ЄС: перегляд максимального рівня залишків отруйних речовин у продуктах рослинного та тваринного походження
Наприкінці березня 2013 року Європейська Комісія (ЄК) повідомила СОТ про внесення змін до Регламенту (ЄК) № 396/2005 щодо максимального рівня залишків (МРЗ) бітертанола, хлорфенвінфоса, додіна та вінклозоліна у певних видах продукції. Пропонується переглянути МРЗ цих отруйних хімікатів у деяких продуктах тваринного та рослинного походження (переважно зменшити). Метою документу є підвищення безпеки харчових продуктів. Ухвалення змін очікується в червні 2013 року. Термін подачі коментарів спливає 26 травня 2013 року.
27 березня 2013 року Генеральна дирекція охорони здоров'я та захисту прав споживачів Європейської Комісії (ЄК) повідомила секретаріат СОТ про розробку додатків до Проекту постанови ЄК про внесення поправок до Додатків II, III і V Регламенту (ЄК) № 396/2005 щодо максимальних рівнів залишків для (МРЗ) бітертанола, хлорфенвінфоса, додіна та вінклозоліна у певних видах продукції. (Відповідно до нотифікації ЄС G/SPS/N/EU/41 від 27 березня 2013 року)
Документ передбачає зміну (переважно зменшення) МРЗ небезпечних хімічних речовин, зокрема, бітертанола, хлорфенвінфоса, додіна та вінклозоліна у деяких продуктах тваринного та рослинного походження. Мова йде про харчові продукти тваринного походження (м‘ясо, молоко, яйця, молочна продукція) та деякі продукти рослинного походження (зокрема, зернові, фрукти, овочі тощо).( З повним переліком зазначеної продукції можна ознайомитись за адресою:http://members.wto.org/crnattachments/2013/sps/EEC/13_1305_00_e.pdf). Отруйні хімічні речовини потрапляють у ці продукти переважно внаслідок використанні пестицидів та інсектицидів.
Крім того, пропонується внести до переліку товарів, на які накладаються вимоги щодо максимальних рівнів залишків зазначених хімічних речовин, деякі види продукції, зокрема, мед, маточне молочко, пилок тощо.
Метою документу є підвищення безпеки харчових продуктів. Ухвалення документу очікується у червні 2013 року, термін подачі коментарів спливає 26 травня 2013 року.
Нотифікація може бути цікавою для підприємств України, що займаються постачанням сільськогосподарської продукції та продуктів харчування до ЄС або мають намір експортувати цю продукцію в майбутньому. Водночас, вона може бути цікавою й для імпортерів цієї продукції.
Обсяги експорту товарів зазначених категорій в загальному обсязі українського експорту до ЄС складають в середньому близько 15,3%. Відповідна частка для імпорту становить близько 4,6%.
Отже, українські експортери мають враховувати оновлені вимоги щодо максимальних рівнів залишків зазначених чотирьох хімічних речовин при постачанні своєї продукції до ЄС. З іншого боку, ухвалення зазначених змін сприятиме більшій безпеці сільськогосподарських товарів на ринку ЄС, а також безпеці товарів цієї категорії, які імпортуються з ЄС та інших країн, що виконують стандарти ЄС.
Джерело: Інформаційний бюлетень «Відомості країн СОТ» (Випуск 13, квітень 2013, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій)
|