Словаччина. Українська діаспора
Українська національна меншина Словаччини – це, в основному, автохтонне населення, представники якого компактно проживають в південно-східній частині сучасної Словацької Республіки.
За переписом населення 2001 р., у Словацькій Республіці понад 10,8 тисяч вважають себе українцями (0,2 % від загальної чисельності населення Словаччини), а 24 тисячі (0,4 %) визнали себе русинами, тобто українська національна меншина штучно розколота на русинів-українців та русинів,
інтереси яких представляють відповідно Союз русинів-українців Словацької Республіки (СРУСР, голова П.Сокол) та “Русинська оброда” (її лідери вважають, що русини є самостійним народом, який ні генетично, ні культурно не пов’язаний з українським етносом).
В СР також діють Спілка українських письменників Словаччини (голова І.Яцканин), „Пласт” (Л.Довгович), Наукове товариство ім.Т.Шевченка (М.Мушинка), Товариство ім.О.Духновича.
Згідно з даними перепису 2001 р., в Україні проживає 6,4 тисяч словаків, переважна більшість з них (5,6 тисяч) – у Закарпатській області.
В області діють 4 громадські об’єднання словаків:
- Обласна культурно-освітня організація "Матіца Словенска" на Закарпатті (голова Й.Гайніш),
- Товариство словаків Закарпаття ім.Л.Штура (голова Й.Горват),
- Закарпатське обласне культурно-просвітнє товариство словацьких жінок "Довіра" (голова М.Дудаш)
- Обласне товариство словацької інтелігенції Закарпаття (голова Е.Горват).
|