ЄС: спрощення системи контролю за продукцією сільського господарства та харчової промисловості
У другій половині травня 2013 року ЄС оприлюднив повідомлення про розробку Проекту регламенту ЄС щодо офіційного контролю та інших офіційних заходів, які здійснюються з метою забезпечення виконання норм законодавства щодо продуктів харчування, кормів, здоров'я тварин й рослин, рослинного репродуктивного матеріалу та засобів захисту рослин. Проект розроблений з метою спрощення та консолідації чинних норм у сфері контролю за продукцією сільського господарства та харчової промисловості в єдиному документі. При цьому передбачається скасування та внесення змін до низки законодавчих актів ЄС. Термін подачі коментарів – до 14 вересня 2013 року. Дату ухвалення та набуття чинності документу буде визначено пізніше.
17 травня 2013 року Європейська комісія повідомила секретаріат СОТ про розробку Проекту регламенту ЄС щодо офіційного контролю та інших офіційних заходів, які здійснюються з метою забезпечення виконання норм законодавства щодо продуктів харчування, кормів, здоров'я тварин й рослин, рослинного репродуктивного матеріалу та засобів захисту рослин.iii
Головною метою Проекту є спрощення системи заходів з контролю за продукцією сільського господарства та харчової промисловості з одночасним скасуванням попереднього регламенту у цій сфері (зокрема, Регламенту (EC) №882/2004) та внесенням змін до низки інших законодавчих актів ЄС.iv Таке спрощення має відбутися за рахунок консолідації чинних норм у різних областях (зокрема, щодо офіційного контролю за залишками, імпортом товарів та здоров'ям рослин) в єдиному документі.
Проект спрямований на підвищення рівня безпеки у секторі сільського господарства та харчової промисловості шляхом зміцнення механізмів правозастосування відповідних норм ЄС та забезпечення ефективніших заходів з контролю за відходами, а також щодо продуктів харчування та кормів, рослин, насіння рослин і репродуктивним матеріалів тощо.
Звертаємо увагу на те, що консолідація вказаних норм також стосуватиметься контролю за імпортом тварин й іншої зазначеної вище продукції з третіх країн, зокрема й з України.
Термін подачі коментарів – до 14 вересня 2013 року. Дату ухвалення та набуття чинності документу буде визначено пізніше.
Очікується, що заплановані зміни матимуть вплив, в першу чергу, на вітчизняних виробників – експортерів сільськогосподарської продукції та продуктів харчування до ЄС. У 2012 року частка експорту такої продукції у загальному обсязі експорту України до країн ЄС становила близько 18%.
Отже, українським експортерам слід звернути увагу на зміни у системі контролю за продукцією сільського господарства та харчової промисловості при ввезенні їхньої продукції до країн Європейського Союзу.
iii Відповідно до нотифікації ЄС G/SPS/N/EU/43 від 17 травня 2013 року
iv З повним текстом Регламенту можна ознайомитись за адресою: http://members.wto.org/crnattachments/2013/sps/EEC/13_1929_00_e.pdf
Джерело: Відомості країн членів СОТ, Інформаційний бюлетень №17 (липень), Інститут економічних досліджень та політичних питань
|