Зовнішньоекономічна політика Словацької Республіки продовжує будуватись на підвалинах внутрішньої економічної ситуації та на засадах зовнішньоекономічної політики Європейського Союзу. Уряд СР продовжуватиме Спільну торговельну політику, основи якої були закладені у Римському договорі про створення Європейської економічної спільноти.
Основні економічні умови функціонування ЄС матимуть вирішальний вплив на зовнішньоекономічну діяльність СР. Внутрішня економічна діяльність Уряду СР та впровадження спільних заходів ЄС по послабленню та подоланню наслідків світової фінансової та економічної кризи, підвищенню рівня спільної енергетичної безпеки, частковій консолідації фінансових фондів сприятиме повноті інтеграції країни до спільного економічного простору ЄС.
У ІІІ-му кварталі 2009 року почав знижуватись негативний вплив світової фінансової та економічної кризи на економіку Словацької Республіки, відбувається поступове сповільнення економічного спаду, передумовою якого стали високий ступінь залежності національної економіки від іноземного капіталу та припливу іноземних інвестицій, а також експортна орієнтація промисловості СР.
Зниження рівня фінансування промислових підприємств з іноземним капіталом, які є найкрупнішими виробниками і роботодавцями країни, частково компенсоване прямою державною допомогою і наданням тимчасових податкових пільг, що дозволило уникнути подальшого зменшення обсягів випуску продукції та скорочення кількості робочих місць на цих підприємствах.
Однак, у той же час залишаються актуальними взаємопов'язані проблеми зростання дефіциту державного бюджету та зниження рівня зайнятості у Словаччині.
Показники зовнішньоекономічної діяльності у І півріччі 2009 р. значно погіршились у порівнянні з відповідним періодом попереднього року.
Згідно з даними Статистичного управління СР, зовнішній торговельний обіг (ЗТО) порівняно з І півріччям 2008 р. зменшився на 29,6% та склав 36,769 млрд. євро, але сальдо зовнішньоторговельного обігу СР стало позитивним і склало 196,1 млн. євро.
Динаміка змін показників зовнішньоекономічної діяльності, а саме зниження обсягів імпорту (18,287 млрд. євро) на 29,7%, а експорту (18,483 млрд. євро) на 28,4% з урахуванням початку виходу з кризи орієнтованого на експорт промислового виробництва дозволяє прогнозувати поступове подальше збільшення зовнішньоторговельного балансу СР.
Аналіз зовнішньої торгівлі Словацької Республіки за територіальною направленістю протягом січня-червня 2008 р. показує, що найбільші її обсяги – 93,8% експорту та 71,9% імпорту припадають на Європу (на ЄС – 85,4% експорту і 67,3% імпорту), 3,9% словацького експорту і 18,6% імпорту – на Азію, 1,6% експорту і 2,1% імпорту – на Америку, 0,6% експорту і 0,4% імпорту – на Африку та 0,1% експорту і 0,05% імпорту – на Австралію і Нову Зеландію.
У розрізі країн найкрупнішим торговельним партнером СР залишається Німеччина – 20,1% експорту та 16,4% імпорту.
За товарною номенклатурою у зовнішньоторговельному обігу Словаччини найбільшу питому вагу у І півріччі 2009 р. мали товари наступних розділів: XVI "Машини, устаткування, механізми", XVII "Засоби наземного, повітряного та водного транспорту", V "Мінеральні продукти" та VII "Пластмаси і каучук".