Торговельні відносини України та Румунії (2001 – 2008 рр.)
Торговельні відносини України та Румунії протягом 2001-2008 років розвивались достатньо динамічно. Так, річний двосторонній товарообіг за даний період зріс майже у 3,6 рази, при цьому український експорт збільшився у 2,4 рази, імпорт румунських товарів та послуг – у 14,5 разів.
Проте у період січень-липень ц.р. у зв’язку із негативним впливом світової економічної кризи, спостерігається спад об’ємів товарообігу між Україною та Румунією, зокрема імпорту з України. Так, за даними Національного інституту статистики станом на 31.07.2009 року загальний обсяг товарообігу між Україною та Румунією становив 379,3 млн. дол. США, з якого експорт - 171,3 млн. дол., імпорт – 208 млн. дол., позитивне сальдо на користь Румунії становить 36,7 млн. дол. У порівнянні з аналогічним періодом минулого року в цілому товарообіг зменшився на 63%.
Основними статтями українського експорту до Румунії були: недорогоцінні метали та вироби з них (чавун, феросплави, напівфабрикати із заліза та нелегованої сталі, стальний прокат), мінеральні продукти (залізна руда та залізорудні концентрати, вугілля, нафта та нафтопродукти), продукція хімічної промисловості (карбід, етилен, вінілхлорид, метиловий спирт, добрива), деревина та вироби з дерева.
Серйозними перешкодами, що заважають нарощуванню обсягів експорту до Румунії є низький рівень застосування сучасних інструментів оплати за поставлену продукцію, з використанням банківських інструментів гарантування платежів з їх відповідним відтермінуванням, низький рівень присутності українських компаній на ринку країни, що робить проблематичним застосування відтермінування оплати за товари та послуги, а це є практично правилом роботи як на ринку Румунії, так і ЄС. Багато компаній відмовляються від української продукції саме з причин необхідності здійснення передоплати, купуючи при цьому дорожчу продукцію власного виробництва, або з країн ЄС. Негативно відбивається на експортних можливостях середнього бізнесу України проблема відшкодування експортного ПДВ, відсутність необхідних сертифікатів якості, відсутність післяпродажного сервісу (йдеться про машинобудівну продукцію), незначна участь у виставках та презентаціях.
На даний час залишається надзвичайно низьким рівень інвестиційного співробітництва з Румунією. Це зумовлено тим, що на даний час Румунія, як і Україна, не відноситься до країн-донорів капіталу і сама потребує значних інвестицій для модернізації економіки. За даними Національного Інституту статистики Румунії, станом на 31.12.2008 року в Румунії зареєстровано 356 спільних румунсько-українських підприємств, вартість українських інвестицій становить 9,75 млн. дол. США.
|