Міністерство економічного розвитку і торгівлі України
Державна підтримка
українського експорту
Укр | Eng | Рус
Польща
Перелік країн
Контакти диппредставництв
Довідка про країну
Економічне співробітництво

Огляд економіки

Торговельно-економічні відносини

Торговельні обмеження

Кон’юнктура ринків
Товарообіг з Україною

Дані країни перебування

Дані Держкомстату

Торгівля послугами

Правові питання

Угоди з Україною

Законодавство країни перебування

Міжурядова комісія

Про МК та її склад

Пошук партнера

Комерційні пропозиції від фірм в країні перебування

Торги/тендери в країні перебування

Міжнародні бізнес-події

Інвестиційне співробітництво

Аналіз інвестиційного співробітництва

Галузеві об’єднання
Корисні посилання
Відгуки про Портал
Міністерство закордонних справ України
«Міністерство закордонних справ України вбачає створений під егідою Міністерства економіки України веб-портал «Державна підтримка українського експорту» є дієвим інструментом висвітлення торговельного потенціалу нашої держави та просування вітчизняної продукції на світові ринки»

Украинские нефтепродукты
Соціально-економічна ситуація в Республіці Польща (станом на 21.05.09)  
Параметри: Інвестиції, Макроекономічні показники, Валюта, Економічні новини, Енергоносії, IT та телекомунікації, Фінансові послуги

 

Соціально-економічна ситуація в Республіці Польща (15 - 21 травня 2009 р.)

(За даними  польської преси)
 
 
У квітні 2009 р. рівень інфляції в Польщі становив 4%
 
За даними Головного статистичного управління Республіки Польща, у квітні 2009 р. рівень інфляції в Республіці Польща становив 4%.

Ціни на товари та послуги вже другий місяць поспіль зросли на 0,7%.

Водночас, нещодавно Міністерство фінансів Республіки Польща прогнозувало рівень інфляції на рівні 3,9%.

Вперше реальні процентні ставки в Республіці Польща, які передбачають рівень інфляції, стали від’ємними. На думку експертів, найближчим часом зниження рівня процентних ставок не передбачатиметься.

Проте, експерти Ради з питань грошової політики Республіки Польща  переконані, що протягом року рівень інфляції буде знижуватись.

Економісти, у свою чергу, не сподівались, що ціни на основні споживчі товари будуть підвищуватись у такому стрімкому темпі. Так, з початку року ціни на продукти зросли на 5,2%, а у порівнянні з попереднім роком – на 5,6%. Ціни підвищились, зокрема, на м’ясо та цукор, що пояснюється знеціненням злотого та сезонним зростом цін на фрукти та овочі.
 
 
Прогноз росту рівня ВВП Республіки Польща
 
Нещодавно Міністерство фінансів Республіки Польща  представило прогнози, які свідчили про приріст ВВП Республіки Польща  у 2009 р. на рівні 1,7%.

Європейська Комісія, у свою чергу, прогнозувала спочатку приріст ВВП на рівні 2%, а пізніше прогнозувала економічний регрес Польщі на рівні -1,4%.

Міністерство фінансів Республіки Польща  визнає, що представлені ним прогнози були надто оптимістичними і на сьогоднішній день прогнозує приріст ВВП Республіки Польща у 2009 р. на рівні 0-1% ВВП. 
 
 
Польські банки без великого оптимізму надають кредити фірмам
 
Польські банки без великого оптимізму надають кредити фірмам, а фірми щораз рідше звертаються до банків.

За даними Національного банку Республіки Польща , вартість кредитів, якими володіють підприємства, знизилась у квітні ц.р. вперше за півтора року на 5,3 млрд. злотих (1,6 млрд. дол. США) і становить близько 1,6 млрд. злотих (0,48 млрд. дол. США).

Натомість, експерти Польської конфедерації приватних працедавців «Lewiatan» звертають увагу на те, що за результатами першого кварталу ц.р. польські фірми звернулись до Державного фонду з питань забезпечення кредитної запоруки Республіки Польща  з проханням забезпечити їм майже вдвічі вищий рівень кредитної запоруки, ніж минулого року.

Польські підприємці та банки очікують також появи нового Закону Республіки Польща  «Про гарантію та державну запоруку», який повинен незабаром представити Державний економічний банк Республіки Польща (BGK).

Завдяки запоруці Державного економічного банку Республіки Польща польські фірми та органи місцевого самоврядування зможуть взяти кредити на суму 20 млрд. злотих (6,09 млрд. дол. США). 
 
 
На розвиток малих фірм у польських селах з бюджету ЄС виділено загалом 1 млрд. євро
 
У 2007 – 2013 р.р. на розвиток малих фірм у польських селах з бюджету ЄС виділено загалом 1 млрд. євро, що надасть можливість створити майже 29 тис. робочих місць.

На думку експертів, надто вимогливі критерії участі в проекті можуть знеохотити представників аграрного бізнесу до використання фінансових ресурсів ЄС.

Минає термін подачі заявок у першому конкурсі, який передбачав пропозицію 1,2 млрд. злотих (0,3 млрд. дол. США), проте активність аграрників у подачі заявок не є висока (лише 1,2 тис. заявок).

Так, на відкриття фірми у польському селі, яка нараховувала б 1-2 працівників, можна було отримати до 100 тис. злотих дотацій. У разі вищого рівня працевлаштування – сума дотації складає до 300 тис. злотих.

Основною умовою на отримання даної дотації ЄС - присутність фірми на ринку не довше трьох років, відсутність страхування в польській аграрній страховій компанії «KRUS», тощо.

Польські аграрні фірми не бажають відмовлятись від свого страхування в «KRUS», а також від довгорічної діяльності своїх фірм, тому бажаючих скористатись дотаціями ЄС є малою.  
 
 
У першому кварталі 2009 р. рівень іноземних інвестицій до Республіки Польща  знизився на 56%
 
За даними Національного банку Республіки Польща у першому кварталі рівень іноземних інвестицій до Республіки Польща  знизився на 56% у порівнянні з минулим роком і склав 407 млн. євро у порівнянні з 926 млн. євро у 2008 р.

За результатами 12 місяців (з квітня 2008 р. до березня 2009 р. ) рівень іноземних інвестиції знизився з 15,9 млрд. євро у 2008 р. до 9,6 млрд. євро у 2009 р., тобто на 40%.

На думку польських експертів, у другому кварталі ц.р. ситуація з іноземними інвестиціями може виявитись ще гіршою.
 
 
Внесення змін до державного бюджету Республіки Польща  передбачається у липні 2009 р.
 
Внесення змін до державного бюджету Республіки Польща  передбачається у липні ц.р., проте польські експерти вже сьогодні обговорюють необхідність внесення змін до дохідної та видаткової частини бюджету.

Колишній заступник Міністра фінансів Республіки Польща  прогнозує, що нестача дохідної частини державного бюджету Республіки Польща  може скласти 40-80 млрд. злотих (12,1 -24,3 млрд. дол. США).

Таким чином, прогнози Європейської Комісії щодо 1,4-відсоткового зниження ВВП у ц.р. і росту дефіциту фінансового сектора Республіки Польща до 6,6% ВВП, на думку експертів, може справдитись.

Натомість, Уряд Республіки Польща  прогнозує приріст ВВП РП на рівні 0-1%.

Передбачається, що Уряд з метою врятувати економіку Республіки Польща  буде підвищувати рівень акцизного збору (така процедура повинна забезпечити близько 5 млрд. злотих, тобто 1,5 млрд. дол. США додаткових коштів), а також зменшити рівень витрат на оборону (заощадження додаткових 9 млрд. злотих, що становить 2,8 млрд. дол. США).

Проте, на думку експертів, Уряд ні в якому разі не повинен підвищувати рівень податків або рівень внесків на соціальне страхування.  
   
 
Світовий банк перерахує півмільярда доларів США для підтримки малого та середнього бізнесу
 
Світовий банк перерахує півмільярда доларів США польському банку «PKOBP» для підтримки малих та середніх фірм. Інші півмільярда Світовий банк позичить на здійснення інвестиційної політики Варшави.

На думку експертів, Польща значно краще (за рахунок споживчих витрат), ніж інші країни регіону, переживає кризу, проте кредитний ринок вичерпав себе більше, ніж в інших країнах.

У 2008 р. Світовий банк виділив Польщі кредити на суму 3,75 млрд. дол. США, з яких вже половину суми було використано.

На думку представників Світового банку, Польща не повинна відчувати наслідки економічної кризи, оскільки своєчасним рішенням польської сторони було звернення Польщі до МВФ про можливість використання фінансів стабілізаційного фонду на суму 20 млрд. дол. США, що виявилось для Польщі своєрідним страхуванням.
 
 
Національний банк Польщі опублікував звіт про заборгованість Польщі у 2009 р.
 
З досліджень НБ Республіки Польща  випливає, що рівень заборгованості польського уряду та фірм складає 63 млрд. євро і є меншою від прогнозів «JPMorgan» (80 млрд. євро).

Водночас, понад половину суми заборгованості банків та фірм складає заборгованість дочірніх підприємств перед головним офісом цих фірм.
 
 
На польському ринку праці збільшується кількість іноземців, які приїжджають до Польщі на сезонні роботи
 
Серед іноземців, які приїжджають до Польщі на сезонні роботи, найбільшу кількість складають українці та білоруси.

На думку експертів, в умовах економічної кризи 180-денний термін сезонних робіт може виявитись дуже вигідним для цієї групи працівників та Польщі.

Проблема полягає лише у візовій політиці, яка не дозволяє усім бажаючим українцям та білорусам приїхати на сезонні роботи до Польщі.

Проте Міністерство праці Республіки Польща  не планує полегшити процедури отримання віз для громадян з третіх країн.

За результатами 2008 р. дозвіл на виконання сезонних робіт отримало близько 118 тис. українців (у порівнянні, у 2007 р. – 21,7 тис. українців).
 
 
Компанія «Газпром» не збільшує об’єми транспортування газу до Польщі
 
Компанія «Газпром» не збільшує об’єми транспортування газу до Польщі, хоча керівники польської газової фірми «PGNiG» парафували 11 днів тому угоду з фірмою «Газпром» і обіцяли швидко розпочати процес виконання цієї угоди.

Компанія «Газпром» не відмовляється виконувати взяті на себе 8 травня 2009 р. зобов’язання додаткового постачання газу до Польщі, які мала виконати протягом кількох днів, проте затягування у термінах виконання угоди означає чергове запізнення із заповненням газових контейнерів сировиною на зимовий період.

Експерти зауважують, що проблема з газом для Польщі розпочалась після того, як фірма «РосУкрЕнерго» з початку 2009 р. не була спроможна транспортувати газ до Польщі (з початку 2009 р. бракує 2,3 млрд. м3 газу), а російська фірма «Газпром», яка володіла частиною активів газової фірми «РосУкрЕнерго» не перейняла на себе її зобов’язань перед Польщею. 
 
 
Державне казначейство Республіки Польща  оголошує процес прискорення приватизації польських підприємств
 
За словами Адама Лешкевича, заступника Голови Державного казначейства Республіки Польща, який контролює також діяльність Департаменту приватизаційних проектів, у країні передбачається проведення регулярних аукціонів.

Так, у червні 2009 р. на аукціон потрапить чотири фірми: «PZZKwidzyn», «Tomtex», «NordisChłodnie» і «Warel».

На аукціони будуть виставлятись також підприємства із 100-відсотковою участю Державного казначейства Республіки Польща.

За словами Лешкевича, внесення змін до чотирьохрічної програми приватизації стало необхідним у зв’язку з потребою внести до списку понад 60 нових державних підприємств, які стали комерційними.

На думку заступника Голови Державного казначейства Республіки Польща , у другій половині 2009 р. вдасться реалізувати заплановані 12 млрд. злотих (3,7 млрд. дол. США).

Суму прибутку у результаті приватизації будуть складати надходження від приватизації фірми «Enei», продажу активів Фондової біржі Республіки Польща та приватизації хімічних підприємств.      
 
 
На польських фірмах рівень заробітних плат у 2009 р. є вищим у порівнянні з 2008 р.
 
На польських фірмах рівень заробітних плат у 2009 р. є вищим у порівнянні з 2008 р., проте стрімко знижується рівень самого працевлаштування.

На думку Януша Янковяка, головного економіста Польської ради з питань бізнесу, якщо рівень заробітної плати припинить настільки стрімко зростати, ймовірність втратити робоче місце буде меншим.

За словами Янковяка, для Польщі безпечним було б, якщо ріст рівня заробітних плат виявився нижчим від рівня інфляції, тобто на рівні 2-3%, тоді з’явилася б можливість загальмувати ріст безробіття.

Головне статистичне управління Республіки Польща  інформує, що рівень середньої заробітної плати за квітень 2009 р. у сфері підприємництва становить 3 294,76 злотих (1 026,4 дол. США), тобто на 4,8% вищу суму у порівнянні з минулим роком (економісти розраховували приріст на рівні 4,6%).

Так, середня заробітна плата вРеспубліці Польща у квітні ц.р. була майже на 38 злотих нижчою, ніж у березні, але майже на 150 злотих вища у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

Економісти підкреслюють, що з огляду на інфляцію, цьогорічна статистика виглядає гіршою.

За даними Головного статистичного управління Республіки Польща випливає, що кількість осіб, які були працевлаштовані на промислових  9 - особових фірмах, у квітні 2009 р. зменшилась до 5,3 млн., тобто на 1,4% у порівнянні з минулим роком (експерти прогнозували зниження на 1,5%).

Експерти пояснюють дану ситуацію присутністю у квітні ц.р. на польському ринку праці більшу кількість безробітних та професійно пасивних осіб.

Водночас, на думку експертів, важко зробити висновки щодо причин підвищення рівня заробітних плат на ринку праці Республіки Польща , оскільки таке явище може бути викликане різким скороченням кількості робочих місць для наймеш продуктивної робочої сили.

Проте чіткішу картину щодо майбутньої економічної ситуації в Польщі можна буде спрогнозувати після оприлюднення чергового прогнозу (29 травня ц.р.) Головного статистичного управління Республіки Польща  щодо рівня ВВП країни.

Натомість, на сьогодні вже існують прогнози щодо можливої ситуації на промисловому ринку Республіки Польща .

Передбачається, що відбудеться 10-відсоткове зниження виробництва промислової продукції одночасно із 6-% ростом її цін.

Проте, на думку експертів, динаміка ВВП Республіки Польща  за результатами першого кварталу повинна бути додатною.

Водночас, на думку експертів, рівень безробіття в Республіці Польща  може зрости близько на 2-3% у порівнянні з прогнозами на рівні 11%, які були представлені Міністерством праці Республіки Польща  у квітні ц.р. 
 
 
Польща починає займати нижчі позиції у рейтингах щодо конкурентоспроможності
 
Звіт компанії «ATKearny» під назвою «GlobalServicesLocationIndex» свідчить про те, що рівень привабливості Польщі у міжнародних рейтингах, з огляду на розвиток сучасних технологій, знизився на 20 позицій (з 18 місця у 2008 р. до 38 місця у 2009 р.).

Причиною цьому міг стати високий рівень витрат у Польщі, який можезнеохотити іноземних інвесторів.

Додатковою проблемою для інвесторів виявився сильний польський злотий у 2008 р., який став причиною підвищення витрат на виплату заробітних плат.

Закордонні підприємці почали гірше оцінювати політично-економічну ситуацію Польщі, яка погіршується через постійні конфлікти між урядом Республіки Польща та опозицією, а також суспільними протестами викликаними кризою.

Експерти звертають також увагу на значні розходження щодо прогнозів про майбутній розвиток польської економіки.

На думку інвесторів, у Польщі слабо розвинута інфраструктура IT, у тому числі йдеться про швидкісний Інтернет.

Про низький рівень конкурентоспроможності Польщі висловлюються такі дослідницькі організації як «PricewaterhouseCoopers», швейцарська бізнес – школа «IMD» у м. Лозанна.

Водночас, інші дослідницькі центри, такі як «Ernst & Young» та дослідницький центр А. Сміта вважають, що інвестиційна привабливість Польщі все ще на високому рівні. Інші експерти вважають, що переваги Польщі полягають у позитивному розвитку ринку праці, а також у членстві в ЄС.      
 
 
Рівень продажу на польських підприємствах став нижчим на 8% у порівнянні з минулим роком
 
За даними Головного статистичного управління Республіки Польща, рівень продажу на польських підприємствах став нижчим на 8% у порівнянні з минулим роком.

Квітень 2009 р. став черговим місяцем зниження рівня вартості промислової продукції. Фірми, які нараховують принаймні 10 працівників, продали минулого місяця на 12,4% менше своєї продукції (а з огляду на сезонні фактори – на 8% менше).

На думку експертів «PKPPLewiatan», результати щодо рівня продажу в окремих галузях показують, що перебіг економічної кризи в Польщі тісно пов’язаний із ситуацією в Європі, куди Польща експортує майже 80% своїх товарів та послуг.

Найбільші збитки спостерігаються у таких галузях, як виробництво автомобілів, хімічних виробів, електроприладів, тощо.

Краща ситуація спостерігається у фармакологічній галузі, у сфері продажу комп’ютерних технологій, оптичних виробів та напоїв.

У квітні 2009 р. ціни промислової продукції були на 5,1% вищими у порівнянні з минулим роком, але на 0,6% нижчими, ніж у березні ц.р.

Більшість експертів вважає, що Рада грошової політики Республіки Польща  знизить у червні ц.р. головні процентні ставки.
 
 
Діаграми курсу польського злотого  по відношенню до основних світових валют 15-21 травня 2009 р.
 
 
Найвища вартість американського долара протягом 15-21 травня – 3,3281 злотих (2009-05-18), на минулому тижні - 3,2898 злотих (2009-05-14).
 
Найвища вартість євро протягом 15-21 травня – 4,4773 злотих (2009-05-18), на минулому тижні - 4,4757 злотих (2009-05-14).

 

Подібна інформація про інші країни  
Австрія Азербайджан Алжир Аргентина Бельгія Білорусь Болгарія Боснія і Герцеговина Бразилія Великобританія В`єтнам Греція Грузія Естонія Єгипет ЄС Ізраїль Індія Ірак Іран Ісландія Іспанія Італія Йорданія Казахстан Канада Киргизстан Китай Кіпр Куба Кувейт Латвія Литва Ліван Лівія Македонія Малайзія Мальта Марокко Мексика Молдова Нідерланди Німеччина ОАЕ Пакистан Південна Корея Польща Португалія Росiя Румунія Саудівська Аравія Сенегал Сербія Сирія Сінгапур Словаччина Словенія США Таджикистан Туніс Туреччина Туркменістан Угорщина Узбекистан Україна Фінляндія Франція Хорватія Чехія Чорногорія Швейцарія Швеція Японія
Інші документи по цій країні  
IT та телекомунікації PR та реклама Будівництво Валюта Вироби з чорних та інших некоштовних металів Географічне розташування Державний устрій Довідкова інформація Економічне співробітництво Економічні новини Енергоносії Законодавство у сфері ЗЕД Захист внутрішнього ринку ЗЕД Інвестиції Інформаційно-аналітичні послуги Інші послуги Консалтингові послуги Кон’юнктура ринків Макроекономічні показники Митно-тарифне регулювання Міжурядова комісія Населення Нетарифне регулювання Святкові дні Страхування Товари агропромислового комплексу Товари кольорової металургії Товари легкої промисловості Товари фармацевтичної промисловості Товари хімічної промисловості Товари целюлозно-паперової промисловості та друкована продукція Товари чорної металургії Транспорт Транспортне машинобудування Транспортно-експедиційні послуги Туризм Фінансові послуги

 
Підписка на оновлення  

Українські експортери
ДИСКАВЕРИ БУРОВОЕ ОБОРУДОВАНИЕ (УКРАИНА), ООО
ул. Яворницкого, 41, г. Стрий, Львовская обл.
НЕПТУН, ООО
3-ий пер. Шевченка, 3, с. Б. Дальник, Беляевский район, Одесская область
КРАСОТА И ЗДОРОВЬЕ, ООО
ул. Сомовская, 12 Б, Харьков
КРИСТАЛЛ, ВИННИЦКИЙ ЗАВОД, ДП
ул. 600-летия, 21, г. Винница
Експортоспроможна продукція
KSG АGRO, ХОЛДИНГ
Туши и полутуши свиные

ТЕХНОТОН-ЛУГАНСК, ООО
Нить полипропиленовая мультифиламентная

КАЛИБР, ООО
Болты

Комерційні пропозиції
ФАРМАЦЕВТИЧНА КОМПАНІЯ "БАЄР АФЛАК"
Компанія зацікавлена в реалізації фармацевтичної прощукції в Україні

DOMESTAV, LTD.
Компанія зацікавлена в експорті ламелей для каркасу ліжка зі смереки, ялини, сосни, тополі або вільхи. ...

MIVINA S.R.O.
MIVINA s.r.o. зацікавлена в поставках з України: сантехніки, керамічної плитки, покрівельних матеріалів, ...

Крамниця-А
Тендери за кордоном
Бововняний очіс
Security Paper Mill India

Відбор компаній для проведення незалежних сертифікації та інспектування прибережних проектів
Oil and Natural Gas Corporation Ltd.

Аукціон на право користування надрами родовища кам'яного вугілля "Ташкумирське"
Держкомітет промисловості, енергетики та надрокористування Киргизької республіки