Україна-Швеція. Огляд співробітництва (4-й квартал 2009 р.)
У звітному періоді Україна продовжувала залишатись у числі 50 найбільших торговельних партнерів Швеції.
Протягом цього року відбулося скорочення як українського експорту до Швеції, так і імпорту зі Швеції до України. Товарообіг у двосторонній торгівлі між країнами скоротився на 39%, причому експорт з України до Швеції на – 25%, а імпорт зі Швеції на -42%.
Значний об’єм у структурі зовнішньоторговельного обороту складають послуги. Торгівля послугами у двосторонній торгівлі скорочувалась значно нижчими темпами, ніж торгівля товарами. Падіння торгівлі послугами зафіксовано на рівні 17%, причому експорт послуг з України скоротився на 10%, а імпорт послуг зі Швеції - на 19%.
Структура товарообігу суттєво не змінилася. Товарообіг характеризується наявністю великої кількості високотехнологічної продукції та готових продуктів як у структурі експорту з України, так і у структурі імпорту зі Швеції.
Український експорт до Швеції характеризується зростанням декількох позицій, зокрема стабільним є експорт товарів: група 85 (Електричні машини та устаткування), групи 08 (Їстівні плоди, горіхи та цитрусові) та групи 63 (Інші готові текстильні вироби). Шведський імпорт в Україну характеризується лише збільшенням поставок продуктів харчування - група 21 (Різні харчові продукти). Решта товарних груп характеризується скороченням імпорту.
Експорт товарів з України до Швеції має зростати, особливо у товарних групах, що представляють продовольчі товари, продукцію чорної та кольорової металургії, енергетичного та сільськогосподарського машинобудування, хімічної промисловості. На заваді зростанню українського експорту до Швеції стоять високі ввізні мита та квоти на продукцію сільського господарства, нерозвиненість української інфраструктури просування експорту та недостатня маркетингова обізнаність потенційних експортерів або її повна відсутність.
|