Щодо основних економічних подій в Бельгії
09 вересня 2009 р.
(L’Echo) Бельгійці заощаджують все більше
За повідомленням Нацбанку Бельгії, у липні ц.р. обсяги коштів, що заощаджуються бельгійськими громадянами на банківських депозитних рахунках, збільшилися ще майже на 3 млрд.євро і склали загалом 175,4 млрд.євро, що сягає нового рекорду в історії бельгійської банківської системи.
З початку 2009 року спостерігається чітка тенденція до рівномірного збільшення заощаджень громадян з середнім показником зростання у 3,8 млрд.євро щомісяця. Загалом з початку року на ощадних рахунках фізичних і юридичних осіб в банках Бельгії та їх філіях за кордоном осіло 26,6 млрд.євро. Це відбувається на фоні історично низьких процентних ставок для депозитів, особливо короткотермінових, до яких призводить монетарна політика Європейського центробанку в рамках протидії глобальній економічній кризі.
На сьогодні середньозважені відсотки, що нараховуються на короткотермінові депозити у найбільших європейських банках, складають 1,25% (1% базова ставка + 0,25% за тривалість депозиту (або FP - FidelityPrime). Навіть банк ING, процентні ставки якого завжди були одними з найбільших, знижує свій FP з 15.09.2009 р. з 0,75% до 0,5%.
Не зважаючи на відновлення позитивних біржових показників, яке спостерігається з початку березня ц.р., а також збільшення ознак відновлення світової економічної діяльності, бельгійці продовжують віддавати перевагу безпеці власних коштів перед високими, але ризикованими прибутками. Це відображає той рівень недовіри в суспільстві, який фіксується останнім часом Бельгостатом на найвищих за останні роки відмітках.
Разом з тим, експерти вважають, що вже з серпня ситуація зміниться, і обсяги заощаджувальних надходжень суттєво скоротяться. Натомість мають зрости фонди, що задіються на біржових торгах, що у свою чергу слугуватиме додатковим імпульсом розвитку бельгійської економіки.
Бельгія зберігає свої позиції у рейтингу конкурентоздатності
Всесвітній економічний форум (ВЕФ) та Doing Business Cвітового Банку відзначають певний прогрес Бельгії у питанні спрощення адміністративних процедур для підприємств.
Згідно висновку ВЕФ, Бельгія посіла 18-те місце серед країн світу за конкурентноздатністю підприємницьких процедур. Інше ж дослідження перемістило Бельгію у своєму рейтингу з 18 на 20-те місце, однак, як зазначає видання L’Echo лише із-за розбіжностей в методології.
Продовжуються бюджетні суперечності щодо компетенції федерального та місцевих урядів
Федеральний уряд міг би вивільнити від 300 до 400 млн.євро бюджетних коштів в разі відмови від фінансування програм, які входять скоріше до компетенції урядів бельгійських регіонів та спільнот – такої думки дотримується віце-Прем’єр-міністр країни С. Ванакере. Зокрема, політик має на увазі програми розвитку великих міст, федеральні фонди для дошкільного виховання та деякі програми у сфері працевлаштування. Глава уряду Фламандського регіону К.Петерс, говорячи про т.зв. узурповані федеральним урядом компетенції, оцінює їх у 800 млн.євро.
Узгоджувальний комітет, покликаний до пошуку консенсусу між бельгійськими урядами (нагадаємо – за конституційним устроєм у Бельгії, окрім федерального, свої уряди мають три регіони: Фламандський, Валлонський та Брюссель-столиця, а також три мовні спільноти: нідерландомовна, франкомовна та німецькомовна), має намір продовжити наступного тижня дискусію щодо бюджетного розподілу між урядами.
На думку представників Комітету, розпорошення бюджету країни може негативно відобразитися в кінцевому рахунку на розвитку населених пунктів всієї країни.
Броварний сектор Європи під фіскальним тиском
Відповідно до щойно опублікованого 2-го дослідження аудиторської компанії Ernst & Young щодо частки броварного бізнесу в економіці Європи, виробництво пива в європейських державах „31” (ЄС27+Туреччина, Швейцарія, Норвегія та Хорватія). досягнувши у 2008 р. 427 млн.гектолітрів, залишається найбільшим у світі, випереджаючи КНР (393 млн. гл) та США (234 млн. гл).
Європейське пивне виробництво минулого року збільшилося у 11 (!) разів порівняно з рівнем трьохрічної давнини.
Успіх Європи у цій сфері генеральний секретар спілки Brewers of Europe Р. Луз-Косварен вбачає у тому факті, що величезні броварні підприємства, такі як AB-Inbev, SAB Miller (базується в Лондоні і має походження з ПАР), Heineken та Carlsberg (всі чотири є найбільшими у світовому вимірі), прекрасно співіснують з невеликими та зовсім маленькими броварнями в усіх без виключення країнах Європи.
Кількість малих підприємств цієї сфери збільшилася порівняно з 2006 р. на 25% і склала 3 700. На фоні загального збільшення обсягів виробництва пива цифри фінансового обігу у сфері залишаються практично незмінними (124 млрд.євро включаючи НДС).
Поясненням цьому є суттєве збільшення оподаткування броварного виробництва (з 39 до 57 млрд. євро). Зокрема, лише цього року 16 європейських країн збільшили фіскальне навантаження в секторі. При цьому варто брати до уваги збільшення майже на 24% вартості броварного виробництва, що пов’язано із збільшенням цін на сировину як результат фінансової кризи.
Дослідження демонструє, що 238 млн.гл в Європі розпродано через торговельні мережі і 156 у готельно-ресторанній сфері (ГРС). Разом з тим прибутки від продажів навпаки більші у ГРС (89 млрд.євро) ніж у роздрібній торгівлі (35 млрд.євро). Останнім часом ця тенденція змінюється – споживачі більше віддають перевагу споживанню вдома, ніж в кафе та ресторанах, що теж призводить до тиску на виробника.
Стурбованість броварів викликає і налаштованість шведського головування в ЄС на боротьбу із зловживанням алкоголю та підвищенням рівня податків на його виробництво.
Експерти підрахували, що лише минулого року внесок броварних підприємств у додану вартість європейської економіки склав близько 60 млрд. євро. Підприємства сфери придбали товарів і послуг на суму 24,5 млрд. євро, перешкоджаючи таким чином зростанню безробіття. Загальна пряма та опосередкована кількість робочих місць, які забезпечує броварство в Європі складає 2,5 млн.осіб. Підраховано, що 1 робоче місце в броварному виробництві генерує 1 роб. місце в торгівлі, 2 роб. місця в логістиці та 12 (!) в ГРС.
|