Україна – Польща. Огляд двосторонньої торгівлі за результатами І-го півріччя 2009 р.
(Дані Головного статистичного управління Польщі)
За даними Головного статистичного управління Польщі, за результатами І півріччя 2009 р., у порівнянні з аналогічним періодом 2008 року, обсяги взаємної торгівлі зменшились до 40,6% від рівня першого півріччя 2008 року і склали 2 059,3 млн. дол. США, при імпортів Україну – 1 638,6 млн. дол. США та українському експорті до РП – 420,7 млн. дол. США.
Згідно з даними польської статистики, від’ємне для України сальдоторговельногобалансу склало 1 217,9 млн. дол. США.).
Проте, позитивним фактором двосторонньої торгівлі в звітному періоді є поступове зменшення частки сировини в структурі українського експорту, значне та постійне зростання поставок до Польщі такої продукції як: машин та механічних устаткувань, електричного обладнання, готових харчових продуктів, безалкогольних напоїв, алкоголю та іншої продукції, продукції хімічної промисловості, виробів з каменю, гіпсу, цементу, азбесту, виробів з деревини.
Згідно зі статистичними даними, в першому півріччі 2009 року частка сировини в загальному об’ємі українського експорту до РП становила 79,2% (у 2009 р. – 82,8%). Водночас, у структурі поставок польських товарів в Україну спостерігається значна диверсифікація, при чому сировина займає щораз меншу частку.
Основними факторами, що обумовили зменшення двостороннього зовнішньоторговельного обороту в звітному періоді, стали наслідки світової фінансової кризи, падіння попиту на продукцію металургійного комплексу та хімічної промисловості, несприятлива цінова кон’юнктура, пов’язана з коливаннями курсів злотого та гривні.
В той же час, не дивлячись на зменшення від’ємного для України торговельного сальдо у двосторонній торгівлі в абсолютних величинах (у звітному періоді - 503,7 млн. дол. США проти 1,056 млрд. дол. США в І півріччі 2008 року), пропорція обсягів імпорту та експорту у двосторонній торгівлі свідчить про необхідність вжиття невідкладних заходів з оновлення та диверсифікації національного експортоорієнтованого виробництва з метою нарощення обсягів українського експорту.
|