Щодо інформування про основні події, пов’язані з фінансовою кризою (від 13.04.09)
13 квітня 2009 р.
Бельгійська преса продовжує публікувати огляд стану економіки країни за підсумками минулого року та прогнозними оцінками експертів на нинішній. Так, за повідомленнями фламандських ЗМІ 13 квітня, 104 найбільші бельгійські підприємства констатували завершення 2008 фінансового року з безпрецедентними колективними збитками у розмірі 31,6 млрд. євро у порівнянні з отриманими за підсумками 2007 р. прибутками у 19,4 млрд. євро. Такі масштабні збитки були спричинені головним чином найбільшими економічними втратами в європейській корпоративній історії, яких зазнав банк „Фортіс” (28 млрд. євро). В разі, якщо відкинути ситуацію з „Фортіс”, то збитки склали лише 3,6 млрд. євро.
Бізнес бельгійських компаній, які не працюють на ринку фінансових послуг, розвивався в цілому непогано. Так, 82 промислові та торговельні компанії констатували, що прибуток з їх операцій у розмірі 11,6 млрд. євро впав лише на 4%, продемонструвавши загальний обіг у розмірі 101,2 млрд. євро. Водночас, еволюція подій 2008 року приховувала несподіваний поворот у четвертому кварталі, пов’язаний з банкрутством компанії „Лехман” із 45% втратою чистого прибутку, а також з масовою практикою компаній покривати свої масштабні збитки за рахунок набутої ними власності та нецільових інвестицій в умовах найгіршої фінансової кризи. Внаслідок цього бельгійська економіка в цілому зазнала у 4 кварталі 2008 р. зменшення своїх обсягів на 1,7 %, що не дає підстав для позитивного прогнозування на 2009 р. На думку експертів, якщо триваюче падіння світової економіки не зупиниться, 2009 рік може бути катастрофічним роком для бельгійської індустрії подібно тому, як 2008 рік став збитковим для банків країни.
13.04.09 видання „L’Echo” інформує, що Державний секретар Бельгії з питань бюджету, М.Уотелет, підтвердив в п'ятницю, що держава виявилася набагато кращим платником у першому кварталі 2009 р., ніж протягом останнього десятиріччя. Він також відзначив, що протягом останніх десяти років, кожного разу наприкінці року, держава наказувала кожному міністрові або адміністрації не споживати залишок свого бюджету і, починаючи з певної дати, заморожувати платежі своїх рахунків, щоб поліпшити річний результат державних фінансів. Державний секретар розцінює цю практику, про яку говорять як про "принцип якоря", як недоречний оптичний ефект, який не тільки ставив в скрутне становище кредиторів, але і загострював державний бюджет наступного року. Наразі уряд вирішив відмінити цей принцип перенесень рахунків, який був би особливо збитковий за часів кризи.
13.04.09 видання „L’Echo” повідомляє, що першими жертвами кризи, яка тероризує економічний світ вже багато місяців, були банки. Чи будуть вони першими, кому вдасться підняти голову? Поки дослідники не мають відповіді, але ринок, схоже, зробив свій вибір. В кінці лютого декілька американських банків оголосили про те, що їх результати перших двох місяців року були кращими, ніж передбачалося, і це вже спровокувало різке підвищення банківських вартостей на біржі. В кінці минулого тижня, інший американський банк, Wells Fargo, повідомив, що він отримав "рекордний" прибуток в першому семестрі 2009 року. Як результат, курс каліфорнійського банку підстрибнув на 32 % і його колеги підтримали цей рух. У Бельгії ж пасхальний перепочинок - чотири дні без котирувань. Таким чином, фактично бельгійський ринок цінних паперів залежатиме від того, що повідомлять американські банківські гіганти протягом цього тижня.
|