2011 р. – 12 міс. Огляд економічної ситуації в Бразилії
Економічна тематика продовжує перебувати у фокусі уваги Уряду Бразилії, під головуванням Д.Руссефф у січні ц.р. відбулась низка нарад, метою яких стало вироблення заходів, спрямованих на відновлення темпів економічного зростання цієї латиноамериканської країни та відпрацювання механізму моніторингу впроваджуваних бразильськими міністерствами програм та реформ.
За оцінками Міністерства фінансів Бразилії, зростання ВВП країни у 2012 році очікується на рівні 4,5%, а Бразилія має стати однією з небагатьох країн, чия економіка цього року буде зростати більш високими темпами, ніж у 2011 році, незважаючи на несприятливі міжнародні умови.
Для забезпечення вказаних показників зростання у поточному році федеральний уряд продовжуватиме збільшувати фінансування Програми прискореного розвитку країни, насамперед програми з будівництва житла для малозабезпечених верств населення ("Мій дім, Моє життя"), а також соціальних програм "Сімейний кошик" та "Бразилія без бідності". Крім цього, в підготовку Бразилії до проведення в країні Чемпіонату світу з футболу 2014 року буде інвестовано 17 млрд. дол. США. При цьому планується суттєво посилити контроль над використанням бюджетних коштів.
Іншими заходами уряду Бразилії, які мають забезпечити динамізм національної економіки, стануть подальше зменшення облікової ставки Центрального Банку країни, збільшення державними банками кредитування споживачів та промисловості, а також скорочення податкового тиску на окремі види економічної діяльності. Завдяки реалізації зазначеного вище уряд сподівається на зміцнення внутрішнього ринку та створення нових робочих місць. Протягом 2011 року було створено 2 млн. нових робочих місць, у поточному році уряд намагатиметься повторити це досягнення. Крім того, значна увага надаватиметься соціальним проектам, спрямованим на покращення доступу до загальної та професійної освіти.
Разом з тим, прогнози міжнародних оглядачів стосовно економічного росту Бразилії є менш оптимістичними. Так, відповідно до оприлюдненої доповіді Конференції ООН з торгівлі та розвитку "Стан та перспективи світової економіки", прогноз зростання економіки Бразилії на 2012 рік становить 2,7%. При цьому її економічний ріст буде меншим за середній показник ВВП латиноамериканських країн, який очікується на рівні 3,3%.
Більше того, у доповіді йдеться, що у порівнянні з Китаєм та Індією Бразилія продемонструє явне економічне уповільнення. Після зростання бразильського ВВП у 2010 році на рівні 7,5%, в минулому році цей показник зменшився вдвоє – до 3,7% та має тенденцію до подальшого падіння у цьому році.
До активу нинішнього та попередніх урядів Бразилії фахівці відносять той факт, що серед партнерів по МЕРКОСУР країна має найнижчий показник інфляції, накопичений за останні десять років – 86,8%. Парагвай, у свою чергу, зайняв другу позицію у цьому рейтингу з індексом 94,95%. В Уругваї сумарний показник інфляції становить 125,21%, в Аргентині – 153,1%. На думку експертів, позитивний результат Бразилії є свідченням послідовності економічної політики урядів держави впродовж зазначеного періоду часу. За прогнозами Міністерства фінансів країни, у 2012 році інфляція в країні продовжить зафіксований у минулому році спад, коли за останні три місяці її показник зменшився з 7,3% до 6,5%, внаслідок чого рівень інфляції не перевищить 5%.
Федеральний державний борг Бразилії, за інформацією Секретаріату національного казначейства, у грудні 2011 р. виріс на 1,79% у порівнянні з листопадом і становить 1,1 трлн. дол. США. Таким чином, за результатами 2011 року державний борг Бразилії збільшився на 10,17 %. У структурі загальної заборгованості країни 95,54% відноситься до внутрішнього боргу і 4,46% – до зовнішнього. Протягом 2011 р. Казначейство скоротило частку внутрішнього боргу в основному завдяки поступовому збільшенню випуску цінних паперів з фіксованою ставкою.
Невикористаним резервом покращення фінансової ситуації в Бразилії Уряд країни вважає повернення "брудних" грошей з "податкового раю", для чого має намір укласти у 2012 році відповідні угоди з Багамськими та Каймановими островами, а також з Ліхтенштейном. "Податкові гавані" є одними з основних напрямів бразильських інвестицій за кордоном. Згідно з офіційною статистикою, протягом декількох останніх років до Кайманових островів було виведено 18,3 млрд. дол. США, 13,3 млрд. дол. США – до Британських Віргінських островів, 10,2 млрд. дол. США – на Багами і 4,3 млрд. дол. США – до Люксембургу. Втім, бразильські власті визнають, що реальні суми значно перевищують наведені офіційні показники.
За інформацією Бразильського інституту географії та статистики, зростання у секторі промислового виробництва у 2011 р. склало 0,3%, що було спричинено невигідним для експорту курсу обміну національної валюти та відповідним збільшенням потоку імпортних товарів. Для порівняння, у 2010 р. зростання промисловості становило 10,5%, що стало результатом швидкого відновлення цього сектора економіки після кризи 2008-2009 рр. Фахівці називають минулорічний показник найгіршим з 2003 року, коли виробництво зросло всього на 0,1%.
У 2011 році через конкуренцію з імпортними товарами найбільш суттєво постраждали текстильна галузь (-14,9%), легка промисловість, зокрема виготовлення взуття та шкіряних виробів (-10,4%) та хімічна (-2,1%). З іншої сторони, галузі, орієнтовані на національний ринок, завершили минулий рік з позитивними показниками внаслідок зростання внутрішнього споживання, серед них автомобілебудування – 2,1%, виробництво іншого транспортного обладнання – 8%, гірничовидобування –2,1%.
|