2014 – 12 міс. Торговельно-економічне співробітництво між Україною та Швецією
Торговельно-економічне співробітництво між Україною та Королівством Швеція сьогодні перебуває на етапі якісної трансформації, в рамках якої змінюється структура зовнішньої торгівлі та збалансовується сальдо товарообороту. До найважливіших статей експорту України до Швеції, за даними Державної статистики України на січень 2015 р., входять: чорні метали (26%), деревина і вироби з деревини (18,7%), меблі (5,9%),складові елементи ядерних реакторів (5,6%), пластмаси, полімерні матеріали (5,3%), продукти неорганічної хімії (5%), текстильний одяг (4,9%). В імпорті Швеції до України переважають: папір та картон (26,3%),елементи ядерних реакторів (14,2%), електричні машини (12,6%), жири та олії тваринного або рослинного походження (8,1%), вироби з чорних металів (5,4%), пластмаси і полімерні матеріали (5,4%), мінеральні палива, нафта і продукти її перегонки (4%). Структура українського експорту поступово змінюється, розширюється номенклатура товарів, зменшується відсоток сировинної складової поставок та збільшується питома вага готової продукції. Водночас, негативне сальдо торговельного балансу поступово скорочується. Так за 9 місяців 2014 р. негативне для України сальдо товарообороту зменшилося вдвічі з 417 млн. доларів США до 201 млн. доларів США.
За оцінками диппредставництва, шведський ринок став більш відкритим для українських товарів, порівняно з аналогічним періодом попереднього року. Так, у 2014 році експорт української продукції до Швеції зріс на 10%. Обсяги експорту чорних металів зменшилися на 11,4 %. Для інших українських експортно-утворюючих груп товарів кон’юнктура залишалася стабільно позитивною: обсяги деревини і виробів з деревини зросли на 11,5%; меблів – на 5,1%; ядерних реакторів, котлів та машин – на 16%; пластмаси та полімерних матеріалів – на 18,1%. До числа експортно-утворюючих товарів долучилися продукти неорганічної хімії (4,7% від загального обсягу експорту). Позитивні тенденції також спостерігаються стосовно зростання експорту: насіння і плодів олійних рослин; килимів; готових текстильних виробів; електричних машин; суден; приладів та апаратів оптичних і фотографічних.
Сальдо зовнішньої торгівлі зі Швецією продовжує залишатися негативним для нашої держави (224 млн. доларів США), в той час як обсяг шведського імпорту в Україну скоротився на 28,7% порівняно з аналогічним періодом минулого року. За цей період зросли обсяги імпорту зі Швеції в Україну чорних металів ( 15 038 млн.дол.США) на фоні скорочення імпорту риби та ракоподібних (1,017 млн доларів США), органічних хімічних сполук (837 тис. доларів), спеціальних тканин (362 тис. доларів), перлів, дорогоцінного або напівдорогоцінного каміння (332 тис. доларів), різних готових виробів (1,5 млн. доларів).
Одним з найбільш перспективних напрямів двостороннього співробітництва традиційно залишається енергетична галузь, зокрема, з огляду на необхідність здійснення модернізації енергетичного сектору економіки України, спрямованої, перш за все, на впровадження новітніх технологій, збільшення ефективності існуючих потужностей.
Значний потенціал співпраці є в галузях використання відновлювальної енергії, зокрема, у контексті утилізації та переробки відходів, запозичення Україною відповідного досвіду та передових технологій шведських компаній, а також в телекомунікаційній галузі, сферах енергозбереження та захисту довкілля, ядерної безпеки тощо.
|