Законодавчі зміни в Грузії у сфері міжнародної торгівлі сільськогосподарською продукцією (лютий 2010 р.)
Для подальшої активізації двостороннього співробітництва у сфері АПК з поточного року грузинською стороною анульовані практично всі сертифікати на м’ясні вироби українського походження (на м'ясо яловичини – з 01.01.2010 р., на м'ясо птиці – з 01.02.2010 р.), залишивши лише сертифікацію живих тварин та худоби. Таким чином, Грузія намагається ліквідувати існуючі санітарні бар’єри між нашими державами.
З цього ж року, українську та білоруську продукцію, яка слідує через Грузію транзитом до інших країн, звільнили від необхідності оформлення відповідних санітарно-ветеринарних документів на транзит.
Крім того, в поточному році в Грузії впроваджуються окремі законодавчі ініціативи щодо посилення контролю за якістю продуктів. З цією метою відповідні зміни вносяться до Закону Грузії «Про безпеку продовольства» та інших законодавчих актів.
Так, з 1 січня 2010 року в країні перебування увійшов в силу закон, відповідно до якого посилюється контроль над продуктами харчування, що торкнувся всіх розташованих в Грузії великих підприємств, які виробляють м'ясо, рибу, хліб та інші продукти. Моніторинг також буде встановлений і на об'єкти тваринництва. Законом передбачено, що навіть у разі виявлення дрібних порушень, до порушників встановлюватимуться спеціальні санкції.
Аналогічний моніторинг по відношенню до торговельних об’єктів Міністерство сільського господарства планує ввести з 2011 року, що передбачатиме перевірку всієї виставленої на продаж агропромислової продукції.
З 1 лютого ц.р. в Грузії розпочалася реєстрація підприємств, що випускають харчові продукти. Перевірка підприємств, орієнтованих на експорт в країни ЄС розпочнеться з 2011 року, але не пізніше 31 грудня. В 2013 році (не пізніше 31 грудня) повинна розпочатися перевірка підприємств, що виробляють продовольство високого ступеня ризику, окрім продукції тваринного походження. Решта підприємств почнуть перевіряти в 2015 році, а підприємства, що випускають продукцію тваринного походження – з 2017 року.
Згаданий законопроект розроблений на основі рекомендації Єврокомісії і Євросоюзу та передбачає повне задіювання закону «Про безпеку і якість продуктів харчування».
Як відзначено в дослідженні, що провела Міжнародна фінансова корпорація, в процесі впровадження в Грузії міжнародних стандартів продуктової безпеки близько 90% діючих в країні компаній по виробництву продуктів потребують відповідної допомоги. Дослідження показало, що практика продуктової безпеки і управління якості в Грузії є надзвичайно слабкими. Більше 70% респондентів не мають достатніх знань у зв'язку з даним законом і стандартами, що вказує на необхідність проведення тренінгів і консультацій. Разом з тим, більшість опитаних вважає, що впровадження передбаченої новим законом регуляції зробить позитивний вплив на їх бізнес.
|