ЄС: перегляд правил щодо безпеки споживчих товарів
В середині березня 2013 року Європейська Комісія (ЄК) повідомила СОТ про розробку Проекту Регламенту Європарламенту та Ради щодо безпеки споживчих товарів на заміну чинних директив ЄС у цій сфері. Цей Проект є частиною ширшої законодавчої ініціативи ЄС "Пакет норм щодо безпеки продукції та нагляду за ринком", що розроблено з метою підвищення безпеки та захисту здоров‘я людини. Ухвалення документу очікується в першому півріччі 2014 року. Термін подачі коментарів спливає 14 червня 2013 року.
15 березня 2013 року Європейська Комісія (ЄК) повідомила секретаріат СОТ про розробку Проекту Регламенту Європарламенту та Ради щодо безпеки споживчих товарів з метою перегляду чинних правил ЄС з безпеки цієї продукції. (Відповідно до нотифікації ЄС G/TBT/N/EU/98 від 15 березня 2013 року) В разі ухвалення документ має замінити Директиву Ради 87/357/EEC та Директиву ЄС 2001/95/EC.
Проект містить норми, що мають забезпечити виконання ключової вимоги до споживчих товарів на ринку ЄС, а саме безпеки такої продукції. Документ включає перелік чітких зобов'язань для економічних операторів (виробників, імпортерів, дистриб'юторів), зокрема щодо підготовки технічної документації, вимог до маркування та контролю за обігом товару в ланцюзі постачань, включаючи правила зазначення країни походження продукту.
Крім того, передбачається спрощення значної кількості процедур для гармонізації стандартів у цій сфері з Загальним Регламентом щодо безпеки продукції та новим Регламентом (ЄС) № 1025/2012 щодо стандартизації в ЄС. Проект є частиною ширшої законодавчої ініціативи ЄС "Пакет норм щодо безпеки продукції та нагляду за ринком", який розроблено з метою підвищення безпеки та захисту здоров‘я людини.
Сфера дії документу поширюється на товари, що призначені для споживачів або входять до пакету послуг, що надаються споживачеві. Водночас ці правила не поширюються на:
-
лікарські засоби для людини або тварин;
-
продукти харчування;
-
матеріали й вироби, що контактують з харчовими продуктами;
-
корми;
-
живі рослини та тварини, ГМО продукцію;
-
похідні продукти тваринного походження;
-
засоби захисту рослин;
-
професійне обладнання;
-
антикваріат.
Ухвалення документу очікується в першому півріччі 2014 року, термін подачі коментарів спливає 14 червня 2013 року.
Нотифікація може бути цікавою для широкого кола підприємств України, що займаються виробництвом та постачанням споживчих товарів до ЄС або мають намір експортувати цю продукцію в майбутньому. Водночас, вона може бути цікавою й для імпортерів цієї продукції.
Обсяги експорту споживчих товарів (за виключенням наведеного вище переліку) в загальному обсязі українського експорту до ЄС складають в середньому близько 5%. Відповідна частка для імпорту становить близько 6%.
Отже, українські експортери мають враховувати оновлені правила щодо безпеки споживчих товарів при постачанні своєї продукції до ЄС. З іншого боку, ухвалення зазначених змін сприятиме більшій безпеці споживчих товарів на ринку ЄС, а також безпеці товарів цієї категорії, які імпортуються з ЄС та інших країн, що виконують стандарти ЄС.
Джерело: Інформаційний бюлетень «Відомості країн СОТ» (Випуск 12, березень 2013, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій)
|