Щодо існуючих проблем в україно-грузинських торговельно-економічних відносинах
Інформуємо, що в результаті прийняття 14 квітня 2009 р. Урядом Грузії постанови щодо внесення окремих видів продукції до переліку товарів, які потребують отримання дозволу на імпорт у Службі безпеки продовольства, ветеринарії та захисту рослин Міністерства сільського господарства Грузії, до згаданого переліку країною перебування додатково було включено борошно. За інформацією місцевих компаній-імпортерів, що мають торгові відносини з українським партнерами, починаючи з другої половини квітня поточного року у грузинських імпортерів українського борошна почали виникати серйозні проблеми з ввезенням вказаної продукції на територію країни перебування. Так, не дивлячись на неодноразові звернення грузинських підприємців із відповідними заявами до Служби безпеки продовольства щодо надання дозволу на здійснення імпорту борошна, а також зустрічі з керівництвом Міністерства сільського господарства, в т.ч. з міністром Б.Квезерелі, вказане питання бізнесменам вирішити так і не вдалося. У встановлені грузинським законодавством терміни (до 30 діб з дати подання заяви на отримання дозволу на ввезення продукції), компанії-імпортери від Служби безпеки продовольства жодної відповіді не отримали. З огляду на вказане, на митній території Грузії на кордоні із Азербайджаном вже більше місяця продовжує утримуватися більше ніж 34 тони пшеничного борошна виробництва ДП «Новопокровський комбінат хлібопродуктів» (договір на постачання продукції до Грузії протягом 2009 року № 221 від 14.04.09р., укладений підприємством із ТОВ «Елнад» (Грузія)).
За неофіційним коментарем спеціалістів Служби безпеки продовольства, ветеринарії та захисту рослин Міністерства сільського господарства Грузії, прийняття згаданого документу ймовірно пов’язано із намаганням Уряду Грузії, під впливом лобіювання інтересів представників деяких грузинських ділових кіл, максимально залучити власні потужності борошнопереробних підприємств. У згаданому контексті слід відмітити, що у 2009 році, в рамках державної програми «дешевого кредиту» на реалізацію проектів малого та середнього бізнесу, майже 30% всього кредиту (близько 11 млн. дол. США) Урядом Грузії виділено саме місцевим компаніям-виробникам борошна.
За коментарем грузинських компаній-імпортерів українського борошна, процедура отримання відповідних дозволів щодо ввозу вказаної продукції передбачає розгляд відповідної заяви поставщика у Службі безпеки продовольства Міністерства сільського господарства протягом одного місяця. При цьому компанією-імпортером подаються такі документи: заява, реєстраційні дані, копія контракту та квитанція про сплату суми у 25 ларі. Проте, не дивлячись на проходження компанією «Елнад» вищеназваної процедури більше місяця назад, на цей час, без будь-яких пояснень, представники Служби безпеки продовольства продовжують штучно затягувати у часі та блокувати процедуру розмитнення в Грузії придбаного нею українського борошна. Таким чином, штучним блокуванням ввезення на територію Грузії борошна з України грузинською стороною впроваджуються торговельні обмеження імпорту до країни перебування продукції українського походження, що може негативно вплинути на стан двосторонніх економічних взаємин, а враховуючи той факт, що протягом 2008 року питома вага борошна українського виробництва до Грузії складала більше 50% від всього обсягу імпорту вказаної продукції до країни перебування, загроза можливої втрати сегменту ринку для України у поточному році орієнтовно може оцінюватися у сумі близько 30 млн. доларів США на рік.
Крім того, додатково повідомляємо, що 25 травня ц.р. до ТЕМ у складі Посольства України в Грузії з даного питання звернулися також представники ДП «Новопокровський комбінат хлібопродуктів», які найближчим часом планують подати відповідні звернення з цього питання на адреси Міністерства економіки України та Посольства України в Грузії. |