Росія: розробка технічного регламенту щодо безпеки молока та молочної продукції
У другій половині березня 2013 року Міністерство сільського господарства РФ повідомило СОТ про розробку проекту Технічного регламенту Митного союзу (МС) про безпеку молока та молочної продукції. Документ містить загальні вимоги до безпеки молока та молочної продукції, обов'язкові для виконання на території Митного союзу. Зокрема, встановлюються вимоги до виробництва, зберігання, реалізації, транспортування й утилізації молока і молочних продуктів. Головною метою Проекту є підвищення безпеки продуктів харчування. Ухвалення Документу очікується в травні 2013 року. Набуття чинності регламенту планується у листопаді 2013 року.
20 березня 2013 року Міністерство сільського господарства РФ оприлюднило повідомлення про розробку проекту Технічного регламенту Митного союзу (МС) Євразійського економічного співтовариства «Молоко й молочна продукція».v
Проект містить положення щодо визначення категорій молока та молочної продукції, сфери застосування регламенту, правил обігу продукції на ринку МС, вимог до безпеки, підтвердження відповідності. Крім того, технічний регламент встановлює обов'язкові для виконання на митній території МС вимоги до виробництва, зберігання, маркування, транспортування й утилізації тощо. (З повним текстом документу можна ознайомитись за адресою: http://www.tsouz.ru/db/techreglam/Documents/TR%20moloko.pdf)
Основними цілями ухвалення документу є захист життя і здоров'я людини, а також попередження дій, що вводять в оману споживачів молока та молочної продукції. Ухвалення регламенту очікується в травні 2013 року, набуття його чинності – у листопаді 2013 року.
Очікувані зміни в першу чергу заслуговують на увагу з боку вітчизняних підприємств, що постачають або мають намір постачати молоко та молочну продукцію до МС.
Сфера дії технічного регламенту поширюється на наступну продукцію:
-
сире молоко, знежирене молоко та вершки, вторинна молочна сировина;
-
молочні продукти, молочні складові продукти, молоковмісні продукти;
-
продукти дитячого харчування на молочній основі.
Водночас, норми документу не стосуватимуться:
-
молочної продукції, одержаної в процесі непромислового виробництва або продукції для домашнього використання;
-
продуктів, виготовлених з молока та молочної продукції, призначених для використання в лікувальному харчуванні;
-
кулінарних і кондитерських виробів; харчових та біологічно активних добавок; лікарських засобів; кормів для тварин; нехарчових товарів, що виготовляються з використанням або на основі молока та молочної продукції.
Крім того, українським підприємствам-експортерам молока та молочної продукції слід звернути увагу на зазначену у проекті процедуру підтвердження відповідності продукції, що ввозиться на територію МС (статті 3 та 5 документу) .
Незважаючи на незначну частку експорту такої продукції у загальному обсязі експорту України до Росії, Білорусії та Казахстану (близько 1,8% у 2012 році) та прецеденти тимчасової заборони постачання молочних продуктів до МС, експорт молочних продуктів залишається перспективним напрямом розвитку торговельного співробітництва між Україною та країнами-членами МС.
Відтак, вітчизняним виробникам, орієнтованим на експорт молока та молочної продукції до країн-членів МС, слід звернути увагу на вимоги технічного регламенту цієї регіональної організації щодо зазначеної продукції.
Джерело: Інформаційний бюлетень «Відомості країн СОТ» (Випуск 13, квітень 2013, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій)
|