Щодо основних економічних подій в Бельгії та Люксембурзі
16 - 17 березня 2009 р.
Розслідування справи „Фортіс” продовжується
16.03.09 бельгійські ЗМІ інформують про продовження розслідування справи „Фортіс”.
Цього тижня парламентська комісія по справі, має представити остаточний звіт щодо проведеного розслідування з метою виявлення фактів впливу керівництва країни на судові рекомендації стосовно продажу банку „Фортіс” французькому банку БНП „Паріба”.
Наразі парламентарі продовжують вивчати контакти, що відбувалися між міністрами, їх підлеглими та представниками судової влади Бельгії. Комісія вивчала список з 73 контактів, з яких 20 „чутливих” досліджуються з особливою прискіпливістю (розмови, телефонні дзвінки, листи та заяви).
Загострення ситуації навколо справи спостерігається і в Апеляційному суді Брюсселя. Судді продовжують звинувачувати один одного та направляти емоційні листи до парламентської комісії.
На думку експертів, юридичні дисциплінарні процедури значно гальмують роботу парламентської комісії у справі „Фортіс”, свідченням чого є затягування оголошення нею висновків, незважаючи на завершення терміну її діяльності ще 15 березня ц.р.
„Фортіс холдинг”, колишній власник „Фортіс банку”, минулого року втратив 22,5 млрд. євро і продовжує не виплачувати дивіденди клієнтам цього року. Вважається, що лише його придбання французьким „БНП Паріба” зможе виправити його положення.
Нагадаємо, що „БНП Паріба” веде свою діяльність у 85 країнах світу, маючи сильні позиції на банківському ринку США. Загальна кількість персоналу „БНП Паріба” - 171 тис. співробітників. За результатами фінансової діяльності 2008 р. журналом „The Banker” банк визнано „міжнародним банком року”, а також переможцем в номінаціях „кращий банк в Західній Європі”, „кращий банк у Франції”. Дочірня структура банку в Україні, „Укрсиббанк БНП Паріба” визнана кращим банком в Україні.
За даними агентств „Global 2000” та “Forbes 2008” БНП Паріба за обсягами оборотів посідає 5 місце серед банків світу, 1 місце серед банків Єврозони та 1 місце серед компаній Франції. Банк має найвищі показники таких рейтингових агентств, як „S&P” (AA+), „Moody's (Aa1)” та „Fitch (AA)”.
Заходи з пожвавлення економіки бельгійського уряду „скромніші”, ніж середньоєвропейські
17.03.09 видання „L’Echo” повідомляє, що згідно результатів порівняльного аналізу компанії „Bruegel” заходи з пожвавлення економіки, які готує бельгійський уряд, набагато „скромніші”, ніж середньоєвропейські.
Економісти компанії вивчили плани підйому 13-ти найбільш значних типів економік ЄС. Аналіз податкових заходів засвідчив, що країни-члени ЄС мали б витрачати близько 0,8 % свого ВВП для підйому в 2009 році, що в проекції на 27 країн дає суму 106 млрд. євро. Бельгія, зі свого боку, виділяє на план пожвавлення економіки 1,24 млрд. євро, що складає 0,35 % ВВП.
Серед 13 розглянутих країн Німеччина (1,4 % ВВП) і Австрія (1,3 % ВВП) визначені країнами, які виділяють найбільше коштів на пожвавлення економіки. Далі йде Іспанія (1,1 % ВВП) і Великобританія (1,0 % ВВП).
Автори дослідження також порівняли кредити і гарантії, які надаються державними органами, та дійшли висновку, що їхня реальна бюджетна вартість є нижчою від номінальних обсягів. Ці кредити представляють приблизно 2,0 % ВВП, тобто, більше 263 млрд. євро в прогнозуванні для 27 країн.
У цьому плані, бельгійські заходи набагато менші і складають 0,6 % ВВП (2,13 млрд. євро). Головним чином, враховується максимальна сума кредитування і розстрочка на час виплати рахунків.
На думку експертів „Bruegel”, заявляти про успіхи, просто додаючи нові запаси кредиту до прямого податкового стимулювання, сумнівно з економічної точки зору.
Припускається, що попит і купівельна спроможність в 2009 році постраждають значно більше, ніж прогнозувалося заздалегідь.
Дослідження дуже відрізняється від прогнозів Європейської Комісії, які припускають, що загальна сума заходів по пожвавленню економіки в ЄС досягне в середньому як мінімум 3,3 % ВВП.
Виробники біопалива Бельгії потрібують підтримки
17.03.09 видання „L’Echo” з посиланням на „De Standaard /Antwerpen” повідомляє, що біодизель і біоетанол не доступні на більшості бельгійських бензозаправних станцій.
Два роки тому, семи компаніям дозволили продавати звільнене від ПДВ біопаливо нафтовим компаніям та незалежним паливним дистриб'юторам, які забезпечують більшість бензозаправних станцій в країні. Однак сьогодні виробники біопалива все частіше замислюються про те, що без додаткових заходів з боку держави вони будуть змушені припинити свої виробництва.
В даний час дизель містить лише 1% біодизеля замість очікуваних 5%, відсоток біоетанолу у високооктанових марках палива складає лише 0,63%, тоді як норма має бути 7%.
Існує проект, який дозволить збільшення частки біоетанолу у бензині E85, однак у Бельгії кількість транспортних засобів, які зможуть використовувати E85, є незначною.
Єдиним шансом для виживання молодої бельгійської промисловості біологічного палива є введення обов'язкового продажу біодизеля і біоетанолу на бензозаправних станціях, зазначила бельгійська Асоціація виробників біопалива у нещодавньому листі до федерального уряду країни.
Арселор Міттал скорочує витрати
17.03.09 Люксембурзький „Tageblatt” повідомляє про падіння на 6,13% (до 13,47 євро) вартості акцій металургійного гіганта „Арселор Міттал” (АМ) на фоні загальних біржових зменшень в розмірі -1,31%.
Загалом, з початку року АМ втратив 21,12% вартості своїх акцій, тоді як індекс САС40 лише 14,42%.
Падіння вартості цінних паперів АМ пояснюється у останньому номері „Financial Times” намірами керівництва компанії збільшити уставний капітал компанії на 5 млрд. євро.
Повідомляється, що АМ навіть започаткував переговори з банками „JPMorgan” та „DeutscheBank” щодо умов забезпечення цієї операції.
На думку фахівців, значне збільшення капіталу призведе до делюції („розбавлення” загальної частки кожного акціонера) цінних паперів АМ.
Разом з тим керівництво АМ спростувало ці чутки, заявивши, що наразі корпорація „не вбачає за необхідне збільшувати уставний капітал, однак, не виключає можливість застосування цього заходу в майбутньому”.
Негативний вплив економічної кризи на сферу будівництва та машинобудування, які є основними клієнтами металургійного виробництва, змушує АМ зменшити обсяги своїх заборгованостей та поточних витрат, прискоривши започатковану п’ятирічну програму із зменшення загальних витрат на 5 млрд.
Очікується, що вже протягом 2009 р. АМ має зекономити близько 2 млрд. євро.
За таких умов, вірогідно очікувати, що обсяги інвестування в українське підприємство АМ у Кривому Розі теж будуть зменшені (ТЕМ України в Бельгії). |