Рада експортерів та інвесторів при МЗС України
Одним з важливих напрямів роботи МЗС є ефективне виконання задач економізації зовнішньої політики України, насамперед, політико-дипломатична підтримка вітчизняних експортерів шляхом розширення існуючих ринків збуту та диверсифікації потоків вітчизняного експорту (насамперед, продукції металургійного комплексу, АПК, машинобудування, хімічної промисловості) до нових світових центрів зростання та регіонів, що демонструють високу динаміку економічного розвитку: Азійсько-Тихоокеанського регіону, Близького Сходу, Північної Африки, Латинської Америки та Карибського басейну.
З метою належної реалізації національних зовнішньополітичних і зовнішньоекономічних пріоритетів, сприяння виходу українських експортерів на зовнішні ринки, захисту їхніх економічних і торговельних інтересів за кордоном та залучення прямих іноземних інвестицій в економіку України, у квітні 2013 р. при МЗС було створено Раду експортерів та інвесторів України (РЕІ), а у вересні 2014 року оновлено її персональний склад. До складу Ради увійшли понад 60 представників галузевих спілок і асоціацій, провідних українських підприємств та компаній, які фактично представляють увесь спектр експортоорієнтованих галузей економіки України (насамперед, металообробну, машинобудівну, хімічну, агропромислову, а також сферу послуг).
Довідково: зокрема, до складу РЕІ входять керівники АТ „Мотор Січ”, ВАТ „Азовмаш”, ПАТ „Крюківський вагонобудівний завод”, ДП „Конструкторське бюро „Південне” ім. М.К.Янгеля, ПАТ „АвтоКрАЗ”, ДП „Антонов”, холдинг „Інтерпайп”, ВАТ „Турбоатом”, ПАТ „Сумське МНВО ім. М.В.Фрунзе”, ДП НВКГ „Зоря-Машпроект”, ТОВ „НІБУЛОН”, ТОВ „Мрія Агрохолдинг”, ПАТ „Оболонь” тощо.
У новому форматі Ради, до її роботи залучено також керівників Американської торгівельної палати в Україні, Європейської бізнес-асоціації та Американсько-Української Ділової Ради, компанії-члени яких реалізують на території України низку масштабних інвестиційних проектів.
Це дозволило посилити системність у роботі з провідними зарубіжними інвесторами, зокрема, у напрямку підвищення їх поінформованості щодо пріоритетного значення, яке надається Урядом України для покращення ділового та інвестиційного клімату, формування системи сталого партнерства у форматі „влада-бізнес”, сприяє підвищенню рівня інвестиційної привабливості нашої держави, відтак, надає додатковий імпульс процесу залучення іноземних інвестицій у провідні галузі вітчизняної економіки та регіональні проекти.
Основними завданнями Ради є:
-
сприяння українським експортерам у зміцненні їхніх позицій на традиційних ринках та у виході на нові ринки збуту;
-
сприяння участі українських підприємств і компаній у тендерах та конкурсах, реалізації інфраструктурних та інвестиційних проектів за кордоном;
-
сприяння залученню фінансових ресурсів у виробництво в Україні конкурентної та експортно-орієнтованої продукції;
-
сприяння національним товаровиробникам у реалізації високотехнологічної продукції за кордоном та впровадженні зарубіжних інноваційних технологій;
-
сприяння залученню іноземних інвестицій для реалізації пріоритетних проектів в Україні;
-
сприяння просуванню економічних інтересів України за кордоном на двосторонньому та багатосторонньому рівнях.
МЗС на постійній основі здійснює постійний моніторинг та оперативне інформування членів Ради стосовно потенційних можливостей розширення української присутності на світових ринках, зацікавленості іноземних компаній у налагодженні контактів з українськими партнерами. Оперативно опрацьовуються пропозиції членів РЕІ стосовно вдосконалення умов ведення бізнесу, покращення регуляторного середовища, стимулювання інвестиційної діяльності в Україні з урахуванням передового іноземного досвіду.
Протягом 2014 року за сприяння МЗС було опрацьовано 2500 комерційних та інвестиційних пропозицій; українські підприємства взяли участь у 150 закордонних тендерах, 41 з яких завершились перемогою вітчизняних компаній та отриманням замовлень на постачання продукції і виконання робіт, у т.ч. в якості субпідрядників, на загальну суму понад 700 млн. дол. США.
Серед інших конкретних прикладів політико-дипломатичної підтримки з боку МЗС вітчизняним підприємствам-членам Ради впродовж поточного року можна, зокрема навести:
-
сприяння ПАТ „Дніпровагонмаш” у виході на ринок Мексики з вантажними вагонами різної модифікації;
-
підтримка компанії НВП „Науково-технологічний центр” щодо створення на території В’єтнаму спільного українсько-в’єтнамського підприємства з видобування рідкоземельного концентрату;
-
сприяння ТОВ „Інтерпайп” у контексті підтримки Урядом України ініціативи компанії стосовно підписання Угоди про призупинення дії антидемпінгових заходів в США;
-
забезпечення проведення переговорів делегації ДП КБ „Південне” у Міноборони Аргентини та Національній комісії з питань космічної діяльності Аргентини (CONAE) щодо постачання до Аргентини 3-х ракетних двигунів на рідкому паливі РД-8 українського виробництва;
-
успішне проходження ТОВ „Метінвест-холдинг” передкваліфікаційного тендеру на проектування і постачання компресорних та вимірювальних станцій в рамках будівництва газопроводу „TANAP” та запрошення цієї компанії до участі в основному;
-
підтримка ПАТ „Оболонь” щодо участі в престижній міжнародній виставці „Sial Brazil 2014”, яка проходила у червні ц.р. у м. Сан-Пауло;
-
сприяння у встановленні контактів між ПАТ „Дніпропетровський стрілочний завод” та польського підприємства – виробника потягів «NEWAG S.A.» з метою подальшої спільної участі у низці тендерів у Мексиці.
МЗС на постійній основі залучає членів Ради до участі у бізнес-форумах під час візитів найвищого та високого рівня, пропозиції ділових кіл враховуються при підготовці двосторонніх зустрічей з офіційними особами іноземних держав.
Окрема увага приділяється забезпеченню участі українських виробників у престижних виставково-ярмаркових заходах за кордоном, що сприяє нарощуванню обсягів експорту українських товарів та закріпленню на міжнародних ринках продукції вітчизняних підприємств.
З метою опрацювання конкретних механізмів надання політико-дипломатичної підтримки з боку МЗС українським експортерам АПК 9 жовтня 2013 р. в Міністерстві було проведено секторальне засідання Ради, в якому взяли участь керівники провідних українських компаній - експортерів агропромислової продукції, представники впливових українських аграрних асоціацій, а також причетних центральних органів виконавчої влади.
Під час заходу особливу увагу було приділено потенційним можливостям закріплення вітчизняних виробників зернових культур на традиційних закордонних ринках, перспективам розширення географії українського експорту сільгосппродукції, зокрема, до КНР, Ірану, Іраку, В’єтнаму, Японії, низки інших країн Азійсько-Тихоокеанського регіону, Близького сходу та Північної Африки.
В результаті наданої боку МЗС України підтримки впродовж 2013-2014 маркетингового року вдалося суттєво збільшити обсяги вітчизняного експорту сільськогосподарської продукції до Індонезії (у 5,6 разів), Китаю (майже у 4 рази), Таїланду (у 3,7 рази) та В’єтнаму (у 1,5 рази).
Члену РЕІ – Українській зерновій асоціації – надано сприяння у проведенні 2-4 березня 2014 р. у м. Гонконг (Китай) першої міжнародної конференції „Українське зерно – світу!”. У ході заходу, в якому взяли участь понад 250 учасників з Китаю, Японії, Південної Кореї, Індонезії та низки інших країн, було успішно презентовано експортний потенціал аграрного сектору України, підписано низку контрактів.
30 вересня 2014 р. в приміщенні Міністерства під головуванням Міністра закордонних справ України П.А.Клімкіна відбулося тематичне засідання Ради експортерів та інвесторів при МЗС України, присвячене наданню дієвого політико-дипломатичного сприяння вітчизняним товаровиробникам, які найбільше залежать від російського ринку, у питанні диверсифікації ринків збуту.
На основі пропозицій ділових кіл, внесених під час заходу, було опрацьовано та подано на розгляд Кабінету Міністрів України комплекс заходів з удосконалення механізму сприяння закріпленню українських підприємств на традиційних ринках, виходу на нові, перспективні ринки збуту, у першу чергу, країн із стрімко зростаючою економікою.
24 грудня ц.р. в МЗС в Міністерстві відбулося секторальне засідання членів Ради експортерів та інвесторів, присвячене наданню дипломатичного сприяння та виробленню ефективного механізму взаємодії з вітчизняними підприємствами-виробниками молочної продукції у питанні пошуку нових ринків збуту.
У ході зустрічі учасникам було представлено підготовлений МЗС загальний аналіз потенційних можливостей диверсифікації шляхів експорту молочної продукції українського виробництва, розширення її товарної номенклатури, а також конкретні рекомендації щодо налагодження прямих ділових контактів з потенційними іноземними партнерами в окремих країнах.
|