Міністерство економічного розвитку і торгівлі України
Державна підтримка
українського експорту
Укр | Eng | Рус
Болгарія
Перелік країн
Контакти диппредставництв
Довідка про країну
Економічне співробітництво

Огляд економіки

Торговельно-економічні відносини

Торговельні обмеження

Кон’юнктура ринків
Товарообіг з Україною

Дані країни перебування

Дані Держкомстату

Торгівля послугами

Правові питання

Угоди з Україною

Законодавство країни перебування

Міжурядова комісія

Про МК та її склад

Пошук партнера

Комерційні пропозиції від фірм в країні перебування

Торги/тендери в країні перебування

Міжнародні бізнес-події

Інвестиційне співробітництво

Аналіз інвестиційного співробітництва

Галузеві об’єднання
Корисні посилання
Відгуки про Портал
УКРАВТОПРОМ, Асоціація автовиробників України
«Асоціація підтримує створення порталу вітчизняних експортерів у мережі Інтернет, що безумовно буде сприяти поширенню конкурентоспроможної продукції українського виробництва на міжнародній арені»

Украинские нефтепродукты
Торговельно-економічне співробітництво між Україною та Республікою Болгарія (2010 р.)  
Параметри: Інвестиції, ЗЕД, Економічне співробітництво

 

 

Торговельно-економічне співробітництво між Україною та Республікою Болгарія (2010 р.)За  даними Держкомстату України, за 2010 рік український експорт (товари) в РБ склав 450,9 млн. доларів США, що становить 114,0%від показника аналогічного періоду минулого року. Імпорт з Болгарії до України склав 217,9 млн. доларів США- 143,6% від показника минулого року. Загальний товарообіг між двома країнами (товари) склав 668,8 млн. доларів США, що становить 122,2% від показників 2009 року.

 Позитивне сальдо складає +232,9 млн. доларів США і є фактично найбільшим (окрім Італії) позитивним сальдо України у торгівлі з окремою країною Європи (загальне негативне сальдо у торгівлі з європейськими країнами перевищує 6 млрд.доларів США).
 
*Обсяг торгівлі послугами між двома країнами за 9 місяців 2010 року .склав 30,7 млн. доларів США,
 
Основні товарні групи українського експорту в РБ - чорні метали та вироби з них, енергетичні матеріали, перш за все вугілля та кокс, механічне обладнання; машини та механізми. Переважну частину болгарського експорту в Україну складає продукція фармацевтичної промисловості.
 
На показники українського експорту впливають рецесійні процеси в економіці РБ,  вплив світової фінансово-економічної кризи.
 
В РБ з 2009 року не працює (знаходиться у стадії банкрутства) найбільший на Балканах металургійний комбінат „Креміковці”, який був основним споживачем залізорудного концентрату та коксу з України. Виробничі площі та активи комбінату вже тричі виставлялися на продаж у зв’язку із визнанням підприємства банкрутом, однак поки покупець (інвестор) відсутній. Продовжувалося зменшення темпів будівництва та виробництва машинобудівельної продукції, що призводить до зменшення потреб у закупівлі українського металу, який формував більшу частину українського експорту в РБ.
 
За оцінками експертів, вихід РБ з рецесії та економічне зростання розпочнеться у 2011 році., що призведе до зростання попиту на український метал, залізорудний концентрат, вугілля, кокс. Цей чинник, разом з можливістю збільшення постачання готової української продукції, яка вже розпочала здійснюватися-обладнання для ГТС країни, модернізації систем безпеки для АЕС, машини та механізми для транспортної галузі, дозволяє прогнозувати подальше зростання українського експорту.
 
Станом на листопад 2010 р., в економіку України з РБ інвестовано 38,8 млн. доларів США, при чому 18,8 млн. доларів США інвестовано у 2010 році.
 
Водночас, дані офіційної статистики не відображають дійсний стан інвестиційного співробітництва, оскільки часто інвестиції „де-факто” здійснюються болгарськими або українськими фірмами, але „де-юре” - компаніями, зареєстрованими в офшорних зонах.  За даними Болгарського Народного банку, загальна сума українських інвестицій в економіку РБ станом на вересень 2010 року складає 17,1 млн. євро (дані обраховуються з 1996 р.).
 
На сьогодні в Україні діють 200 підприємств за участю болгарського капіталу та 67 представництв болгарських компаній. В РБ станом на 1 грудня 2010 року зареєстровано 63 представництва українських підприємств, фірм та компаній, зокрема „Аеросвіт”, „Українське дунайське пароплавство” тощо. Також діє 81 спільне підприємство за участю українського капіталу. Негативною тенденцією стало те, що у 2009 р. у м. Варна закриті представництва таких компаній як „Укрферрі” (поромна переправа) та „Укрзалізниця” у зв’язку з необхідністю економії коштів, що знижує рівень української присутності на ринку РБ.
 
З метою часткового заміщення традиційних товарних груп українського експорту на високотехнологічну продукцію Посольство на постійній основі інформувало відповідні відомства України щодо проведення крупних тендерів на: модернізацію газотранспортної системи РБ та можливості постачання відповідного обладнання; поставку  вагонів  для метрополітену м. Софія; постачання спеціальної сталі для суднобудівельних підприємств РБ (у цих підприємств є зарубіжні замовлення на будівництво суден); постачання рейок для залізничних колій для модернізації залізничних шляхів в країні перебування.
 
У листопаді поточного року організовані переговори у м. Софія делегації „Крюковського вагонобудівельного заводу” з відповідними болгарськими структурами для опрацювання питання постачання українських вагонів для метрополітену та болгарської залізниці, подані відповідні документи для участі у тендері на постачання 18 вагонів метро.
 
Варто відзначити факт ігнорування останніми роками українськими компаніями участі у щорічному Міжнародному технічному ярмарку у м. Пловдів, що унеможливлює активне просування української продукції на ринки країн ЄС в умовах жорсткої конкуренції.
 
І після вступу РБ до ЄС з болгарського боку зберігається інтерес до співробітництва з Україною, яка продовжує розглядатися офіційною Софією як традиційний партнер для розвитку торговельно-економічних відносин та держава, в якій проживає найбільша у світі за чисельністю болгарська громада.
 
В РБ планується здійснення масштабних енергетичних проектів, таких як будівництво нової АЕС „Белене”, газопроводу „Набукко”, нафтопроводу „Бургас-Александропуліс”. В країні також планується модернізація і реконструкція газотранспортної системи, зокрема, з’єднання з мережами Румунії, Сербії, Греції та Туреччини. Вітчизняні компанії могли би виступити у якості субпідрядників та постачальників обладнання і окремих матеріалів.
 
Українські компанії НВО ім. Фрунзе та „МОТОР-СІЧ” вже розпочали поставки своєї продукції для модернізації газокомпресорних станцій „Кардам” та „Лозенец” в РБ. Кіровоградське НВО „Радій” успішно завершило основний етап модернізації систем безпеки 5 та 6 блоків АЕС „Козлодуй” з використанням українського обладнання, що свідчить про реальну можливість нарощування експорту високотехнологічної продукції до РБ.
 
Перспективним є створення на території РБ підприємств (СП) з виробництва української продукції, оскільки для товарів, вироблених в РБ відкриється ринок інших країн ЄС та Балканського регіону, що може стати перспективним аспектом для українських виробників та певним плацдармом для подальшого просування українських економічних інтересів у регіоні. Така діяльність вже проводиться в РБ, де успішно працює великий металургійний комбінат „ПРОМЕТ-СТІЙЛ” за участю компанії з українським капіталом „МЕТІНВЕСТ”, який використовує для свого виробництва українську сировину та експорту готову продукцію у зарубіжні країни.
 
Постійна робота Посольства по залученню іноземних інвестицій приносить конкретні результати. Так, компанія „Пріста ойл” (м. Русе) здійснила реалізацію інвестиційного проекту „Перевантажувальний комплекс індустріальних мастил” на території Одеського морського торговельного порту. На сьогодні комплекс активно працює, загальна сума інвестицій болгарської сторони оцінюється у 6 млн. доларів США.  Компанія висловила намір реалізовувати в Україні свій другий великий інвестиційний проект по створенню національної системи для збору відпрацьованих промислових мастил з подальшою їхньою переробкою. Відповідно до підготовлених розрахунків, компанія планує на першому етапі здійснити інвестицію на суму 65 млн. доларів США, на другому етапі – на суму до 130 млн. доларів США. Реалізація інвестиційного проекту надасть можливість для створення 50 нових робочих місць для висококваліфікованих працівників і 200 інших робочих місць в системі збору відпрацьованих мастил. Пропозиції направлені до зацікавлених українських міністерств та відомств, планується, за сприянням Посольства,  робочий візит керівника компанії в Україну наприкінці поточного року для проведення предметних переговорів щодо зазначеного інвестиційного проекту.
 
У 2007 році болгарська компанія „КАОЛІН” АТ (м. Русе) розпочала великий інвестиційний проект з будівництва заводу по видобуванню та збагаченню кварцового піску, який застосовується як сировина для виробництва скла та будівельних матеріалів. Загальна вартість інвестиції болгарської фірми склала 15 млн. доларів США. Підприємство є унікальним в Україні, його продукція має значний попит на зовнішніх ринках. Доцільно відзначити, що у процесі будівництва заводу, використовувалися матеріали українського виробництва, завод на сьогодні також укомплектований обладнанням вітчизняних фірмм та компаній. Кількість працюючих на підприємстві становитиме 150 осіб, структура стане значним платником податків до державного та місцевого бюджетів, що має   важливе   соціально-економічне значення для Чернігівської області. 12 жовтня 2010 року відбулося офіційне відкриття заводу, в якому прийняв участь Посол України в РБ В. Кальник та представники українських та болгарських державних органів, ЗМІ. У ході здійснення інвестиційного проекту, Посольство постійно проводило робочі зустрічі з керівництвом компанії „КАОЛІН” АТ, надавало необхідне сприяння та консультації болгарському  інвестору.
 
Компанія планує здійснити новий проект в Україні, який передбачає інвестування 1 млн .доларів США на першому етапі у розробку родовища кварцового піску „Буряковське” (Запорізька область) з подальшим будівництвом заводу на другому етапі інвестиційного проекту у м.Орехів (Запорізька область)
 
Завдяки активним зусиллям Посольства, системній роботі з болгарською стороною, узгоджені терміни, відпрацьований порядок денний, проект протоколу і 6-7 грудня 2010 року у м. Київ відбулося 6 засідання українсько-болгарської Міжурядової Комісії з економічного співробітництва, яке не проводилося вже 7 років. Виконання рішень СМК дозволить інтенсифікувати двосторонню економічну співпрацю в усіх сферах.
 
Таким чином, співробітництво з РБ на сьогодні має реальну перспективу розвитку у плані нарощування експорту української продукції, в т.ч. високотехнологічної, розвитку спільних інвестиційних проектів.
 

 

Подібна інформація про інші країни  
Австрія Азербайджан Алжир Аргентина Бельгія Білорусь Болгарія Боснія і Герцеговина Бразилія Великобританія В`єтнам Греція Грузія Естонія Єгипет ЄС Ізраїль Індія Індонезія Ірак Іран Ісландія Іспанія Італія Йорданія Казахстан Канада Киргизстан Китай Кіпр Куба Кувейт Латвія Литва Ліван Лівія Македонія Малайзія Мальта Марокко Мексика Молдова Нідерланди Німеччина ОАЕ Пакистан ПАР Південна Корея Польща Португалія Росiя Румунія Саудівська Аравія Сенегал Сербія Сирія Сінгапур Словаччина Словенія США Таджикистан Туніс Туреччина Туркменістан Угорщина Узбекистан Україна Фінляндія Франція Хорватія Чехія Чорногорія Швейцарія Швеція Японія
Інші документи по цій країні  
Валюта Географічне розташування Державний устрій Довідкова інформація Економічне співробітництво Енергоносії Законодавство у сфері ЗЕД Захист внутрішнього ринку ЗЕД Інвестиції Інше машинобудування Кон’юнктура ринків Міжурядова комісія Мінеральна сировина Населення Національна символіка Нетарифне регулювання Святкові дні Товари агропромислового комплексу Точне машинобудування

 
Підписка на оновлення  

Українські експортери
ДИСКАВЕРИ БУРОВОЕ ОБОРУДОВАНИЕ (УКРАИНА), ООО
ул. Яворницкого, 41, г. Стрий, Львовская обл.
НЕПТУН, ООО
3-ий пер. Шевченка, 3, с. Б. Дальник, Беляевский район, Одесская область
КРАСОТА И ЗДОРОВЬЕ, ООО
ул. Сомовская, 12 Б, Харьков
КРИСТАЛЛ, ВИННИЦКИЙ ЗАВОД, ДП
ул. 600-летия, 21, г. Винница
Експортоспроможна продукція
KSG АGRO, ХОЛДИНГ
Туши и полутуши свиные

ТЕХНОТОН-ЛУГАНСК, ООО
Нить полипропиленовая мультифиламентная

КАЛИБР, ООО
Болты

Комерційні пропозиції
ФАРМАЦЕВТИЧНА КОМПАНІЯ "БАЄР АФЛАК"
Компанія зацікавлена в реалізації фармацевтичної прощукції в Україні

DOMESTAV, LTD.
Компанія зацікавлена в експорті ламелей для каркасу ліжка зі смереки, ялини, сосни, тополі або вільхи. ...

MIVINA S.R.O.
MIVINA s.r.o. зацікавлена в поставках з України: сантехніки, керамічної плитки, покрівельних матеріалів, ...

Тендери за кордоном
Бововняний очіс
Security Paper Mill India

Відбор компаній для проведення незалежних сертифікації та інспектування прибережних проектів
Oil and Natural Gas Corporation Ltd.

Аукціон на право користування надрами родовища кам'яного вугілля "Ташкумирське"
Держкомітет промисловості, енергетики та надрокористування Киргизької республіки