Огляд українсько-кубинського торговельно-економічного співробітництва (10 місяців 2008 року)
Сприятливим чинником успішного розвитку українсько-кубинського торговельно-економічного співробітництва є те, що за часів колишнього СРСР саме Україна формувала авіаційний, автовантажний, тракторний, локомотивно-залізничні парки Куби, забезпечувала технологічним устаткуванням енергогенеруючі і цукропереробні підприємства.
Значна частина цієї техніки та обладнання експлуатується і сьогодні, однак існує потреба в її ремонті та модернізації. Існує також потреба в перепідготовці відповідних спеціалістів.
У 2008 році продовжувалася тенденція попередніх років до зростання обсягів товарообігу двома державами.
Так, за 10 місяців 2008 р., у порівнянні з усім 2007 р., загальний обсяг торгівлі зріс на 124%, склавши 48,1 млн.дол. (у 2007 р. 21,43 млн. дол.); при цьому експорт України збільшився на 182% (45,4 млн. дол.), імпорт зріс на 69% (2,7 млн.дол.); позитивне торговельне сальдо зросло на 197% (42,7 млн.дол.). У структурі українського експорту вперше перевагу набули несировинні матеріали та технічні засоби.
Зокрема, основними позиціями українського експорту були вантажні автомобілі та автомобілі спецпризначення, трактори, мінеральні добрива, шини пневматичні гумові; імпорту – кров людей та тварин, хімічні компоненти для фармацевтичної промисловості, концентрати фруктових соків.
Аналіз потреб кубинського ринку та специфіки національної економіки дозволяє зробити висновки щодо перспективності розвитку двостороннього ТЕС за наступними напрямками:
- постачання на Кубу широкого спектру продукції машинобудування, в першу чергу, вантажних автомобілів, тракторів, локомотивів та рухомого складу залізниць, авіаційної техніки та холодильного обладнання; опрацювання можливістей створення складального (ремонтного) виробництва згаданої техніки;
- будівництво енергогенеруючих об’єктів, ліній електропередач;
- участь у розвідці, видобутку, переробці та транспортуванні вуглеводнів;
- взаємне постачання продуктів харчування, налагодження на Кубі ліній з переробки агропродукції;
- налагодження взаємних поставок продукції фармацевтичної галузі.
Дієвим інструментом координації усього комплексу двосторонньої економічної взаємодії є Міжурядова комісія з питань торговельно-економічного та науково-технічного співробітництва, останнє ІХ засідання якої відбулося у Києві у жовтні 2007 р.
Ефективному просуванню вітчизняної продукції на ринки Куби та інших держав регіону сприяє участь українських підприємств у щорічних міжнародних виставкових заходах, які проходять на Кубі, наймасштабнішим з яких є Міжнародний Гаванський ярмарок, що проходить восени.
Щодо стану українсько-кубинського інвестиційного співробітництва, слід зазначити, що на сьогодні обсяги прямих кубинських інвестицій в економіку України становлять 334 тис. дол., розподілившись за наступними галузями: охорона здоров’я та надання соціальної допомоги – 74,9%, інжинірінг – 18,7%, промисловість – 6,5%. Українських інвестицій в економіку Республіки Куба не зафіксовано.
|