Проблемні питання економічного характеру у відносинах України зі Швецією (липень 2009)
Проблемним питанням двосторонніх економічних відносин залишається значне від’ємне сальдо торговельного балансу між Україною і Швецією – п’ятиразове перевищення шведського експорту відносно українського імпорту.
Її причинами, насамперед, є :
- існування тарифних обмежень щодо сільськогосподарської продукції в рамках Єдиної сільськогосподарської політики ЄС,
- відмінність українських технологічних стандартів від європейських,
- недостатня обізнаність вітчизняних підприємців щодо потреб шведського ринку та умов діяльності на ньому психологічні проблеми українських виробників, які з острахом відносяться до освоєння шведського ринку товарів та послуг.
Подальший розвиток інвестиційного співробітництва стримується довготривалою невирішеністю питання виділення земельних ділянок для будівництва в Києві та Київській області двох торговельних комплексів компанії „ІКЕА”, яка планує залучити до цього проекту понад 600 млн. дол. США.
Іншою проблемою залишається невирішеність питання виділення земельної ділянки шляхом продажу або передачі в довготермінову оренду компанії „ТетраПак Україна” для розширення складських територій її заводу у Подільському районі Києва. Натомість щороку Київською міською владою з компанією укладаються угоди короткотермінової оренди зазначеної території. „Тетра Пак” погрожує у цьому зв’язку перенести своє виробництво в Росію.
Банк SEB, що належить до чотирьох найбільших банків Швеції, є одним з провідних іноземних інвесторів в Україні. Він, зокрема, володіє активами колишнього українського банку „Ажіо” (нині - „SEBUkraine”), а також на початку поточного року збільшив до 98,44% частку своїх активів в іншому українському банку – „Факторіал” (м.Харків).
Проблемним у діяльності банку SEB в Україні є питання придбання земельної ділянки в м.Київ за адресою вул.Червоноармійська, 10, на якій розташований будинок, що є його власністю, і в якому знаходиться головний офіс банку в Україні. Керівництво Київської міської державної адміністрації, запропонувавши ще у грудні 2006 р. оформити купівлю згаданої земельної ділянки, відтоді умисно зволікає з розглядом підготовлених банком документів.
Традиційною проблемою залишається довготривале зволікання з поверненням компаніям-експортерам зі шведським капіталом належних сум податку на додану вартість.
|