувати Державний економічний банк (BGK).
 
Максимальний термін надання допомоги – 12 місяців. Якщо хтось з користувачів допомоги працевлаштується раніше, то отримає кошти ще протягом місяця після свого працевлаштування. Допомога не може перевищувати 1,2 тис. злотих щомісяця. Сума охоплює капітал і відсотки. 
 
 
Зниження основних макропоказників Польщі
 
За результатами першого кварталу 2009 р. приріст ВВП Польщі, за попередніми даними польських економістів, може скласти 0,5–0,9%.
 
Міністерство фінансів Республіки Польща, у свою чергу, прогнозує рівень приросту ВВП на рівні 1,3-1,5%.
Приватне споживання може скоротитись з 5,2% у 2008 р. до 2,7-3,3% у 2009 р.
 
Рівень роздрібного продажу у березні 2009 р. знизився на 0,8% у той час, коли економісти очікували приріст роздрібної торгівлі на рівні 0,2%.
 
Другий місяць поспіль обсяги роздрібної торгівлі у Польщі скорочуються (у лютому 2009 р. скорочення відбулось на рівні 1,8%). Негативні результати роздрібної торгівлі завдячують значному скороченню рівня продажу автомобілів і пального у 2008 р. в порівнянні з 2007 р.
 
У галузі машинобудування рівень продажу знизився на 10,5%, а рівень продажу на бензозаправках знизився на 10,1%.
 
За даними Головного статистичного управління Республіки Польщарівень безробіття в Польщі зріс до 11,2% (станом на кінець березня 2009 р. кількість безробітних склала 1,76 млн. осіб).
 
Водночас, кількість робочих днів виявилась більшою у порівнянні з минулим роком.
 
Після галузі машинобудування і бензозаправок найгірша ситуація панує у меблевих магазинах та у галузі електротоварів (рівень роздрібного продажу знизився з 20,3% у серпні 2008 р. до 1,1% у березні 2009 р.).
 
 
Нова версія антикризового пакету Уряду Республіки Польща
 
Уряд Республіки Польща підготував чергову версію антикризового пакету пропозицій для польських роботодавців.
 
Антикризовий пакет містить 13 розділів, в яких йдеться про збільшення періоду розрахунку за виконану роботу до 12 місяців, введення нової норми щодо розрахунку за виконану роботу протягом доби, обмеження можливості укладення угод на визначений термін, знесення оподаткування для грошової допомоги робітникам.
 
 
У Польщі пришвидшиться процес будівництва електростанцій
 
В енергетичному секторі Польщі, завдяки внесенню певних змін до польського законодавства, пришвидшиться будівництво електростанцій, які працюватимуть на основі біогазу.
 
Інвесторами даного будівництва виступили фірми “Kopex” і “Krajowa Spółka Cukrowa”.
 
За результатами минулого року доходи фірми “Kopex” у результаті продажу електроенергії склали 529 млн. злотих (чистий дохід – 5 млн. злотих).
 
Передбачається, що до кінця 2009 р. фірма збудує дві біогазові електростанції з потужністю виробництва електроенергії 1 мегават-година. Кошти на будівництво кожної електростанції складатимуть 20 млн. злотих.
 
Фірмою розглядаються також інвестиції в інші джерела відновлювальної енергії, а саме можливість виробництва електроенергії на основі використання вітру.
 
Відповідно до оцінок Інституту відновлювальної енергії, в Польщі існує близько 200 біогазових проектів. До сьогоднішнього дня в Польщі почало діяти лише кілька біогазових електростанцій, які працюють на основі добування електроенергії в результаті переробки сільськогосподарської продукції (власник цих електростанцій - данський агропромисловий концерн “Poldanor”). 
 
 
Польський злотий надалі слабшає
 
Кілька днів тому за євро потрібно було заплатити 4,20 злотих, але станом на 28.04.2009 р. євро коштувало вже 4,58 злотих.
 
На думку економістів, послаблення злотого дозволить польській економіці швидше вийти з кризи.
 
Експерти банку «Commerzbank» вважають, що Польща через послаблення своєї валюти матиме більше вигоди у порівнянні з Чехією та Угорщиною. Слабкий злотий означає більшу конкурентоспроможність експорту.
 
Дослідження Національного банку Республіки Польщапоказали, що у сьогоднішніх економічних умовах експорт оплачувався б навіть у ситуації, якщо євро коштуватиме 3,60 злотих.
 
На думку економіста банку «BRE Bank», завдяки послабленню польської валюти польська економіка одразу відреагує на перші сигнали економічного пожвавлення польських торгівельних партнерів.
 
Поки що проблема полягає у низькому попиті на польські товари за кордоном. Однак у країнах зони євро зростають показники індексу Національної асоціації менеджерів із закупівель (PMI) для промисловості і сфери послуг.
 
У Польщі у квітні 2009 р. згідно з опрацюваннями Головного статистичного управління Республіки Польщаспостерігається зріст показника кон’юнктури, який свідчить про нові замовлення на фірмах.
  
 
Діаграми курсу польського злотого по відношенню до основних світових валют
 
 
 
 
Найвища вартість американського долара протягом 24-30 квітня 3,5108 злотих (2009-04-28).   
 
  
 
Найвища вартість євро протягом 24-30 квітня - 4,5678 злотих (2009-04-28).
 
 
Знижуються доходи крупної польської групи польських телекомунікацій «Telekomunikacja Polska»
 
Доходи крупної польської групи польських телекомунікацій «Telekomunikacja Polska», за результатами першого кварталу 2009 р., знизились на 4,7%, що стало результатом скорочення гуртових розрахункових ставок, які були запропоновані польським операторам мобільного зв’язку Департаментом комунікацій РП.
 
Водночас, оператори глобальної системи мобільного зв’язку («Orange», “Play”, тощо) почали змагатись між собою за клієнтів, знижуючи ціни на послуги за користування картками поповнення рахунку. Таким чином, на сьогоднішній день прибуток мережі «Orange» стає щораз вищим.
 
Натомість, «Telekomunikacja Polska» потерпає від збитків, які доповнюються ще й низьким доходом від наданих послуг стаціонарної телефонії та втратою клієнтів через високі кошти користування мережею Інтернет.
 
За результатами першого кварталу 2009 р. фірма «Telekomunikacja Polska» була спроможна підключити до своїх послуг лише 50 тис. нових клієнтів у порівнянні з 92 тис. клієнтів у 2008 р.
 
 
Польська газова фірма «PGNiG» хоче співпрацювати лише з фірмою «Газпром»
 
Польська газова фірма «PGNiG» надає перевагу співпраці з фірмою «Газпром» (планує заплатити 2,5 млрд. злотих «Газпрому» за постачання 2,5 млрд. м3 газу), ніж з новим посередником.
 
Таким чином, польський концерн не прийматиме пропозицій угорського об’єднання «Emfesz», яке запропонувало додаткове постачання у цьому році.
 
Фірма «PGNiG» отримала від угорської фірми, яка належить групі Дмитра Фірташа, пропозицію щодо продажу сировини. За словами Міхала Шубского, керівника «PGNiG», фірму «PGNiG» цікавить співпраця з виробником газу, а не з посередниками («RosUkrEnergo» або «EuralTransgaz»).
 
Польські друковані ЗМІ передають, що на таке рішення фірми «PGNiG» міг вплинути той факт, що цей же підприємець Дмитро Фірташ є одним із головних представників фірми «RosUkrEnergo», яка не виправдала сподівань та з початку 2009 р. не могла вирішити питання щодо постачання 2,5 млрд. м3 газу.
 
З цього приводу Польща не може почати наповнювати свої газові склади сировиною на зимовий сезон.
 
 
Будівництво газопроводу «Skanled» зазнало поразки
 
Проект щодо транспортування газу з Норвегії через Данію до Польщі зазнав поразки. Газопровід «Skanled» повинен був підвищити рівень безпеки Польщі у забезпеченні держави природним газом.
 
Польське енергетичне об’єднання «Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo» приєдналось до проекту «Skanled» як пайовик консорціуму з 15% активами, а польська державна фірма «Gaz System» планувала будівництво газопроводу до Данії (Baltic Pipe).
 
Польська сторона розраховувала, що Польща транспортуватиме близько 2,5 млрд. м3 газу щороку. Такий об’єм поставки міг би забезпечити близько 18% потреб держави у даній сировині. Передбачалось, що проект «Skanled» почне діяти з 2013 р.
 
Польські ЗМІ передають, що на рішення про замороження проекту «Skanled» мав вплив німецький концерн E.ON Ruhrgas, який володіє 15% активів консорціум.
 
Керівництво концерну прийняло рішення, що, оскільки норвезький «Statoil» не може забезпечити його газом, то немає потреби надалі брати участь у проекті «Skanled».
 
E.ON Ruhrgas мав намір продавати газ в Швеції. Керівництво польської енергетичної компанії «PGNiG» заявляє, що компанія надалі є зацікавлена у проведенні переговорів із фірмою «Statoil» щодо постачання газу до Польщі.
 
Проте, без «Skanled» газ буде транспортовано через систему газопроводів по Північному морю і територією Німеччини, що передбачає високі кошти затрат.
 
Після поразки проекту «Skanled» у Польщі залишилась лише одна інвестиція, яка дає можливість транспортувати газ, оминаючи Росію, а саме йдеться про газопорт в районі м. Швіноуйцє, який повинен з’явитись до 2014 р.
 
На думку польських експертів, газопорт в м. Швіноуйцє – це головний шанс для забезпечення процесу диверсифікації газопостачання до Польщі.
 
За будівництво газопорту відповідальність несе об’єднання «Polskie LNG», яке належить фірмі «Gaz System».
 
Будівництво газопорту коштуватиме 500-600 млн. євро.
 
Газопорт надасть можливість імпортувати спочатку 2,5 млрд. м3 газу щороку, а у майбутньому – 5 млрд. м3.
 
 
Членство Польщі в ЄС врятувало країну від глибокої економічної рецесії
 
Польські економісти вважають, що приріст ВВП Польщі міг би бути нижчим на 1,75% річних, якщо б не членство Польщі в ЄС.
 
До такого висновку прийшли польські експерти Комітету з питань європейської інтеграції, опублікувавши Звіт «5 років Польщі в ЄС».
 
За даними Головного статистичного управління Республіки Польщавипливає, що у 1999-2003 р.р темпи росту ВВП Польщі коливались між 1,2 та 4,5%.
 
Після вступу Польщі до ЄС приріст ВВП сягнув рівня 3,6 – 6,6%. Приріст ВВП завдячує надходженню іноземних інвестицій (підвищенню рівня довіри інвесторів) та підвищенню рівня попиту на споживчому ринку.
 
У 2003 р. динаміка росту іноземних інвестицій була від’ємною і склала - 0,1%. Натомість, у 2004 р. – підвищилась до 6,4%, а після трьох років членства Польщі в ЄС склала вже 17,6%.
 
Важливим фактором стрімкого розвитку польської економіки було також підвищення рівня експорту, хоча його динаміка пізніше знижувалась (з 14% у 2004 р. до 9,1% у 2007 р.).
 
Натомість, стрімко зростав рівень внутрішнього споживчого попиту – з 2,8% у 2003 р. і 6,8% у 2004 р. до 8,6% у 2007 р.
 
Польські економісти переконані, що якщо б не членство Польщі в ЄС, то економіка Польщі сьогодні б нагадувала економіку України. 
Подібна інформація про інші країни  
Австрія Азербайджан Алжир Аргентина Бельгія Білорусь Болгарія Боснія і Герцеговина Бразилія Великобританія В`єтнам Греція Грузія Естонія Єгипет ЄС Ізраїль Індія Індонезія Ірак Іран Ісландія Іспанія Італія Йорданія Казахстан Канада Киргизстан Китай Кіпр Куба Кувейт Латвія Литва Ліван Лівія Македонія Малайзія Мальта Марокко Мексика Молдова Нідерланди Німеччина ОАЕ Пакистан ПАР Південна Корея Польща Португалія Росiя Румунія Саудівська Аравія Сенегал Сербія Сирія Сінгапур Словаччина Словенія США Таджикистан Туніс Туреччина Туркменістан Угорщина Узбекистан Україна Фінляндія Франція Хорватія Чехія Чорногорія Швейцарія Швеція Японія
Інші документи по цій країні  
IT та телекомунікації PR та реклама Будівництво Валюта Вироби з чорних та інших некоштовних металів Географічне розташування Державний устрій Довідкова інформація Економічне співробітництво Економічні новини Енергоносії Законодавство у сфері ЗЕД Захист внутрішнього ринку ЗЕД Інвестиції Інформаційно-аналітичні послуги Інші послуги Консалтингові послуги Кон’юнктура ринків Макроекономічні показники Митно-тарифне регулювання Міжурядова комісія Населення Нетарифне регулювання Святкові дні Страхування Товари агропромислового комплексу Товари кольорової металургії Товари легкої промисловості Товари фармацевтичної промисловості Товари хімічної промисловості Товари целюлозно-паперової промисловості та друкована продукція Товари чорної металургії Транспорт Транспортне машинобудування Транспортно-експедиційні послуги Туризм Фінансові послуги

 
Підписка на оновлення  

Українські експортери
ДИСКАВЕРИ БУРОВОЕ ОБОРУДОВАНИЕ (УКРАИНА), ООО
ул. Яворницкого, 41, г. Стрий, Львовская обл.
НЕПТУН, ООО
3-ий пер. Шевченка, 3, с. Б. Дальник, Беляевский район, Одесская область
КРАСОТА И ЗДОРОВЬЕ, ООО
ул. Сомовская, 12 Б, Харьков
КРИСТАЛЛ, ВИННИЦКИЙ ЗАВОД, ДП
ул. 600-летия, 21, г. Винница
Експортоспроможна продукція
KSG АGRO, ХОЛДИНГ
Туши и полутуши свиные

ТЕХНОТОН-ЛУГАНСК, ООО
Нить полипропиленовая мультифиламентная

КАЛИБР, ООО
Болты

Комерційні пропозиції
ФАРМАЦЕВТИЧНА КОМПАНІЯ "БАЄР АФЛАК"
Компанія зацікавлена в реалізації фармацевтичної прощукції в Україні

DOMESTAV, LTD.
Компанія зацікавлена в експорті ламелей для каркасу ліжка зі смереки, ялини, сосни, тополі або вільхи. ...

MIVINA S.R.O.
MIVINA s.r.o. зацікавлена в поставках з України: сантехніки, керамічної плитки, покрівельних матеріалів, ...

Тендери за кордоном
Бововняний очіс
Security Paper Mill India

Відбор компаній для проведення незалежних сертифікації та інспектування прибережних проектів
Oil and Natural Gas Corporation Ltd.

Аукціон на право користування надрами родовища кам'яного вугілля "Ташкумирське"
Держкомітет промисловості, енергетики та надрокористування Киргизької республіки