Міністерство економічного розвитку і торгівлі України
Державна підтримка
українського експорту
Укр | Eng | Рус
Торгівля з країнами світу
Перелік країн
Контакти диппредставництв
Довідка про країну
Економічне співробітництво

Огляд економіки

Торговельно-економічні відносини

Торговельні обмеження

Кон’юнктура ринків
Товарообіг з Україною

Дані країни перебування

Дані Держкомстату

Торгівля послугами

Правові питання

Угоди з Україною

Законодавство країни перебування

Міжурядова комісія

Про МК та її склад

Пошук партнера

Комерційні пропозиції від фірм в країні перебування

Торги/тендери в країні перебування

Міжнародні бізнес-події

Інвестиційне співробітництво

Аналіз інвестиційного співробітництва

Галузеві об’єднання
Корисні посилання
Відгуки про Портал
Міністерство регіонального розвитку та будівництва України
«Структура і функціональні можливості Інтернет-порталу державної підтримки українського експорту різнобічні і багатогранні та в майбутньому даний портал надасть всебічну підтримку просуванню українських товарів на зовнішніх ринках»

Украинские нефтепродукты
Целюлозно-паперова промисловість України (2007 р.)  
Параметри: Товари целюлозно-паперової промисловості та друкована продукція

 

Наприкінці 2003 р. в Україні 14 провідних підприємств та організацій, що працюють на вітчизняному ринку картонний-паперової продукції, об’єдналися в Асоціацію українських підприємств целюлозно-паперової галузі «Укрпапір».

Сьогодні у складі асоціації працює 31 підприємство:

  • ВАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат» (Львівська обл.);
  • ВАТ «Київський картонно-паперовий комбінат» (Київська обл.);
  • ВАТ «Ізмаїльський целюлозно-картонний комбінат» (Одеська обл.);
  • ДАХК «Укрпапірпром» (м. Київ);
  • ВАТ «Малинська паперова фабрика» (Житомирська обл.);
  • ВАТ «Львівкартонопласт» (м. Львів);
  • ВЕО «Укрвторма» (м. Київ);
  • ВАТ «Дніпропетровська паперова фабрика» (м. Дніпропетровськ);
  • ВАТ «Корюківська фабрика технічних паперів» (Чернігівська обл.);
  • ВАТ «Понінківський картонно-паперовий комбінат» (Хмельницька обл.);
  • ЗАТ «КСУ Техмонтаж» (м. Київ);
  • ТОВ «Донецьк-Вторма» (м. Донецьк);
  • ТОВ «ЕЛО Лтд» (м. Київ);
  • ТОВ «Август-Україна» (м. Київ);
  • ТОВ «Торгово-промислова група «Український папір» (м. Київ);
  • ТОВ «Інтерпап» (м. Дніпропетровськ);
  • ТОВ «Малинська фабрика спеціального паперу» (Житомирська обл.);
  • ТОВ «Тетрада» (м. Київ);
  • ТОВ «Школярик» м. Тернопіль);
  • ТОВ «Мрії збуваються!» (м. Київ);
  • ТОВ «Бриск» (м. Харків);
  • ТОВ «Прем’єр-папір» (м. Київ);
  • ВАТ «Український науково-дослідний інститут паперу» (м. Київ);
  • ТОВ «Полісвіт» (м. Дніпропетровськ);
  • ТОВ «Пен Лайн» (м. Дніпропетровськ);
  • ТОВ «Видавництво Поділля» (смт Літин, Вінницька обл.);
  • ЗАТ «Поліграфіст» (м. Київ);
  • ТОВ «ПКТП ОргБумПроект» (м. Київ);
  • ТОВ «Торговий Дім «Дукат»;
  • ЗАТ «Перспектива»;
  • ТОВ «Планета-сервіс-К»

Мета створення Асоціації – підвищення ефективності функціонування її членів, представлення і захист їх інтересів, сприяння економічному і соціальному розвитку підприємств целюлозно-паперового комплексу України і організацій, які працюють на ринку картонно-паперової продукції. Основним напрямом діяльності Асоціації є розробка і реалізація комплексної державної програми розвитку целюлозно-паперової промисловості до 2020 р. у сфері інвестиційно привабливої політики.

21 березня 2006 р. відбулася офіційна процедура підписання Меморандуму про співпрацю з Міжнародною фінансовою корпорацією і з липня 2006 р. здійснювалася практична робота з компанією Jaako Poyry щодо розробки Програми розвитку целюлозно-паперової промисловості України і вітчизняного ринку картонно-паперової продукції до 2020 р.

У 2007 р. була завершено роботу над проектом Програми.

Компанією Jaako Poyry було представлено обґрунтований документ, підготовлений на підставі наочного аналізу існуючої ситуації і перспектив розвитку картонний-паперового ринку сусідніх з Україною країн. Проект містить ряд конкретних пропозицій щодо напрямів розвитку. Сьогодні виконавча дирекція Асоціації «Укрпапір» на основі отриманого документа почала розробку проекту «Концепції розвитку целюлозно-паперової промисловості України» з метою подальшого надання даній цільовій програмі статусу державної.

Підприємства і організації – члени Асоціації посідають провідне місце серед всіх виробників картонно-паперової продукції України. За підсумками минулого року, на частку цих підприємств припадало близько 63% загального обсягу виробництва паперу і картону в Україні, 97,3% обсягу газетного паперу, 85% офсетного паперу, 97% картону коробкового, 77% зошитів.

В Україні впродовж 1990-2007 рр. відбувалися одночасно зміни показників рівня як виробництва, так і питомого споживання паперу, картону і виробів з них. У 2007 р. вперше за 17 років обсяг виробництва паперу і картону перевищив обсяг 1990 р. (912 тис. т), коли целюлозно-паперова промисловість України була на найвищому підйомі перед затяжним спадом. Загальне споживання картонно-паперової продукції в Україні тільки за останні вісім років зростало в середньому на 15,0% на рік і в 2007 р. оцінюється більше ніж в 1,5 млн т. З 2000 р. споживання паперу і картону в Україні збільшено в 2,5 раза. За розрахунками фахівців, до 2010 р. споживання паперової продукції в Україні перевищить 2,0 млн т, з яких більше 1,0 млн т буде забезпечено за рахунок імпорту.

Що ж до виробництва, експорту, імпорту і споживання картонно-паперової продукції в цілому і по окремих видах (газетний, офсетний, санітарно-гігієнічний папір, картон тарний, включаючи флютінг, коробочний, тара з гофрокартону, шпалери, зошити), то практично всі підприємства впродовж минулого року працювали стабільно, щомісячно збільшуючи обсяги виробництва і підвищуючи якість виробленої продукції.

У 2007 р. в Україні виготовлено 913,8 тис. т паперу і картону, що склало 113,9% від рівня попереднього року (802,4 тис. т в 2006 р.). Значний розвиток отримали підприємства – виробники картонних ящиків (темп приросту виробництва склав 115%), виробництво матеріалів для гофрокартону зросло на 21,1%, зошитів – на 15,5%.

 
1990
1995
2000
2005
2006
2007
Папір і картон, тис. т
912,0
304,0
409,6
768,8
802,4
913,8
Папір газетний,
тис. т
0
15,8
26,0
35,7
37,9
37,3
Папір-основа санітарно-гігієніч.,
тис. т
56,2
27,3
56,1
110,0
116,1
119,3
Картон тарний (включаючи папір для гофрування),
тис. т
100,5
98,7
210,3
434,2
451,4
551,9
Ящики з гофрокартону,
млн кв. м
286,0
120,8
171,1
654,7
685,5
804,1

Обмежені можливості Державного бюджету України впродовж останніх років не дозволяють виділяти централізовані фінансові кошти на розвиток вітчизняної целюлозно-паперової промисловості. Тому практично всі роботи з реконструкції і модернізації діючих виробництв галузеві підприємства здійснюють за рахунок власних коштів, коштів акціонерів і запозиченого банківського капіталу.

Важливою подією минулого року є введення в експлуатацію нового устаткування на галузевих підприємствах, завершення початих технічних робіт з модернізації і реконструкції встановлених потужностей.

Так, на ВАТ «Київський картонно-паперовий комбінат» в жовтні 2007 р. відбувся запуск другої черги гофрозаводу. Це самостійний виробничий комплекс, де встановлено новітнє устаткування, що дозволить випускати продукцію вищої якості. На заводі встановлені унікальні лінії внутрішньовиробничої логістики. Потужності нового гофроагрегату дозволять подвоїти існуючу продуктивність з випуску гофролиста до 250 млн кв. м. На картоноробній машині комбінату запущені в роботу системи автоматичного проведення полотна в сушильній частині і накаті, що дозволяє скоротити час на заправку КРМ майже вдвічі.

На Донецькій картонно-паперовій фабриці ТОВ «Донецьк-Вторма» завершена комплексна модернізація папероробного виробництва, що дозволить розширити асортимент, підвищити якість і збільшити обсяги продукції. З 5 вересня 2007 р. на підприємстві запрацювала система менеджменту якості ISO 9000.

На ВАТ «Рубежанський КТК» модернізована ПРМ №2, що дозволило збільшити швидкість машини, скоротити питому витрату пари і поліпшити якість продукції. Всього в розвиток української целюлозно-паперової промисловості впродовж 2000-2007 рр. інвестовано понад 140 млн USD. Основні обсяги інвестицій отримали ВАТ «Київський КПК», ВАТ «Рубежанський КТК», ВАТ «Жидачівський ЦПК», ВАТ «Корюківська ФТП», ВАТ «Ізмаїльський ЦКК» та інші найпотужніші підприємства галузі.

За висновком зарубіжних експертів, український ринок картонно-паперової продукції вважається досить перспективним щодо залучення інвестицій і отримання реального прибутку.

Серед існуючих проблем у галузі, перш за все, необхідно відзначити проблему сировинного забезпечення виробництва картонно-паперової продукції. Це, безумовно, не нова проблема, рішення якої полягає в створенні в Україні потужностей з випуску целюлози, проте економічний стан країни поки що не дозволяє її вирішити. Тому сьогодні першочерговим завданням є забезпечення розвитку ринку вторинної сировини, тобто макулатури. Вітчизняне виробництво паперу і картону значною мірою базується на макулатурній сировині, частка якої в композиції волокна перевищує 80%. Підприємства галузі продовжують вкладати значні інвестиції в розвиток системи заготівлі макулатури в Україні. Проте сьогодні відчувається реальний дефіцит макулатури. Введення в експлуатацію додаткових потужностей, звичайно, призведе до збільшення споживання і подальшого зростання дефіциту макулатури.

Целюлозно-паперова промисловість України показала останніми роками досить позитивні результати зростання обсягів виробництва. При цьому резерви інтенсивного розвитку залишилися лише на середніх і малих підприємствах. Можливості нарощування обсягів виробництва на великих підприємствах за рахунок інтенсивних чинників практично вичерпані.

Основним напрямом розвитку вітчизняних підприємств целюлозно-паперової промисловості на найближчу перспективу залишається здійснення реконструкції і модернізації діючих машин, що виробляють папір і картон, удосконалення існуючих технологічних схем виробництва картонно-паперової продукції, впровадження нових, ефективніших хімікатів і технологічних добавок з метою підвищення якості готової продукції.

Треба також очікувати прискореного розвитку технологій, пов’язаних із використанням природних місцевих ресурсів, зокрема з переробкою соломи, вільний ресурс якої в Україні достатній.

На сьогодні на українському ринку картонно-паперової продукції є досить вільних ніш, розвиток яких повинен бути привабливим для інвесторів. Найбільш ефективними напрямами інвестування, на думку фахівців асоціації, може бути розвиток виробництва наступної продукції:

  • волоконні напівфабрикати для виробництва картонно-паперової продукції на основі використання однорічних рослин (солома тощо);
  • друкарські види паперу;
  • перфорований папір для формулярів;
  • офісний папір для розмножувальної техніки;
  • мішковий папір.

Аналіз підсумків роботи вітчизняних картонно-паперових підприємств і стан їх активів дозволяють визначити ключові проблеми подальшого розвитку целюлозно-паперової промисловості України і довести, що поетапна модернізація діючих активів через механізм так званого проектного фінансування – це єдиний реальний шлях розвитку діючих підприємств української целюлозно-паперової промисловості на найближчий час.

Виробництво основних видів целюлозно-паперової продукції за січень – грудень 2007 р.

Види продукції
Січень – грудень 2007
2006
% до 2006
Папір газетний, т
 
 
 
Жидачівський ЦПК
36306
37317
97,3
Кронекс Україна
983
542
181,4
Всього
37289
37859
98,5
Папір для письма і друкування, т
 
 
 
Дніпропетровська ПФ
14046
14221
98,8
Кронекс Україна
2540
1876
135,4
Всього
16586
16097
103,0
Папір туалетний, тис. рул.
 
 
 
Київський КПК
269143
262155
102,7
Кохавинська ПФ
58890
46479
126,7
Моквинська ПФ
8585
6589
130,3
Львівкартонопласт
1659
9769
17,0
Всього
338277
324992
104,1
Україна
503484
441648
114,0
Картон тарний, включаючи папір для гофрування, т
 
 
 
Рубежанський КТК
199171
164113
121,4
Жидачівський ЦПК
111217
100301
110,9
Київський КПК
125557
103650
121,1
Ізмаїльський ЦКК
35105
30867
113,7
Дніпропетровська ПФ
17626
13739
128,3
ТОВ «Донецьк-Вторма»
20666
15190
136,1
Миропільська ПФ
11531
9896
116,5
ВАТ «Львівкартонопласт»
3509
2155
162,8
Чижевська ПФ
5845
5520
105,9
Понінківський КПК
0
0
0
ЗАТ «Славута-Папір»
75
154
48,7
ЗАТ «Колопапір»
2728
5226
52,2
Моквинська ПФ
218
0
 
ВАТ «Луцький КРК»
18675
1228
15,2р
Всього
551923
452039
122,1
Картон коробочний, т
 
 
 
ВАТ «Київський КПК»
84391
95056
88,8
Жидачівський ЦПК
12626
11965
105,5
ВАТ «Львівкартонопласт»
5104
3130
163,1
Луцький КРК
3095
1565
197,8
Україна
105216
111716
94,2
Картон палітурний, т
 
 
 
Жидачівський ЦПК
2439
2263
107,8
Луцький КРК
3663
2473
148,1
Україна
6102
4736
128,8
Шпалери, тис. умов. кусків
 
 
 
Корюківська ФТП
83292
89237
93,3
Україна
170111
159119
106,9
Деревна маса, т
 
 
 
Жидачівський ЦПК
32623
33345
97,8
Луцький КРК
2190
2155
101,6

Подібна інформація про інші країни  
Латвія Польща Словаччина Україна Швеція
Інші документи по цій країні  
IT та телекомунікації PR та реклама Будівництво Валюта Вироби з чорних та інших некоштовних металів Географічне розташування Державний устрій Довідкова інформація Економічне співробітництво Економічні новини Енергоносії Законодавство у сфері ЗЕД Захист внутрішнього ринку Зв'язок ЗЕД Інвестиції Інформаційно-аналітичні послуги Інше машинобудування Інші послуги Каміння, скло, кераміка Консалтингові послуги Кон’юнктура ринків Макроекономічні показники Митно-тарифне регулювання Міжурядова комісія Мінеральна сировина Населення Національна символіка Нетарифне регулювання Святкові дні Страхування Товари агропромислового комплексу Товари деревообробної промисловості Товари кольорової металургії Товари легкої промисловості Товари фармацевтичної промисловості Товари хімічної промисловості Товари целюлозно-паперової промисловості та друкована продукція Товари чорної металургії Точне машинобудування Транспорт Транспортне машинобудування Транспортно-експедиційні послуги Туризм Фінансові послуги

 
Підписка на оновлення  

Українські експортери
ДИСКАВЕРИ БУРОВОЕ ОБОРУДОВАНИЕ (УКРАИНА), ООО
ул. Яворницкого, 41, г. Стрий, Львовская обл.
НЕПТУН, ООО
3-ий пер. Шевченка, 3, с. Б. Дальник, Беляевский район, Одесская область
КРАСОТА И ЗДОРОВЬЕ, ООО
ул. Сомовская, 12 Б, Харьков
КРИСТАЛЛ, ВИННИЦКИЙ ЗАВОД, ДП
ул. 600-летия, 21, г. Винница
Експортоспроможна продукція
KSG АGRO, ХОЛДИНГ
Туши и полутуши свиные

ТЕХНОТОН-ЛУГАНСК, ООО
Нить полипропиленовая мультифиламентная

КАЛИБР, ООО
Болты

Комерційні пропозиції
ФАРМАЦЕВТИЧНА КОМПАНІЯ "БАЄР АФЛАК"
Компанія зацікавлена в реалізації фармацевтичної прощукції в Україні

DOMESTAV, LTD.
Компанія зацікавлена в експорті ламелей для каркасу ліжка зі смереки, ялини, сосни, тополі або вільхи. ...

MIVINA S.R.O.
MIVINA s.r.o. зацікавлена в поставках з України: сантехніки, керамічної плитки, покрівельних матеріалів, ...

Тендери за кордоном
Бововняний очіс
Security Paper Mill India

Відбор компаній для проведення незалежних сертифікації та інспектування прибережних проектів
Oil and Natural Gas Corporation Ltd.

Аукціон на право користування надрами родовища кам'яного вугілля "Ташкумирське"
Держкомітет промисловості, енергетики та надрокористування Киргизької республіки