Торговельні обмеження в ОАЕ
Засади зовнішньоекономічної політики ОАЕ базуються на принципі вільної торгівлі.
ОАЕ є прихильником усунення торговельних обмежень. Антидемпінгове законодавство в ОАЕ відсутнє.
Експортний тариф відсутній, середньозважений тариф на імпортовану продукцію складає 5%. Понад 50 основних товарних позицій (продукти харчування та ліки) імпортується без мита. Разом з тим митний тариф на тютюнові вироби сягає 100%, на алкоголь 50%
Існують певні заборони щодо імпорту продукції, що суперечить релігійній моралі. Технічні бар’єри з доступу до ринку послуг, непрозора система стандартизації (як правило йде прив’язка до специфічних британських або американських стандартів), місцеві санітарні та фітосанітарні норми та непослідовність при проведенні державних закупівель значною мірою збільшують вартість торгівлі.
На сьогодні в ОАЕ відсутній податок на прибутки (виключенням є іноземні банки, що сплачують 20 відсотків від корпоративного прибутку та нафтові компанії, які володіють акціями у концесіях та сплачують 50 (у еміраті Дубай 55 %) від корпоративного прибутку та роялті, розмір яких регулюється окремими угодами в залежності від емірату де відбувається видобуток вуглеводнів.
У країні не існує споживчого податку (consumption taxes) та податку на додану вартість.
Діяльність іноземних компаній в ОАЕ регулюється чотирма основними законами: Федеральний закон про компанії, Закон про комерційних агентів, Федеральний індустріальний закон, Закон про тендери, які в основному дозволяють іноземним компаніям ефективно функціонувати в ОАЕ. Разом з тим існують певні обмеження, які необхідно враховувати до прийняття рішення про започаткування бізнесу в ОАЕ.
Зокрема, в компаніях, які створюються в ОАЕ поза межами вільних економічних зон (ВЕЗ), 51% має належати громадянину ОАЕ або еміратській компанії.
Лише фірми, що мають місцеву ліцензію, мають право на імпорт продукції та послуг до країни і тільки місцеві компанії, 51% і більша частка яких належить місцевим компаніям або громадянам ОАЕ, мають можливість отримати відповідну ліцензію (виключення складає імпорт до ВЕЗ країни).
Існують певні обмеження для іноземних компаній щодо участі у федеральних тендерах ОАЕ. Згідно з тендерним законодавством передбачено, що постачальник продукції або компанія – генеральний підрядник, яка планує взяти участь у федеральному тендері, має бути: компанією з еміратською реєстрацією чи компанією, в якій громадяни ОАЕ володіють часткою мінімум у 51 % акціонерного капіталу або іноземною компанією, інтереси якої забезпечуються через місцевого дистриб’ютора або агента.
Іноземні компанії, які планують взяти участь у федеральному тендері мають, таким чином, утворити спільне підприємство або укласти агентську угоду з громадянином ОАЕ або місцевою компанією.
За повідомленням офіційних еміратських чинників, уряд ОАЕ останнім часом опрацьовує можливість внесення змін до законодавства з метою усунення складнощів для іноземних інвесторів. Зокрема, планується відмінити норму про неможливість утворення 100% іноземної компанії в ОАЕ за межами ВЕЗ. |